Pro-Ject DEBUT III zbudowany został na podstawie z prostokątnej płyty MDF, pokrytej czarną strukturalną farbą. Ponieważ jest to konstrukcja "sztywna", czyli bez subchassis, jedynym elementem odsprzęgającym od podłoża są nóżki z elastomeru, sztuk cztery. Silnik oraz plastikowy subplater są takie same jak w droższych modelach Pro-Jecta. Jest również bardzo dobry, aluminiowy wałek na osi silnika, za pomocą którego – manualnie – zmieniamy prędkość z 33,33 na 45,11 rpm.
Z poprzedniej wersji nowemu Debutowi dostał się również talerz – wykonany z chromowanej stali, o średnicy 280 mm (a więc nieco mniejszej niż średnica płyty - 300 mm). Zewnętrzną powłokę talerza stanowi winyl oraz – na samej górze – filcowa mata. Moment obrotowy z osi synchronicznego silnika (zasilanie ze ściennego transformatora 16V) przenoszony jest na subplater za pośrednictwem gumowego, płaskiego paska.
O niewysokiej cenie gramofonu świadczy niewymienialny przewód sygnałowy, zakończony wtykami RCA oraz plastikowa osłona na silnik. Z poprzedniej konstrukcji pozostała również dość chybotliwa pokrywa. Posiada ona plastikowe wypustki, które dystansują ją od chassis. Jeżeli jednak słuchamy gramofonu z zamkniętą klapą, warto przykleić w tym miejscu gumowe krążki.
Pro-Ject DEBUT III wyposażono w zupełnie nowe, zaprojektowane od podstaw specjalnie do tej konstrukcji, ramię. Jest to nieco zmniejszona wersja ramienia "9" stosowanego zamiennie z węglowym we wszystkich gramofonach Pro-Jecta. Jest ono nieco krótsze – długość 8,6" (218,5 mm) – i ma średnicę 12 mm. Jest wykonane z niewytłumianej rurki aluminiowej, która na końcu została spłaszczona, w wyniku czego powstała główka. Rurkę osadzono w grubszej tulei, na której zamocowano stalowe kolce, oparte w szafirowych łożyskach, tworzące razem zawieszenie poziome.
Rama z gniazdami jest niewielka i ma kształt elipsy. Równie mała przeciwwaga (dostosowana do wkładek o masie 3,5 - 5,5 g, jest też opcja dla masy 6 - 9 g) nakręcana jest na plastikową rurkę, której oś została obniżona w stosunku do osi rurki ramienia. I nie wiem... ale być może jest to kierunek następnych zmian, gdyż średnica plastikowej rurki jest znacznie większa niż poprzednio (teraz 9 mm). Rurki w ramionach "9" są dość cienkie, przez co łatwiej wpadają w rezonans i... łatwo się łamią.
SPECYFIKACJA:
Pokrywa: tak
Stosowana przeciwwaga: waga wkładki 3,5 - 5,5g
Opcjonalna przeciwwaga: waga wkładki 6 - 9g
Ustawiona wkładka: Ortofon OM 5E
Prędkości obrotowe: 33,33/45,11 r.p.m.
Odchylenie obrotów: ą0,8 %
Kołysanie obrotów: ą0,12 %
Stosunek S/N: -65dB
Nacisk: 10 - 30mN
Długość ramienia: 8,6 " (218,5mm)
Masa ramienia: 9,5g
Overhang: 18,5mm
Waga telerza /średnica: 1,3kg/280mm
Rozmiary (otwarta pokrywa): 370 x 415 x 400mm
Rozmiary (zamknięta pkrywa): 118 x 415 x 320mm
Zasilanie 220 - 240V, 50 Hz
Pobór mocy: 2W
Waga z pokrywą: 5.5kg