Polecamy książki dla fachowców w najtańszych cenach na Allegro
Pamiętaj zawsze możesz do nas zadzwonić 533 [zasłonięte] 038 / w dni powszednie od 10 do 17 / lub napisać [zasłonięte]@ksiegarnia-fachowa.pl
|
PRAWO I USTRÓJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W PERSPEKTYWIE INTEGRACJI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ
WSIZ RZESZÓW , 194 STRONY, B 5,
|
|
Pośród wyzwań, jakie przed polskim systemem prawnym stawia współczesność, dwa wydają się być szczególnie aktualne i zarazem posiadające wymiar globalny.
Pierwsze to stawienie czoła postępowi cywilizacyjno-technicznemu, a w szczególności tempu przemian społecznych i kulturowych oraz postępującemu lawinowo wykorzystaniu nowych technik i instrumentów komunikowania społecznego oraz gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji. Drugie to konieczność harmonizacji polskich uregulowań prawnych do standardów i zasad europejskiego prawa wspólnotowego w obliczu spodziewanej u progu III Tysiąclecia akcesji do Unii Europejskiej.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, na miarę swoich możliwości badawczych i edukacyjnych, stara się sprostać obu tym wyzwaniom. Obliguje ją do tego profil i gruntująca się pozycja Uczelni w gronie niepaństwowych instytucji edukacyjnych Podkarpacia i Polski Południowo-Wschodniej. Skłania ku temu przemożna chęć dotrzymania kroku potrzebom kształcenia kadry i oczekiwaniom słuchaczy i otoczenia Uczelni, środowiska przyszłej pracy i działania jej absolwentów.
Katedra Prawa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania wpisuje się w nurt doskonalenia kadry poprzez cykl konferencji naukowych, odbywanych od kilku lat w Bóbrce oraz w Krynicy. Zaprasza do udziału w tychże konferencjach nie tylko Pracowników i Współpracowników Uczelni macierzystej oraz siostrzanej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Tradycyjnie już sięga po opracowania i referaty znakomitych Gości - Profesorów i Wykładowców uczelni współpracujących: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodow-skiej i od roku - najbliższego terytorialnie - Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Obrady konferencji wieńczy każdorazowo publikacja książkowa. Mieści ona, poddane recenzjom naukowym, referaty i wystąpienia konferencyjne.
Tym razem tematyka konferencji, która odbyła się w lutym 2001 roku w Krynicy Górskiej, koncentrowała się wokół problematyki legislacji, prawnych i społecznych aspektów integracji europejskiej oraz wykorzystania zdobyczy elektroniki i informatyki w obrocie prawnym.
Meandrom legislacji poświęca swe erudycyjne studium Prof. dr hab. Stanisław Waltoś, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN i naonczas członek Rady Legislacyjnej, profesor Almae Matris Jagiellonicae i - last but not least - Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wiedza teoretyczna łączy się z doświadczeniem praktyka.
Siedem kolejnych studiów analizuje różne aspekty styku prawa krajowego z prawem europejskim oraz z doktrynami i postawami wobec procesu integracji europejskiej. Trzy następne podejmuj ą problematykę dostosowania konkretnych regulacji prawa polskiego do uregulowań wspólnotowych: dotyczą one instytucji świadka koronnego, policji oraz kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powiew nowości towarzyszy trzem końcowym publikacjom. Dość wymienić tytuły: Banki w Internacie, Pieniądz elektroniczny. Potrzeba regulacji pieniądza elektronicznego.
|
|