Praktyczny kurs wymowy angielskiej dla Polaków to napisany przystępnym językiem podręcznik wymowy, dzięki któremu osoba ucząca się języka angielskiego może (samodzielnie lub z pomocą nauczyciela) przyswoić dźwięki współczesnej angielszczyzny. Autorzy książki: Andrzej Porzuczek, Arkadiusz Rojczyk i Janusz Arabski, specjaliści z zakresu dydaktyki języka angielskiego, stworzyli podręcznik w pełnym tego słowa znaczeniu. Praktyczny kurs... oferuje bowiem Czytelnikom zarówno - opisane w języku polskim - teoretyczne podstawy wiedzy o angielskiej fonetyce, jak i kompleksowy zestaw ćwiczeń praktycznych, uzupełniony o ponad 300 nagrań w formacie MP3.
Podręcznik składa się z 23 lekcji, w których Autorzy prowadzą Czytelnika od podstawowych cech angielskiej wymowy (w jej standardowej brytyjskiej wersji), przez trudne dla polskiego ucznia relacje między angielską wymową i pisownią, aż po zagadnienia bardziej złożone, takie jak nieprzewidywalny angielski akcent wyrazowy oraz melodia angielskich zdań.
Praktyczny kurs... to podręcznik pomocny w nauce wymowy niezależnie od poziomu angielszczyzny, który reprezentuje Czytelnik.
Główne zalety podręcznika to:
- Bazowanie na dotychczasowych doświadczeniach językowych Czytelników (Autorzy kierują się popartym doświadczeniem przekonaniem, że "skuteczny podręcznik wymowy musi stale odnosić się do języka ojczystego ucznia").
- Rozwijanie ogólnej sprawności artykulacyjnej i kształcenie słuchu, które pomagają nie tylko w przyswajaniu wymowy angielskiej, lecz także w nauce innych języków.
- Połączenie naukowej rzetelności wiedzy z popularnonaukowym sposobem jej przekazywania.
- Doświadczenie dydaktyczne i naukowe Autorów, dzięki któremu Praktyczny kurs wymowy angielskiej dla Polaków to książka, po którą sięgnąć mogą również uczniowie zaawansowani oraz angliści.
Janusz Arabski, emerytowany profesor Uniwersytetu Śląskiego, były członek Komitetu Językoznawstwa PAN. Obecnie profesor i kierownik Katedry Filologii w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Promotor 25 doktorów i ponad 300 magistrów filologii angielskiej. Członek Europejskiej Akademii Nauk oraz kilku towarzystw naukowych, m.in. AILA, PTJ, PTN; wiceprezydent Międzynarodowego Towarzystwa Psycholingwistycznego (ISAPL). Uczestniczył w ponad 100 krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jako visiting-professor wykładał na uniwersytetach amerykańskich (USA i Chile) oraz europejskich. Był także zapraszany z wykładami do kilkudziesięciu uniwersytetów, m.in. w Ammanie, Bagdadzie, Brisbane, Damaszku, Kuala Lumpur, Seulu, Sofii, Taipei, Tokyo, Toronto.
Zainteresowania naukowe: angielskie językoznawstwo stosowane, problematyka psycholingwistyczna (przyswajanie języka), leksykografia, wymowa amerykańska, studia kontrastywne. [11.10.2012][R]
Andrzej Porzuczek - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Języka Angielskiego na Wydziale Filologicznym, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego od roku 1989. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim problematyką przyswajania wymowy języka angielskiego przez Polaków w warunkach szkolnych. Autor wielu artykułów na temat percepcji i produkcji językowej zaawansowanych polskich uczniów oraz organizacji dydaktyki wymowy języka obcego, a także monografii poświęconej relacjom czasowym między składnikami frazy intonacyjnej w angielskiej wymowie Polaków. Wyniki prowadzonych badań przedstawiał uczestnicząc w licznych międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych fonetyce, fonologii i przyswajaniu języka obcego. Oprócz językoznawstwa interesuje się też przekładem literackim. [12.12.2012]
Arkadiusz Rojczyk - obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorem ponad 40 prac z zakresu fonetyki, akustyki, syntezy i percepcji mowy, psycholingwistyki, oraz neurolingwistyki. Jest członkiem The International Phonetic Association, the Acoustical Society of America, Polskiego Towarzystwa Fonetycznego, Komisji Językoznawczej PAN, oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. [11.10.2012]