|
Praktica MTL 50 jest ostatnim modelem serii aparatów Praktica z mocowaniem M42, została wyprodukowana w 1985 r. W MTL 50 zostały usunięte praktycznie wszystkie niedogodności wcześniejszych modeli aparatów Praktica z mocowaniem M42; zamiast wskazówki światłomierza są dwie diody w wizjerze, synchronizacja z błyskiem na 1/125s.
Bardzo wygodne jest położenie spustu - dużo wygodniejsze niż na szczycie aparatu. Do spustu można podłączyć wężyk. Czarny przycisk (obok napisu MTL50) służy do pomiaru światła - w momencie pomiaru przysłona domykana jest do roboczej (dźwignią widoczną poniżej lustra) i mierzone jest światło. O poprawności ustawień parametrów ekspozycji sygnalizują dwie diody, jeśli ustawienia są poprawne świecą się obie. Samowyzwalacz z płynnie regulowanym czasem wyzwala się metalizowanym przyciskiem (na samowyzwalaczu).
Pokrętło po lewej służy do zwijania filmu. Otwarcie tylnej ścianki następuje po uniesieniu do góry tego pokrętła (tzn. najpierw się zwija, a potem pociągając je do góry zwalnia zatrzask tylnej ścianki). Sanki do założenia lampy, z wyzwalaniem tylko za ich pośrednictwem. Jedyna wada tego aparatu - brak gniazda na wężyk lampy. Unosząc pokrętło po prawej stronie ustawia się czułość filmu w zakresie od 12-3200ASA lub 12-33 DIN. Czasy otwarcia migawki; B 1s, 1/2s, 1/4s, 1/8s, 1/15s, 1/30s, 1/60s, 1/125s, 1/250s, 1/500s, 1/1000s. Jest jeszcze czas 1/125s oznaczony błyskawicą (przed B na pokrętle) - synchronizacja z lampą błyskową. Po prawej okienko licznika klatek.
|
Na spodzie aparatu przycisk zwalniania blokady powrotnego zwijania filmu i komora baterii (6V - paluszek szeroko dostępny do dziś w sklepach). Gniazdo statywowe o standartowym rozmiarze.
Wizjer jest na tyle duży, że widać cały kadr bez potrzeby zdejmowania okularów, widoczny kadr odpowiada z dużą dokładnością temu co znajdzie się na klatce. Matówka jest dużo jaśniejsza niż w Zenitach, ale już w porównaniu ze współczesnymi lustrzankami wypada gorzej. Kliny ułatwiające ostrzenie są świetnym rozwiązaniem, ale niestety mają jedną wadę; przy przysłonach ciemniejszych od f/4 są bezużyteczne, gdyż zaczerniają się - np. z obiektywami lustrzanymi ze stałą przysłoną f/8 w niczym nie pomagają. W wizjerze po lewej stronie na matówce pojawia się czarny trójkąt sygnalizujący nienaciągnięcie migawki i nieprzesunięcie filmu o następną klatkę, który znika po wykonaniu tych czynności.
Praktica MTL 50 standartowo była sprzedawana z obiektywem Pentacon 50mm f/1.8
Praktica MTL 50 jest właściwie idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących taniego systemu manualnego. Jest pozbawiona wad Zenitów i wcześniejszych Praktic, a oferuje dostęp do wielu znakomitych obiektywów z mocowaniem M42, których na wtórnym rynku jest masa.
Pomiar światła w MTL 50 - centralnie ważony, jest identyczny jak we współczesnych lustrzankach - porównywałem go z Minoltą 800si (c/w) i pomiary we wszystkich warunkach oświetleniowych były identyczne - w końcu co można w tej dziedzinie jeszcze wymyśleć (oczywiście poza pomiarem matrycowym i punktowym, ale to już całkiem inna historia).
Do systemów M42 (w tym do MTL50) dostępnych jest mnóstwo akcesoriów; szczególnie godne zainteresowania są mieszki oraz pierścienie makro i adaptery do mikroskopu. Cena takich akcesoriów dla systemów AF dla amatora (polskiego) jest właściwie zaporowa. Co więcej, akcesoriów tych można ich używać za pośrednictwem przejściówek z innymi systemami.
opis zaczerpnięty ze strony:
http://foto.recenzja.pl/Subjects-index-req-viewpage-pageid-22-pageno-2.html
|
|