Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Praga gada o wojnie Sandoval Śledziu sklep Warszaw

05-08-2014, 15:44
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 47.50 zł     
Użytkownik GeekZone
numer aukcji: 4398870981
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 17   
Koniec: 05-08-2014 15:01:53

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Cechy: twarda okładka, kredowy papier
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

O nas
logo
Strona o mnie
Inne moje aukcje
Moje Komentarze
Dodaj do ulubionych


Kontakt

Masz pytania? Chcesz się z nami skontaktować?

Tel 693 [zasłonięte] 869
Email: [zasłonięte]@gazeta.pl

Sklep stacjonarny Geek Zone Galeria Ursynów (metro Natolin)
02-797 Warszawa, al. Ken 36 L.U. 123
tabelka





Wysyłka

Przedpłata na konto

Poczta Polska priorytet
Odbiór osobisty

Płatność przy odbiorze

Poczta Polska priorytet
Odbiór osobisty

Proponujemy

Zilustrowane relacje mieszkańców warszawskiej Pragi dotyczące głównie czasów II wojny światowej opublikowano w formie komiksu Praga Gada. O wojnie!.

Publikację zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy – Michał Śledziński, Maciej Szymanowicz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, a także Alberto Pagliaro z Włoch, Tony Sandoval z Meksyku i Konstantin Komardin z Rosji. Do komiksu dołączono najlepsze obrazkowe adaptacje wspomnień prażan, wyłonione w drodze konkursu.

Na komiks składa się 11 opowieści – większość dotyczy II wojny światowej, choć przedstawiono także historie z czasów I wojny oraz z okresu po 1945 r., opowiadającą o powrocie do Polski repatriantów ze Wschodu.

"Podczas wywiadów z seniorami z warszawskiej Pragi okazało się, że zdecydowaną większość relacji stanowią wspomnienia z czasów II wojny światowej – na ten okres nałożyło się ich dzieciństwo (...). Wojna jawi się w tych opowieściach w bardzo osobisty sposób, inny niż na kartach podręczników do historii" – tłumaczył PAP Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i współtwórca Fundacji Animacja, która wydała publikację.

Jak podkreślił II wojna światowa doświadczyła mieszkańców prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy w szczególny sposób. "Praga w 25 proc. została zniszczona przez wojnę, była oszpecona lejami po bombach, zasiekami, bunkrami. Na ulicach znajdowały się ludzkie zwłoki, wokół panował głód i strach. Działania wojenne także miały miejsce, choć nie w takim natężeniu, jak w przypadku lewobrzeżnej Warszawy. Wisła była naturalną granicą, przez którą zszokowani prażanie obserwowali bombardowania m.in. podczas powstania warszawskiego" – opowiadał Olszewski. "Nie jest to jednak komiks stricte historyczny, ilustrowana wykładnia polityki historycznej, ale antropologiczny" – charakteryzował komiks Olszewski. Jego zadaniem – wyjaśnił – jest oddanie klimatu życia codziennego mieszkańców Pragi, okupowanej przez wojska niemieckie, a potem sowieckie. "Nie zabrakło także, tak bliskich dziecięcemu widzeniu świata, elementów fantastycznych i symbolicznych" – dodał jeden z pomysłodawców powstania publikacji.

Komiks powstał w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada", realizowanego od 2010 r. przez Fundację Animacja. W jego ramach zbierane są ustne wspomnienia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy; do tej pory zarejestrowano blisko 500 godzin rozmów z praskimi seniorami, dotyczących XX-wiecznych dziejów Polski.

"Szukamy takich miejsc, w których +z dziada pradziada+ żyją autentyczni warszawiacy, pamiętający stolicę m.in. z czasów wojny" – wyjaśnił Olszewski odwołując się do działań fundacji na rzecz popularyzacji historii Warszawy po prawej stronie Wisły.

W ramach spotkań z historią obrazkową fundacja organizowała wiosną 2013 r. w praskim Domu Kultury TuPraga wykłady poświęcone m.in. technikom powstawania komiksu oraz sposobom przedstawiania za jego pomocą przeszłości.

W planach fundacji jest również wydanie w 2014 r. drugiego tomu antologii Praga Gada. O pokoju, obejmującego wspomnienia mieszkańców Pragi z okresu międzywojennego oraz PRL-u.

Projekt "Praga Gada" jest współfinansowany z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.

Liczba stron: 96
Format: A4+
Oprawa: twarda
Druk: kolor

Scenariusz: Paweł Timofiejuk, Paweł Piechnik, Mateusz Suchecki, Krzysztof Budziejewski, Przemysław J. Olszewski, Monika Golińska
Rysunek: Przemysław Truściński, Michał Śledziński, Krzysztof Ostrowski, Konstantyn Komardin, Paweł Piechnik, Tony Sandoval, Mateusz Suchecki, Krzysztof Budziejewski, Alberto Pagliaro, Leszek Goliński, Maciej Szymanowicz

praga gada. o wojnie