Tytuł: Pieśni, Satyry i Listy Horacego.
Tytuł oryginalny: Quinti Horatti Flaci Carmina
Autor: Horacy (65-8 r. p. Chr.), liryczny poeta rzymski.
Miejsce i rok wydania: Paryż 1746.
Oficyna: Custelier.
Wymiary i ilość str.: 15,5 cm, 24+299 s.
Tematyka: Dzieła Horacego składające się z trzech najważniejszych części. Pierwsza to słynne Pieśni (Carmina) Horacego. Jedno z najwybitniejszych dzieło poezji starożytnej. Było to największe osiągnięcie Horacego o bardzo bogatej tematyce – utwory religijne, biesiadne, wiersze do przyjaciół, wiersze do kochanek, motywy klasyczne i hellenistyczne, refleksje na temat śmierci i wybuchy radości życia; posiadały doskonałą konstrukcję metryczną. Druga to Satyry ośmieszające wady i słabości ludzkie, nie krytykuje w nich jednostek wybitniejszych, nie jest surowym sędzią lecz „śmiejąc się mówi prawdę” . Trzecia zaś to Listy, które zawierają dużo pierwiastków filozoficznych, poruszają także problemy z zakresu poetyki. Całość wieńczy dokładny spis pieśni.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra złocona na krawędziach w słabym stanie z przetarciami głównie na krawędziach; grzbiet pozłacany z pięknymi motywami geometrycznymi i roślinnymi, ale także z przetarciami; stan wewnętrzny średni, gdzieniegdzie plamy i ślady dawnych zawilgoceń, ale suche, niektóre karty zagięte na rogach; ogólnie stan średni jak na 260 letni starodruk.
Opis dodatkowy: Uwaga! Dzieło posiada wyjątkowo ładne mini ryciny i winietki na początku i końcu rozdziałów. Mają one kształty postaci anielskich, ludzkich oraz bogatą ornamentykę barokową. Na na stronie tytułowej zaś przepiękną całostronicową rycinę z podobizną Autora oraz nagimi postaciami alegorycznymi. Ponadto wszystkie karty starodruku są pozłacane. Dodaje to szczególnej wartości temu 260 letniemu starodrukowi. Jest to wyjątkowo ciekawy przykład XVIII wiecznej sztuki drukarskiej i introligatorskiej z Normandii. Dzieło stanowi klasyczny przykład tekstu antycznego poety.