Tytuł: Historia Kościoła – Tablice Chronologiczne.
Tytuł oryginalny: Tablettes chronologiques contenant avec ordre l’Etat de l’eglise pour servir de Plan a ceux qui lisent l’Histoire Sacre presentees au Roy.
Autor: G. Marcel, adwokat Parlamentu.
Miejsce i rok wydania: Paryż 1682.
Oficyna: Denis Thierry, rue St. Jacques.
Wymiary i ilość str.: 16,5 cm, 16+72+22 s.
Tematyka: Historia Kościoła Katolickiego od starożytności do momentu wydania dzieła, tj. 1682 roku. Dzieło w formie tablic chronologicznych służące pomocą przy czytaniu Historii Kościoła. Na początku tablic znajduje się zakładka jak w dziennikach szkolnych z wyjaśnieniem skrótów będąca pomocą jak czytać tablice. Po zakładce i rycinie alegorycznej znajduje się dedykacja Autora dla samego „króla Słońce”, Ludwika XIV, dla którego traktat był przeznaczony. Po wstępie i objaśnieniach znajdują się właściwe tablice z bez numeracji stron, a z numerem wieku, którego dotyczy. Dzieło zawiera w tej części system skomplikowanych skrótów i odnośników uwzględniających np. wydarzenia z Rzymu i poszczególnych patriarchatów, czy sekt i herezji. Po właściwych tablicach znajduje się indeks chronologiczny antypapieży i heretyków. Na końcu tomu znajduje się indeks osób i miejsc oraz przywilej królewski. Dzieło stanowi kuriozalny i wyjątkowy przykład skomplikowanego systemu do poznania dziejów Kościoła.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra w słabym stanie z przetarciami i ubytkami, szczególnie na rogach i w tylnej części oprawy; grzbiet pięknie tłoczony i pozłacany; wewnątrz dzieło w dobrym stanie poza uzupełnieniem strony frontispisu zrobionym w epoce na papierze czerpanym; ogólnie stan średni jak na 330 letnie dzieło.
Opis dodatkowy: Na początku tekstu znajduje się alegoryczna rycina przedstawiająca Kościół jako kobietę w koronie papieskiej, z krzyżem i kluczami św. Piotra, oraz z Eucharystią, na którą zstępuje Duch Święty w postaci gołębicy. Starodruk posiada wyjątkowo ładne mini ryciny, winietki na stronie tytułowej i na początkach rozdziałów, a także inicjały. Uwaga! Starodruk posiada pozłacane brzegi wszystkich kart. Dodaje mu to szczególnej wartości. Jest to wyjątkowy przykład XVII wiecznej sztuki drukarskiej i introligatorskiej. Dzieło będzie prawdziwą perełką dla bibliofila i kolekcjonera kuriozalnych starodruków. Na życzenie każdego klienta prześlemy więcej zdjęć tej cennej pozycji bibliofilskiej.