Pozycja ta ma charakter prostego i przystępnego poradnika, który wyjaśnia podstawowe reguły rządzące ludzkimi zachowaniami. Książka podzielona jest na 40 krótkich rozdziałów, z których każdy prezentuje konkretne zastosowania psychologicznych taktyk w przeróżnych życiowych sytuacjach, począwszy od skłonienia kogoś do wyświadczenia przysługi, na psychologicznych tajnikach przywództwa skończywszy. Każda część poradnika zawiera dwa niezwykle ważne elementy – konkretne przykłady, nawiązujące do omawianych technik perswazji oraz podsumowanie, w którym autor wypunktowuje kluczowe wnioski. I tak oto brnąc przez kolejne strony książki dowiadujemy się m.in. jak uzyskać czyjeś przebaczenie, jak przekazać złą wiadomość, co zrobić, chcąc przerwać czyjąś napaść słowną, albo jak radzić sobie ze skargami i zażaleniami. Te i pozostałe wątki prezentowane przez Liebermana składają się w interesującą całość, która z pewnością niejednemu czytelnikowi otworzy oczy i powie, że świat ludzkich relacji nie jest taki prosty, jakby się wydawało. Czasami nieco odmienny dobór słów, szyk wyrazów, czy kolejność przekazywania informacji, potrafi kompletnie zmienić efekt danej sytuacji.
„Postaw na swoim” polecam tym czytelnikom, którzy nie zetknęli się do tej pory z tematyką wywierania wpływu na ludzi. Wiedza zawarta w książce ma z całą pewnością wymiar praktyczny, jednakże jest wiedzą elementarną, która dla wyjadaczy tematu nie stanowi żadnej nowości. Pasjonaci tematu, którzy zjedli zęby na pozycjach Cialdiniego, Aronsona, tudzież innych psychologów społecznych, powinni poszukać czegoś bardziej zaawansowanego. Na zakończenia przytoczę jedną z historii, jaką posłużył się David Lieberman dla ukazania rywalizacji w stosunkach międzyludzkich: „Dwóch podróżników wędruje przez sawannę. Naraz widzą lwa, który wyraźnie zmierza ku nim. Jeden z podróżników siada, wyjmuje z plecaka sportowe buty i zaczyna rozwiązywać sznurowadła. ‘Co Ty robisz? – woła przyjaciel. – I tak nie pobiegniesz szybciej od lwa!’. Na co ów odpowiada spokojnie: ‘Nie muszę biec szybciej od lwa. Wystarczy, że będę biegł szybciej od Ciebie’”.
Bogactwo psychologicznych taktyk i reguł, które prezentuje Lieberman z całą pewnością stanowić może cytowane „sportowe buty”, które niejednemu z nas pozwolą być górą w wielu sytuacjach.
|