Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PORCELANOWA PATERA -ROYAL COPENHAGEN -KRAB W KOSZU

20-03-2012, 22:37
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 290 zł     
Użytkownik RSpieszynski
numer aukcji: 2217754351
Miejscowość Kołobrzeg
Wyświetleń: 7   
Koniec: 29-03-2012 11:19:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zapraszamy serdecznie do naszej licytacji chcielibyśmy państwu zaoferować

"PORCELANOWA PATERA"

KRAB W KOSZYKU

Wykonana przez duńską manufakturę Royal Copenhagen.


W 1731 roku, 21 lat po rozpoczęciu produkcji porcelany w manufakturze miśnieńskiej, pierwsze nieudane próby wyprodukowania porcelany w Kopenhadze podjął Elias Vater, wytwórca luster i hutnik z Drezna. Także próby prowadzone w 1754 roku przez miśnieńskiego malarza błękitów Johanna Gottlieba Mehlhorna i Johanna Ludwiga Lücka nie przyniosły pozytywnych rezulatatów.


Dopiero Frantz Heinrich Müller - chemik specjalizujący się w mineralogii, w wyniku wielu eksperymentów zdołał w 1773 roku opanować produkcję prawdziwej porcelany.
W 1775 roku założył spółkę, do której zaprosił wielu inwestorów, jednak zainteresowanie było znikome. Firma F.H. Müllera funkcjonowała do 1779 roku jako spółka akcyjna, a sam Müller walczył wciąż z wieloma trudnościami.


Sytuacja uległa całkowitej zmianie kiedy w 1779 roku królowa wdowa Juliane Marie objęła fabrykę swoją opieką, a rodzina królewska stała się partnerem w spółce. Fabryka otrzymała wówczas nazwę Den Kongelige Porcelainsfabrik A.S.


Okres rozkwitu manufaktury nastąpił po roku 1780, jednak produkacja artystyczna pozostawała cały czas pod wpływem wiodących manufaktur europejskich. Wyjątek stanowił wprowadzony w 1790 roku serwis Flora Danica, którego dekoracje inspirowane były znanym duńskim atlasem botanicznym. Dekorację malarską serwisu powierzono niemieckiemu artyście Johannowi Christophowi Bayerowi, który przeniósł na porcelanę ponad 700 wizerunków roślinnych z atlasu na 1802 naczynia.

F.H. Müller został przeniesiony przez króla na emeryturę w 1801 roku, po bitwie morskiej pod Kopenhagą. Jego następcą mianowany został I.G.L Manthey, za czasów którego produkcja została ograniczona do standardowych wyrobów użytkowych. W 1824 roku dyrektorem został Hetsch. Pod jego kierownictwem produkowano bogato złocone wazy i kandelabry, a także figury i płaskorzeźby w biskwicie.


W 1867 roku manufaktura przeszła w prywatne ręce, Jej właścicielem został A. Falck, który zachował prawo do nazwy i używania sygnatury.


W roku 1882 fabryka została sprzedana założonej w 1863 roku przez Augusta Schiøtta fabryce fajansu "Aluminia", a w dwa lata później fabrykę przeniesiono z centrum Kopenhagi do nowych budynków we Fredriksbergu. Dyrektorem obu przedsiębiorstw był Phillip Schou, a dyrektorem artystycznym Arnold Krog, który zajął się głównie dekoracją podszkliwną odchodząc od tradycji.
Krog tchnał nowe życie w wyroby fabryki. Stworzony przez niego serwis "Blue Fluted" z dekoracją podszkliwną osiągnął wielki sukces na Światowej Wystawie w Paryżu w 1889 roku i zapewnił fabryce sławę na całym świecie.


W 1902 roku kierownictwo fabryki przejął zięć Phillipa Schou - Fr. Dalgas. Od 1923 roku rozpoczęto produkcję tzw. "porcelany żelaznej". Była to porcelana miekka, podoba do angielskiej porcelany kostnej ze szkliwem ołowiowym. Jest to porcelana o tak twardej skorupie, że nazwano ją potocznie "porcelaną żelazną".


W 1987 roku doszło do połączenia z głównym konkurentem: firmą Bing & Grøndahl A.S., założoną w 1853 roku przez Frederika Vilhelma Grøndahla oraz braci Meyera Ludwiga Binga i Jacoba Haralda Binga, tworząc Royal Copenhagen A/S.

Stan idealny.


Doskonała na każdym stole, w gustownym gabinecie

czy jako nietuzinkowy prezent.


Gorąco polecamy


Zapraszamy również do obejrzenia
innych naszych aukcji.



Informacje dotyczące przedmiotu:

Wymiary maksymalne: podstawa: 24x20,5cm wysokość: 5,5cm





Dodano 2[zasłonięte]012-02 20:36
W RAZIE PYTAŃ PROSZĘ KONTAKTOWAĆ SIĘ DROGĄ MAILOWĄ LUB TELEFONICZNIE 606[zasłonięte]563