Odmiana średnio późna, przeznaczona do jesiennego zbioru. Rośliny o pokroju wzniesionym. Liście długie, ciemno niebiesko-zielone. Łodyga rzekoma długości 20-25 cm. Siew bezpośrednio do gruntu w marcu - kwietniu, wysiew pod osłonami od połowy lutego.
Pochodzi z Azji Mniejszej, uprawiano ją w celach konsumpcyjnych w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Na tereny Polski trafiła w średniowieczu. Jest także jednym z symboli narodowych Walii.Częścią jadalną są liście i cebula.Jest warzywem bardziej dietetycznym niż cebula,którą w wielu potrawach można zastąpić.Jest bogatym żródłem witaminy C,B1,B2.Zawiera kwas nikotynowy oraz składniki mineralne szczególnie potas, siarkę, wapń, fosfor, magnez, sód,żelazo,miedź,cynk i mangan.Zawiera także białko,tłuszcz, cukry i błonnik.Por jest składnikiem włoszczyzny, dodawany jako dodatek do zup,jest komponentem surówek może być także przerabiany na susz.
Wymagania:jest to roślina o niewielkich wymaganiach klimatycznych, wyrośnięte rośliny wytrzymują spadki temperatur do -15C.Pory uprawia się na glebach średnio zwięzłych, żyznych o dużej pojemności wodnej.
Por uprawia się z siewu wprost do gruntu lub z rozsady.Plonz 1ha wynosi od 20 do 35t.
Liczba nasion: 330-350 szt. w gramie
Norma wysiewu: 2-3 kg/1ha
Termin wysiewu: III pod osłonami , IV w gruncie
Termin sadzenia:IV-VI
Rozstawa: 30-50x5-8
Wegetacja: 110-150 dni
Termin zbioru: VI-XI
Gramatura: 1 g