Dziś do sprzedaży mamy pompe obiegową STAR Z NOVA do ciepłej wody użytkowej firmy Wilo.
Wilo-Star-Z NOVA Najbardziej efektywne energetycznie pompy na świecie!
Pompa do c.w.u. Wilo-Star-Z NOVA jako jedyna dostosowana do pracy z wodą o zacznej twardości - 20°dH
Wysoka twardość wody stanowi poważny techniczny problem, gdyż w trakcie podgrzewania wody następuje odkładanie się węglanów. Kamień kotłowy pogarsza przewodnictwo cieplne, a osadzając się w rurach zmniejsza ich średnicę. Kamień może blokować części ruchome pompy, uniemożliwiając jej rozruch lub doprowadzając do awarii. Powoduje także znaczące straty energetyczne w pracy tych urządzeń.
Popularna skala, która obowiązywała w Niemczech, to skala twardości wyrażona w stopniach twardości niemieckiej (w skrócie °n dH). Skala ta bierze za podstawę oznaczenia twardość całkowitą, a więc sumę jonów wapnia i magnezu, przeliczonych na ich tlenki. 1°n odpowiada zawartości 10 g tlenku wapnia lub 7,14 g tlenku magnezu w 1 m3 wody. Jednostką międzynarodową jest milimol (mmol) na 1 litr – skala obowiązująca teraz w EU. Nadal jednak w wielu krajach są stosowane różne jednostki!
Popularnie rozpoznajemy wodę twardą, gdy: • na powierzchni kawy lub herbaty tworzy się osad; • sama woda ma nieprzyjemny, metaliczny posmak; • mydło mniej się pieni i łatwiej spłukuje; • w garnkach, naczyniach i wyposażeniu sanitarnym woda pozostawia białe osady; • powstaje kamień w przewodach ciepłej wody, grzałkach i na innych urządzeniach.
Dokładniej możemy określić twardość wody, dokonując próby testerem lub kontaktując się z lokalną firmą wodociągową. Dobra woda pitna nie powinna przekraczać 15°dH lub 2,5 mmola na litr. Ale ze względów zdrowotnych woda powinna zawierać dostateczne ilości związków wapnia i magnezu. Wody o niższej twardości niż 90 mg CaCO3/dm3 działają korodująco na przewody wodociągowe, natomiast z wód o twardości ponad 500 mg CaCO3/dm3 wytrącają się osady stopniowo zmniejszające przepustowość przewodów.
Technologicznie najbardziej szkodliwy jest siarczan wapnia, gdyż z niego powstaje trudny do usuwania kamień kotłowy. Chlorek magnezu natomiast wywołuje korozję kotłów parowych. Problem twardości wody dotyczy także pomp do instalacji ciepłej wody użytkowej, montowanych w naszych kotłowniach. Większość z nich dostosowana jest do pracy w wodzie o średniej twardości, czyli ok. 14°dH. W Polsce wyniki badania twardości wody nie są tak optymistyczne. Na podstawie danych publikowanych przez regionalne PWiK maksymalne twardości wody w Polsce znacznie przekraczają te średnie wartości. Sytuację prezentuje powyższa mapa, gdzie na czerwono zaznaczone są wartości powyżej 15°dH.
Szczególnie w tych regionach bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pompy Wilo-Star-Z NOVA. Jest to jedyna na rynku pompa do c.w.u. dostosowana do pracy z wodą o znacznej twardości – do 20°dH. Wykonanie wirnika ze stali nierdzewnej sprawia, że kamień nie przylega do powierzchni, a sposób podwójnego łożyskowania zapewnia rozruch przy twardej wodzie. Pompa ta w wielu regionach Polski będzie dłużej pracowała bezawaryjnie.
Wirnik ze stali nierdzewnej zapewnia także najwyższy standard higieny oraz niezawodną ochronę przed korozją. Dodatkowo praca pompy Wilo-Star-Z NOVA jest bardzo cicha. Dzięki małym rozmiarom pompa Wilo-Star-Z NOVA pasuje do każdej sytuacji montażowej. Stosuje się tu „sprytne” podłączenie zasilania. O ile przedtem trzeba było uciążliwie podłączać poszczególne końcówki kabla zasilającego bezpośrednio w skrzynce zaciskowej, o tyle teraz podłączenie wykonuje się bardzo łatwo za pomocą wtyczki – Wilo Konektora. Kabel podłącza się najpierw do zacisków połączenia wtykowego, a następnie wtyka się do odpowiedniego podłączenia na pompie – prosto i szybko. Silnik jest kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp do c.w.u.
Dzięki technologii ECM z silnikiem synchronicznym udało się osiągnąć niebywałe oszczędności energii elektrycznej. Pompa Wilo-Star-Z NOVA zużywa od 2 ‑ 4,5 Wat. Zakładając nocne wyłączenie pompy na 6 godzin, daje to koszt energii elektrycznej dla użytkownika na poziomie 7 zł rocznie. Taka konstrukcja zapewnia oszczędności energii do 80% w stosunku do stosowanych wcześniej pomp standardowych do c.w.u.
Na oszczędności zużycia energii także wpływają małe straty ciepła, które są zachowane dzięki izolacji cieplnej korpusu będącej w standardowym wyposażeniu pompy Wilo-Star-Z NOVA. Zalety pompy Wilo-Star-Z NOVA doceniło niezależne grono naukowców, powołane przez wydawnictwo „Rynek Instalacyjny”, przyznając tej pompie wyróżnienie „Lider Instalacji 2010” w dziedzinie „Technologia”.
Cyrkulacyjna, bezdławnicowa pompa z przyłączem gwintowanym i odpornym na prąd przyz zablokowaniu z silnikiem synchronicznym do zastosowań w systemach cyrkulacyjnych ciepłej wody użytkowej i podobnych, stosowana w instalacjach budynków i technologiach przemysłowych.
Dane techniczne • Temperatura przetłaczanej cieczy: - woda użytkowa do 20°dH: max. 65°C - krótkotrwale (2h) do 70°C • Przyłącze sieciowe 1-230 V • Przyłącze nominalne RP½ • Maksymalne ciśnienie pracy 10 barów • łatwy serwis silnika - silnik kompatybilny ze wszystkimi normalnie używanymi korpusami pomp
INSTRUKCJA OBSŁUGI : KLIKNIJ
|