Firma PANASONIC (swoją marką gwarantuje niezawodność i długotrwałą pracę urządzeń) wykorzystując swoje doświadczenie w produkcji pomp ciepła powietrze-powietrze wprowadził na rynek system grzewczy AQUAREA z najwyższym na świecie współczynnikiem COP=4,74 (model 9 kW), wykorzystujący technologię pompy ciepła powietrze-woda.
Przy temperaturze -15 st.C moc grzewcza wynosi 9,0 kW.
COP 2,53 (dla A-15/W35) ; COP 2,81 (dla A-7/W35) ; COP 3,53 (dla A+2/W35).
Latem na cele CWU - COP 5,87 (dla A+25/W45).
Cały system składa się z 3 podstawowych elementów: jednostki zewnętrznej, jednostki wewnętrznej (wymiennik ciepła pomiędzy układem freonowym i układem wodnym) oraz zbiornika c.w.u. Wydajności grzewcze (nominalne dla A7/W35) pompy ciepła AQUAREA wynoszą odpowiednio: 7 kW, 9 kW, 12 kW, 14 kW oraz 16 kW /seria STANDARD/, dla serii FLAT T-CAP dostępne są dwa modele 9 kW oraz 12 kW. Zastosowanie zaawansowanej technologii inwerterowej zapewnia właściwą i stałą temp. w pomieszczeniu o każdej porze oraz najniższe zużycie energii. System może (standard) również chłodzić pomieszczenia latem (wtedy jednostkami wewnętrznymi są najczęściej klimakonwektory wodne). Inwestycja w pompę ciepła jest niezwykle ekonomiczna, z 1 kW prądu pompa ciepła wytwarza od 2 do 6 kW ciepła (zależnie od temperatur zasilania c.o. oraz temperatur zewnętrznych). Dzięki temu, że PANASONIC jest producentem sprężarek chłodniczych/pomp ciepła na ogromną skalę, cena systemu AQUAREA została ustalona na bardzo konkurencyjnym poziomie. Izolacja akustyczna zapewniają niezwykle cichą pracę pompy ciepła. Instalacja systemu jest łatwa i szybka. Nie wymaga instalacji kominów, zbiorników paliwa i połączeń gazowych. Hydrobox oraz zasobnik c.w.u. można zlokalizować w pomieszczeniach, które będą pełnić także inne funkcje gospodarcze - można zrezygnować z typowej kotłowni (oszczędność w czasie budowy dodatkowych kilku m.kw).
PANASONIC AQUAREA można skonfigurować na trzy sposoby - monoenergetyczny, monowalentny i biwalentny - dla zapewnienia optymalnej równowagi pomiędzy kosztami inwestycji i eksploatacji oraz rozszerzenia rodzajów projektów, w których można wykorzystać system.
Oprócz wspomnianych trzech konfiguracji pompę ciepła można też połączyć z alternatywnymi odnawialnymi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi do podgrzewania wody.
PANASONIC AQUAREA - w układzie monoenergetycznym
Pompa ciepła zwymiarowana jest na zapewnienie 90-95% rocznego zapotrzebowania mocy grzewczej, natomiast pozostałe 5-10% dostarcza dodatkowa niewielka grzałka elektryczna. W przypadku niespodziewanej awarii, tak zwymiarowana pompa ciepła zapewni nam bezpieczeństwo nawet przy największych mrozach. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła, która pokryje ok. 70-80% obciążenia grzewczego w najzimniejsze dni. Monoenergetyczna konfiguracja jest zalecana w większości zastosowań, ponieważ zapewnia ona optymalną równowagę pomiędzy kosztami inwestycji i bieżącej eksploatacji.
PANASONICA AQUAREA - w układzie monowalentnym
Pompa ciepła zwymiarowana jest do pokrycia 100% zapotrzebowania grzewczego w najzimniejszym dniu roku. Takie rozwiązanie zalecane jest dla domów o bardzo niskim zużyciu energii w klimacie umiarkowanym bez surowych zim. Początkowe koszty inwestycji mogą być wyższe, ale zużycie energii jest najniższe ze wszystkich układów.
PANASONIC AQUAREA - w układzie biwalentnym
Układ biwalentny to połączenie dwóch osobnych źródeł ciepła - pompy ciepła oraz kotła paliwowego. Możliwe są dwa rodzaje układu biwalentnego: połączony szeregowo lub równolegle. Przy połączeniu szeregowym kocioł paliwowy pokrywa tylko szczytowe zapotrzebowanie mocy grzewczej, natomiast przy połączeniu równoległym kocioł zwymiarowany jest do pokrycia pełnego obciążenia grzewczego w najchłodniejszy dzień roku. Konfiguracja równoległa zalecana jest w przypadku, gdy istnieje już system ogrzewania. Dołączenie PANASONIC AQUAREA pozwala wtedy zoptymalizować zużycie energii w całym systemie.
Jednostka zewnętrzna
Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otaczającego ją powietrza, które następnie jest transmitowane poprzez obieg czynnika chłodniczego do znajdującego się wewnątrz hydro-boxu. Dostępne modele o różnej wydajności grzewczej. Dolny zakres temperatury dla pracy systemu PANASONIC AQUAREA określono na -20 stopni C. System posiada wbudowany unikalny system anty-zamrożeniowy.
Indoor hydro-box
Wewnętrzny hydro-box przekazuje ciepło od czynnika chłodniczego do obiegu wodnego instalacji ogrzewania centralnego, instalacji ogrzewania podłogowego i zbiornika ciepłej wody użytkowej. W hydro-boxie znajdują się grzałki elektryczne (3 lub 6 kW - zależnie od doboru), które wspomagają pompę ciepłą w okresach największych mrozów. Chłodzenie jest osiągane poprzez obniżenie temperatury wody w obiegu i jej przepływ przez klimakonwektory. System może również zapewnić umiarkowane chłodzenie poprzez ogrzewanie podłogowe lub grzejniki dzięki ograniczeniu najniższej temperatury wody. Podgrzanie ciepłej wody użytkowej jest realizowane poprzez przełączenie systemu z chłodzenia lub ogrzewania na tryb c.w.u..
Zbiornik ciepłej wody użytkowej (opcjonalny)
Specjalne zbiorniki CWU (kilka wielkości: 200 - 500 L różnych producentów) wodny ze stali nierdzewnej lub emaliowany, utrzymujący najwyższy poziom sprawności energetycznej spełnia wymagania odnośnie ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo wbudowana w sterownik hydroboxu funkcja podnosi temperaturę wody do 75°C lub wyższej /jeżeli grzałka zasobnika CWU jest sterowana z hydroboxu/ przynajmniej raz w tygodniu w celu zapobiegania możliwości rozwoju bakterii legionella.
Klimakonwektory (opcjonalne)
Można również podłączyć prawie każdy (również innego producenta) klimakonwektor.
Sterowanie systemem
Układ sterowania systemem i interfejs użytkownika jest zamontowany w hydro-box'ie i wyposażony jest w tygodniowy timer, który umożliwia kontrolę temperatury w pomieszczeniach w zależności od wymagań użytkownika. Timer może być programowany dla poszczególnych godzin lub dni. Komfort użytkownika zależny od osobistych preferencji jest utrzymywany przez cały czas. W przypadku, gdy wymagana jest indywidualna kontrola temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, należy np. dodatkowo przewidzieć konwencjonalne termostaty pokojowe do sterowania ogrzewania podłogowego lub włączania/wyłączania pompy ciepła.
Nowy sterownik z programatorem
Sterownik został stworzony z myślą o prostej, intuicyjnej i bezproblemowej obsłudze. Sterownik kontroluje dystrybucję ciepłej wody pomiędzy trybami pracy systemu strefy temperaturowe oraz ciepłej wody użytkowej. Wbudowany układ logiczny zbiera informację z czujników, reguluje temperaturę wody i optymalizuje zużycie prądu. Ponadto urządzenie zapewnia ochronę przeciwbakteryjną - zapobiega rozwojowi bakterii w zbiorniku ciepłej wody użytkowej. Ten prosty w obsłudze sterownik, zainstalowany jest na module wewnętrznym. Dzięki dużemu i dokładnemu wyświetlaczowi użytkownik ma możliwość zmiany wszystkich głównych parametrów oraz może ustawić program pracy urządzenia.