WSTĘP
Niniejszy tom studiów o stosunkach literackich polsko-jugosłowiańskich przynosi różnorodne szkice, artykuły i prace materiałowe, naświetlające oraz interpretujące wzajemne związki i oddziaływania między literaturą polską a literaturami narodów Jugosławii. Zawiera też prace, w których poruszono zagadnienia wzajemnych związków historycznych i kulturalnych między Polską a narodami z obszaru dzisiejszej Jugosławii. W jego skład weszły szkice i artykuły omawiające wybrane problemy ze stosunków literackich i kulturalnych bardziej ogólnie w określonych wycinkach czasu, bądź też bardziej szczegółowo, prace analizujące pewne zjawiska z zakresu komparatys-tyki typologicznej oraz takie, w których podjęto próbę syntezy pewnych zagadnień z zakresu stosunków literackich polsko-jugoslowiańskich. Obok szkiców na tematy wspólnych projektów krucjat antytureckich, których echa znajdują się w „Pamiętnikach Janczard relacji polskich podróżników po Słowiańszczyźnie południowej w XVIII i XIX w. itp. - umieszczono w tomie artykuły omawiające działalność polskich sla-wistów i słowianofilów, których wkład w dzieło wzajemnego zbliżenia kulturalnego godny jest upamiętnienia i naukowego opracowania. Obok zaś artykułów omawiających polską recepcję twórczości wybitnych reprezentantów literatury serbskiej, chorwackiej, słoweńskiej - France Preserna, Petra Njegosa, Jovana Zmaja, Ivana Cankara, Ivo Andricia i Mirosława Krłeży - zamieszczono artykuły analizujące recepcję literatury polskiej u pobratymców słowiańskiego Południa, jak np. dzieł Wyspiańskiego w Chorwacji, dramatu polskiego w Macedonii czy polskiej literatury po 1945 r. w Serbii.
Celem niniejszego tomu było zgrupowanie w jednej publikacji różnorodnego materiału, który ma spełnić rolę sygnału wskazującego na bogactwo dotychczas jeszcze niedostatecznie opracowanych związków literackich i kulturalnych między Polską a narodami Jugosławii w przeszłości i teraźniejszości, Publikacja ta nie rości więc sobie pretensji do wyczerpania tematu, ani też do pełnego naświetlenia węzłowych czy najbardziej istotnych choćby momentów z dziejów wzajemnych stosunków literackich polsko-jugosłowiańskich. Jej celem jest zachęcenie do bardziej systematycznych oraz gruntownych studiów nad zagadnieniem wzajemnych związków i oddziaływań między literaturami słowiańskimi. Prace zamieszczone w tomie są rezultatem zainteresowań badawczych ich autorów.
Materiał uporządkowano chronologicznie, nie wyodrębniając w osobnych działach prac dotyczących związków historycznych i kulturalnych bądź prac dotyczą-