Kontakt
47-400 Racibórz, ul. Długa 23
NIP: 639 [zasłonięte] 57
Numer zezwolenia: UM Racibórz Z/91/1991
e-mail: [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
tel. kom. 601 [zasłonięte] 409
tel. 32 [zasłonięte] 13
fax. 32 [zasłonięte] 71
Bezpłatne punkty odbioru
RACIBÓRZ
ul. Długa 23 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
RYBNIK
ul. Sobieskiego 24 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
ŻORY
ul. ks. Klimka 3 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
GLIWICE
ul. Wieczorka 22 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
Polskie podziemie 1[zasłonięte]939-19Od Wołynia do Pokucia
IPN
Wybór dokumentów pt. „Polskie podziemie 1[zasłonięte]939-19. Od Wołynia do Pokucia” powstał w ramach prac polsko-ukraińskiej Wspólnej Grupy Roboczej (historyczno-archiwalnej), którą tworzą przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Dzieło zawiera 88 nieznanych, publikowanych po raz pierwszy, dokumentów wyłącznie proweniencji NKWD, wiążących się z likwidacją przez sowieckie organa bezpieczeństwa polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1[zasłonięte]939-19, na terenie okupowanych przedwojennych polskich województw: wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. Zwalczano przede wszystkim takie organizacje jak: Związek Walki Zbrojnej, Polska Organizacja Wojskowa, Polska Organizacja Młodzieżowa, Śląski Legion Śmierci czy Organizacja „Neron”. Dużo miejsca poświęcono aresztowanemu gen. Michałowi Tokarzewskiemu-Karaszewiczowi, zapomnianemu już przez historię powstaniu w Czortkowie, które wybuchło nocą 21/22 stycznia 1940 roku, oraz służbom wywiadowczym i kurierskim ZWZ na szlakach do Budapesztu i Bukaresztu.
Wybór zawiera 1447 stron tekstu, w tym indeks nazwisk i pseudonimów, spis miejscowości oraz wykaz skrótów. Jest bogato ilustrowana materiałami fotograficznymi odnalezionymi w aktach śledczych NKWD.