POLSKIE PASY KONTUSZOWE
Maria Taszycka SKARBIEC POLSKI
Maria Taszycka
SKARBIEC POLSKI
WYDAWCA: Wydawnictwo Literackie
ROK WYDANIA: 1985 wydanie pierwsze
LICZBA STRON: 112 + 46 zdjęć tematycznych
FORMAT: 11,5 x 16,3 cm
OPRAWA : miękka lakierowana
Stan książki oceniam: dobry plus
Pas kontuszowy – długi (od 3 do 4,5 m) i szeroki (40 cm) pas noszony przez polską szlachtę do kontusza.
Używano go głównie w XVIII wieku i jak znaczna część ówczesnego ubioru został zapożyczony z kultury Wschodu (Turcja, Persja). Szlachcic owijał się pasem kilka razy, przy czym końce zakładano misternie, z wielką nabożnością. Początkowo pasy kontuszowe sprowadzano z zagranicy, pierwsze polskie manufaktury (zwane persjarniami) powstały w XVII wieku. Znanym ośrodkiem produkcji był Słuck i czasem pasy kontuszowe są nazywane pasami słuckimi, aczkolwiek równie znaną była manufaktura w Kobyłce. Oprócz pasów słuckich i kobyłeckich uznaniem cieszyły się też pasy lipkowskie. Pasy wykonywano najczęściej z jedwabiu, były bogato zdobione - w droższe wplatano złote i srebrne nici (złotogłów). Tkano je w bogate kolorystycznie wzory, chętnie wykorzystując motywy orientalne, ale także zachodnie i - bardzo często - polskie ludowe. Pas mówił wiele o jego właścicielu. Określał nie tylko status społeczny i materialny szlachcica, ale również wyznanie. Kolor pasa i jego węzeł oraz wzór niosły dodatkowe informacje. I tak złoty pas ubierano w czasach pokoju, a karmazynowy obowiązywał w czasie wojen.
Książka zawiera informacje o tym elemencie stroju szlachty polskiej, przedstawią historię rozwoju sztuki zdobniczej, opisy pasów skatalogowany
W związku z licznymi pytaniami i prośbami od kupujących, informuję iż: - nie wysyłam za pobraniem- nie wysyłam za granicę- numer konta bankowego lub adres (w przypadku odbioru osobistego) udostępniam dopiero po dokonaniu zakupu- na wpłatę czekam 7 dni i w takim samym czasie od chwili wpływu pieniędzy na konto wysyłam towar- proszę, aby zawsze potwierdzono adres do wysyłki.
KOMUNIKAT!!!!!!!!!!!!!!PRZED ZAKUPEM KONIECZNIE ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM NA STRONIE O MNIE