|
Aleksandra Jarczyk
Polskie biblioteki gimnazjalne w województwie śląskim w latach 1[zasłonięte]922-19, oraz ich rola w kształtowaniu kultury czytelniczej młodzieży
Katowice 2007
236 s., tw., 24 cm
stan dobry
Spis treści
Wykaz skrótów..................7
Wstęp.....................9
Rozdział I Miejsce bibliotek szkolnych w dydaktyce i polityce oświatowej dwudziestolecia międzywojennego ......19
Rozdział II Organizacja gromadzenia zbiorów w bibliotekach szkolnych (zasady doboru, źródła pozyskiwania, finansowanie) ..................38
Rozdział III Opracowanie zbiorów bibliotecznych, ich stan ilościowy
ijakościowy...............66
Rozdział IV Organizacja udostępniania zbiorów jako forma promocji
książki i biblioteki.............88
RozdziałV Kształtowanie kultury czytelniczej uczniów.....126
Zakończenie....................157
Aneks...................163
Bibliografia...................217
Summary......................235
Zusammenfassung...................236
Zakres tematyczny pracy obejmuje polskie biblioteki szkół średnich ogólnokształcących w województwie śląskim. Uwagę skoncentrowano na księgozbiorach uczniowskich tych bibliotek. Podstawowym celem jest ukazanie biblioteki szkolnej jako placówki społecznej pełniącej funkcję kulturotwórczą oraz zobrazowanie jej wpływu na kształtowanie kultury czytelniczej uczniów, przyszłych twórczych członków społeczeństwa, przygotowanych do uczestnictwa w kulturze. Starano się wskazać zależność pomiędzy stanem ilościowym, zawartością treściową, formami udostępniania i promowania księgozbiorów a możliwościami modelowania kompetencji i preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Charakterystyka księgozbiorów nauczycielskich znalazła miejsce w rozdziałach poruszających kwestie dostępności zgromadzonych dzieł i ich wykorzystania przez uczniów.
Zasięg terytorialny i chronologiczny wyznaczają granice województwa śląskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W rozprawie analizowane są księgozbiory szkolne placówek funkcjonujących na terenie Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego w latach 1922—1939. W odniesieniu do Śląska Cieszyńskiego dolna granica chronologiczna została przesunięta na rok 1919, gdyż w momencie przejmowania Górnego Śląska przez Polskę w 1922 roku Śląsk Cieszyński już od czterech lat pozostawał pod rządami polskimi.
Celem rozprawy jest zobrazowanie procesu kształtowania się polskich księgozbiorów szkolnych na terenach, gdzie dotychczas funkcjonowały biblioteki gromadzące piśmiennictwo niemieckie. Zbiory niemieckojęzyczne charakteryzowane są jedynie w celach porównawczych, przede wszystkim w rozdziałach poruszających kwestie stanu ilościowego bibliotek szkolnych. W pracy podjęto problematykę bibliotek szkolnych w aspekcie funkcjonalnej nauki o książce, wywodzącej się z rozumienia biblioteki jako instytucji spełniającej określone funkcje społeczne (badawcze, rozwojowe, rekreacyjne), polegające na gromadzeniu, opracowaniu, udostępnianiu dokumentów oraz informowaniu o nich. Podstawowymi elementami składowymi tak rozumianej biblioteki (jako systemu uwarunkowanego siłami wewnętrznymi, tj. organizacją biblioteki, i zewnętrznymi, czyli jej otoczeniem społecznym) są zorganizowane zbiory biblioteczne, użytkownicy (czytelnicy), aparat biblioteczny (katalogi, kartoteki itp.) oraz bibliotekarze i lokal wraz z wyposażeniem. Koncepcja ta została stworzona przez grupę badaczy zwanych za granicą „polską (...)
Słowa kluczowe:
|
KOSZT WYSYŁKI:
- Niezależnie od ilości kupionych książek koszt wysyłki liczony jest tylko raz i wynosi:
- 7,50 polecony/paczka ekonomiczna
- 9.00 polecony/paczka priorytet
- Koszt wysyłki za granicę: ustalany indywidualnie
DODATKOWE INFORMACJE O WYSYŁCE I PŁATNOŚCI:
- Wysyłkę realizujemy 2 razy w tygodniu za pośrednictwem Poczty Polskiej
- Książki wysyłamy w bezpiecznych "bąbelkowych" kopertach
- Nie wysyłamy za pobraniem, nie ma także możliwości odbioru osobistego
- Forma płatności: płatne z góry (zwykły przelew/Płacę z Allegro)
- W przypadku większej ilości zakupionych książek, prosimy o wpłatę w terminie 10 dni - niestety nie przetrzymujemy zakupionych książek "na później":)
|