Od wydawcy:Świat polskich Żydów od alef do taw, historia, kultura nierozerwalnie związana z religią, współczesność – wszystko to w jednym, niezwykłym albumie, którego oś stanowi alfabet hebrajski.
Autor tekstu, znawca tematyki judaizmu, wprowadza Czytelnika w bogaty świat żydowskich zwyczajów, symboli, świąt i codziennego życia. Przybliża również znane postacie i miejsca z historii polskich Żydów.
Niezwykły klimat albumu budują wyjątkowe zdjęcia, które dają Czytelnikowi niepowtarzalną szansę uczestnictwa w życiu współczesnej społeczności żydowskiej.
Z okładki:
„Otrzymujemy od Konstantego Geberta rzecz niezwykłą. Mądrą, inteligentną, ale również bardzo pożyteczną książkę – nowoczesny elementarz dla myślących starszaków, dla mnie, dla nas, dla wszystkich.
Sycą nasz umysł nie tylko erudycja i wiedza autora, barwne, przewrotne i błyskotliwe określenia, wciągająca narracja, lecz także pokora i życzliwość wobec Boga oraz tego mądrego, głębokiego, wielowiekowego świata.
Dzisiaj, choć społeczność żydowska w Polsce jest nieliczna, obserwujemy renesans jej kultury. Czynne synagogi, teatr, szkoły i letniska naukowe, festiwale. Prawdziwe odrodzenie, oczarowanie, często zachwyt, także i tym, jak te dwie kultury, żydowska i polska, były połączone, jak wiele miały wspólnego, jak z siebie czerpały.
Patrzę na tę publikację uradowany, na świetne zdjęcia Anny i Krzysztofa Kobusów, i zauroczony myślę o zmianach, jakie zaszły w Polsce od czasów, kiedy ja fotografowałem żydowski świat w naszym kraju.
Wszystko wtedy, w latach osiemdziesiątych, było przykryte strachem, głęboko schowane w niebycie, cenzuralnie zakazane. A teraz odwrotnie. „Polski alef-bet” jest dla mnie przykładem – jak sam autor pięknie napisał w jednym z rozdziałów – „upragnionej normalności”. Bardzo za to dziękuję, Kostku.”
(Tomasza Tomaszewskiego (fotografa, współautora książki „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy”)
stron 240
wyd.
Wydawnictwo Muza
Warszawa 2009 r.
ISBN[zasłonięte]978-83444-60-2
twarda okładka
stan:
bardzo dobry -
Wymiary albumu:
24 x 33,5 cm.