Polska firma ZEM-ELEKTRONARZĘDZIA Celma SA już prawie od 50 lat produkuje i oferuje szeroki asortyment elektronarzędzi profesjonalnych, przeznaczonych dla zakładów przemysłowych i warsztatów rzemieślniczych.
Strugarka służy do wyrównywania powierzchni oraz wąskich płaszczyzn (boków) elementów z drewna litego (desek, ramiaków).
Wyrównane powierzchnie będą stanowiły powierzchnie bazowe elementów podczas dalszej obróbki np. wiercenia, dłutowania lub frezowania. Oprócz strugania powierzchni można również używać strugarek do wręgowania.
Przygotowane w ten sposób elementy łączy się ze sobą lub wykorzystuje do konstrukcji mebli i stolarki budowlanej. Strugarka posiada wykonaną z tworzywa sztucznego obudowę, w której umieszczony jest silnik elektryczny.
Napęd z tego silnika przenoszony jest za pomocą przekładni zębatej pasowej na głowicę nożową. Struganie realizują dwa płaskie noże zamocowane w głowicy wykonującej ruch obrotowy.
Noże, oprócz głównej krawędzi tnącej, mają jeszcze krawędź boczną, wykorzystywaną do wręgowania. W dolnej części obudowy, z przodu strugarki, znajduje się ruchoma płoza, której położenie regulowane jest pokrętłem.
Obracając pokrętłem uzyskujemy bezstopniową regulację grubości warstwy struganej w zakresie 0—2 mm (ustawienie odpowiedniej wartości ułatwia podziałka umieszczona pod pokrętłem).
Za głowicą nożową, z tyłu strugarki, zamocowana jest płoza stała, która nie podlega regulacji. Do obudowy strugarki można zamocować dwie przykładnie.
Przykładnia nastawna razem z płozami pełni funkcję prowadzenia podczas strugania. Jej ruchoma część pozwala na ustawienie między płaszczyznami kąta 90°—135°.
Przysłaniając głowicę nożową poziomą częścią przykładni możemy zmieniać szerokość strugania lub wręgowania. Z drugiej strony obudowy mocuje się przykładnię służącą do ustalania głębokości wręgu w zakresie 0—25 mm.
Ergonomicznie ukształtowana rękojeść zasadnicza oraz rękojeść dodatkowa (jej funkcję spełnia pokrętło regulacji głębokości strugania) zapewniają pewne i bezpieczne prowadzenie strugarki podczas pracy.
Przycisk łącznika jest wbudowany w rękojeść zasadniczą i tak umiejscowiony, że przy włączaniu silnika jest łatwo dostępny. Wióry odprowadzane są otworem umieszczonym w przedniej części rękojeści.
Ruchoma kierownica, osadzona w tym otworze, pozwala na skierowanie wyrzucanych wiórów na prawą lub lewą stronę strugarki.
Osłona, mocowana dwoma wkrętami z prawej części obudowy, umożliwia łatwy dostęp do szczotek elektrografitowych podczas ich wymiany.
Konstrukcja strugarki oraz jej parametry sprawiają, że jest ona pożytecznym urządzeniem ułatwiającym pracę w stolarniach i na budowach.