Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

POLSKA PRZEDWOJENNA RĘCZNIE WYSZYWANA MAKATKA. BCM

10-03-2015, 21:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 36.13 zł     
Użytkownik ZaczarowanaAla
numer aukcji: 5124175728
Miejscowość Białystok
Licytowało: 6    Wyświetleń: 207   
Koniec: 10-03-2015 20:10:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 

Szanowni Państwo.

Przedmiotem aukcji jest stara, ręcznie wyszywana makatka. Moda na ludowy styl we wnętrzach i ogrodach powrócił gwałtownie i wszelkie wyroby ręcznie wykonywane, w charakterystycznym klimacie, biją wręcz rekordy popularności. Coraz częściej na ścianach w salonach pokazują się gobeliny i kilimy, zaś w kuchniach makatki. Cóż więc to jest za dzieło? Ogólnie makatka to ręcznie zdobiona wzorami tkanina przeważnie bawełniana. Wzory mogą być dziergane, wyszywane, wykonane techniką patchworku, często do przesady przepełnione są elementami, a bywa, że i kolorami. Makatki w każdej wersji, służą do dekoracji, lecz w zależności od tego co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje (np: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej, czy też standardowo ozdobnej). Motywy zdobnicze nie są jednostronnie ukierunkowane i zależą w głównej mierze od przeznaczenia i miejsca, z którego pochodzą. Historia makatek jest długa, a tkaniny zdobione w ten sposób, występują niezależnie na całej kuli ziemskiej. Makatki przywędrowały do wielu państw z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii. Używano ich tam powszechnie już w XIX wieku, moda na zdobienie nimi wnętrz związana była z modernizacją mieszczańskich domów, służyły podkreślaniu czystości, porządku i przytulności miejsca będącego sercem każdego domostwa – kuchni. Na przełomie XIX i XX wieku makatki zadomowiły się w innych krajach Europy, najpierw w domach mieszczańskich, potem robotniczych, a na koniec także i wiejskich. Ten ostatni etap ich migracji miał najczęściej miejsce po I wojnie światowej.

Makatka typowo polska, różni się od przykładowo, makatki rzeszowskiej, bądź kaszubskiej dzięki odmiennej technice haftu o czym mówią książki tj. Jadwiga Turska Polski haft ludowy (1997), czy Anna Główczewska Haft kaszubski (1981).

Proponowana w tej aukcji makatka ma kształt prostokąta i wykonana została z białego, solidnego płótna. Widniejący na niej kolorowy, a dokładnie czerwony haft przedstawia scenkę rodzajową. Bohaterowie obrazka: gospodyni, owce, baran, ptaszek na płocie, na horyzoncie zachodzące słońce. Całość wieńczy roślinna ramówka i napis: "Świeża woda najlepsza ochłoda". To chyba najczęściej spotykane zdanie w makatkach polskich. Taka rzecz zdecydowanie powinna zawisnąć w sieni lub w kuchni.

Proszę zauważyć jak pięknie jest wykonany obraz, jak wiele szczegółów posiada (proszę powiększać zdjęcia). Niestety zdjęcia wykonałam z użyciem lampy i nie widać tak wyraźnie koloru, a co za tym idzie całego bogatego wzoru. Co prawda czerwień już straciła na intensywności, ale to i dobrze. Stosownie do wieku całość jest stonowana, stylowa. Tkanina jest bielusieńka, uszanowana, z dwoma uchwytami do zawieszenia, zakończona szeroką, założoną ramówką również zdobioną czerwonym, ale prostym haftem. Tkanina nie ma dziur oraz uszkodzeń mechanicznych, nie ma też przebarwień. Jak widać plamki (parę sztuk) nie są zauważalne, ponieważ tkanina była wielokrotnie prana i stare zabrudzenia wyblakły. Teraz makatka jest pognieciona i jak widać mało czytelna. Całość pięknie i solidnie wykończona, idealna do ozdoby stylowej kuchni, jadalni, zajazdów, siedlisk, karczm, agroturystycznych gospodarstw.

Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.

Wymiary: ok. 81 x 66 cm.

PS

Makatka była prana przez swoich ostatnich właścicieli, a dziś wymaga jedynie przepłukania w płynie pachnącym tylko po to by pozbyć się antykwarycznego "zapachu". Oczywiście wymaga jeszcze wyprasowania.