Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

POLSKA MEKSYK STOSUNKI 1[zasłonięte]918-19 ŁEPKOWSKI UNIKAT

09-09-2014, 20:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4561487256
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 09-09-2014 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Polityka, gospodarka
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1980
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - POLSKA-MEKSYK 1[zasłonięte]918-19
AUTOR - TADEUSZ ŁEPKOWSKI
WYDAWNICTWO - ZAKŁAD NARODOWY IMIENIA OSSOLIŃSKICH OSSOLINEUM, WROCŁAW WARSZAWA KRAKÓW GDAŃSK 1980
WYDANIE - 1???
NAKŁAD - 2300 EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM ) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 319
WYMIARY - 19 x 12,5 x 1,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,321 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - NIE ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Tadeusz Łepkowski
Polska-Meksyk 1[zasłonięte]918-19
Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk
Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich
Wydawnictwo
1980
Okładkę projektował
Edward Kostka
Redaktor Wydawnictwa
Anna Lergetporer - Jakimow
Redaktor techniczny
Adam Przylibski





Przedmowa

Prace naukowe poświęcone dziejom stosunków między dwoma państwami należą do gatunku historiogra-ficznego legitymującego się dość starą już metryką. Można je nawet, bez ryzyka błędu, zakwalifikować do jednego z klasycznych rodzajów pisarstwa historycznego. Najczęściej omawia się w nich określony, zazwyczaj krótki, wycinek dziejów, koncentrując się na problematyce polityczno-dyplomatycznej i gospodarczej, znacznie rzadziej kulturowo-świadomościowej. Najrzadziej podejmuje się trud przedstawienia syntetycznego zarysu, ukazania wielkich linii rozwoju na długiej fali czasu.
Niniejsza książka nie odbiega, na pierwszy rzut oka, od wielokroć powielanego, cokolwiek banalnego, wzorca cząstkowej monografii historycznej w obrębie dziejów stosunków międzypaństwowych. W znaczne] mierze jest to zatem rozprawa należąca do wspomnianej już „klasyki rodzajowej", na co wskazuje chociażby sam tytuł opracowania. Starałem się wszakże, nie rezygnując w wielu kwestiach z pójścia od dawna przetartym szlakiem źródłowym, metodycznym i konstrukcyjnym, rozszerzyć — o ile to było możliwe — kwestionariusz badawczy. Sądziłem, iż ważna poznawczo i nader instruktywna będzie próba wyjścia poza stosunki międzypaństwowe, co się wszak często sprowadza w praktyce do społecznie wyizolowanych, technicznych niejako, stosunków międzyrządowych. Szło mi więc o wprowadzenie do rozważań o kontaktach polsko-meksykańskich problematyki nieinstytucjonal-
Wliej: społecznej, świadomościowej, ideologicznej. Zaciekawiła mnie sprawa związków między społeczeństwami obu krajów, rola polskiej wspólnoty emigracyjnej w Meksyku, problem kształtowania się i przekształcania obrazu Meksyku w Polsce i Polski w Meksyku, tworzenia się stereotypów, odgrywających tak ważną rolę w polityce i mentalności zbiorowej, w rozumieniu lub częściej nierozumieniu lub fałszywym rozumieniu odmiennej kultury, mało znanego społeczeństwa i narodu.
Nie zdołałem jednak w równej mierze omówić różnych aspektów szerokiej problematyki stosunków pol-sko-meksykańskich w latach 1918—1939. Stąd też, obok bezspornych ustaleń, niemało w pracy hipotez, zwłaszcza w obrębie trudnych do gruntownego zbadania zagadnień ujętych w rozdziałach charakteryzujących opinie Polaków o Meksyku i Meksykanów o Polsce.
Jest rzeczą oczywistą, że sprawa stosunków pol-sko-latynoamerykańskich w ogóle, a polsko-meksykań-skich w szczególności nie jest ani dla dziejów Polski, ani dla polskiej historiografii zagadnieniem kluczowym (choć dziś wydaje się ważniejsza niż wczoraj), zwłaszcza w zestawieniu z problematyką europejską, a przecież o stosunkach naszego kraju z poszczególnymi państwami Europy i ze Stanami Zjednoczonymi sporo już napisano. Sądzę jednak, iż sprawa ta ma niebłahe znaczenie dla zrozumienia roli Polski Odrodzonej w świecie i poznania wizji świata, jaka kształtowała się w świadomości jej obywateli, rządzących i rządzonych. Ważne również, jak mniemam, okazać się może ujawnienie postawy II Rzeczypospolitej wobec istotnych zagadnień życia międzynarodowego i ówczesnych prądów polityczno-ideologicznych. Stosunki z krajami zamorskimi wpisać trzeba w szerszy kontekst ówczesnej polityki polskiej, a stosunki Meksyku z Europą w ramy historii zależnych i walczących o swe
wyzwolenie krajów Ameryki Łacińskiej w niezwykle ważnym dla nich okresie lat dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia.
Przykład Meksyku, kraju, który przeżywał głęboką rewolucję społeczną, zakończoną na dobre w latach 1938—1940, jest szczególnie interesujący. Jak w soczewce skupiają się w dziejach tego kraju sprawy wielkiej wagi w aspekcie międzynarodowym: gospodarcze i polityczno-ideologiczne. Mam tu na myśli kryzys kapitalizmu i jego przeobrażenia, zwłaszcza zaś zmiany zachodzące w formacjach kapitalizmu zależnego, mam też na uwadze konflikty polityczne i ideowe, związane z pojawieniem się rewolucyjnego nacjonalizmu, autorytaryzmu, populizmu, faszyzmu, a także z rozwojem ruchu komunistycznego. Wiemy, że wiele z tych problemów stanowiło ważkie zagadnienia w życiu odrodzonego państwa polskiego i naszego narodu.
W obrębie stosunków Polski z państwami latynoamerykańskimi Meksyk odgrywał w okresie międzywojennym rolę znaczną. Utrzymywaliśmy w tym czasie stałe placówki dyplomatyczne tylko w trzech państwach Ameryki Łacińskiej, to jest w Brazylii, Argentynie i Meksyku. Byłoby oczywiście ważne opracowanie — na podstawie źródeł krajowych i wytworzonych w Ameryce Łacińskiej — historii stosunków polsko-brazylijskich i polsko-argentyńskich. Jest to jednakże, jak sądzę, sprawa dość odległej przyszłości, i to nie tylko z uwagi na ogrom materiału źródłowego, lecz raczej ze względu na zasadnicze trudności w dostępie do archiwaliów brazylijskich i argentyńskich. W wypadku Meksyku trudności takich w zasadzie nie ma.
Książka poświęcona jest stosunkom polsko-meksy-kańskim, przy czym większy nacisk położony został na polską ich stronę, ważniejszą dla naszej historiografii i dla naszego czytelnika. Musiałem też przyjąć
określone założenie wstępne, a mianowicie uznać, że podstawowe fakty z historii Polski i Meksyku są odbiorcom niniejszej pracy znane. Trudno byłoby wszak streszczać dzieje obu krajów w okresie międzywojennym. Założenie moje, gdy idzie o naszą historię ojczystą, nie powinno i z pewnością nie będzie budzić żadnych wątpliwości. Inaczej rzecz się przedstawia w odniesieniu do historii Meksyku. Jednak i w tym wypadku sytuacja polskiego czytelnika nie jest zła. Ukazały się w ostatnim trzydziestoleciu — nie licząc artykułów — dość liczne książki naukowe, popularnonaukowe, publicystyczne i reportażowe, które przyniosły sporo wiadomości o najnowszej historii Meksyku. Podstawowy zrąb faktów jest więc lub — ostrożniej — może być znany. Zagadnienia .szczegółowe zostaną oczywiście omówione.
Konstrukcja książki jest rzeczowa. Takie ujęcie zmusza wprawdzie autora do pewnych nieuniknionych powtórzeń, lecz pozwala uwypuklić i potraktować całościowo najważniejsze zespoły problemów.
Podstawę źródłową monografii stanowią materiały archiwalne polskie i meksykańskie. Dzięki pomocy i uprzejmości władz meksykańskich uzyskałem dostęp do znacznej części dokumentacji źródłowej, jaką dysponują archiwa centralne Meksyku. Wyzyskałem ponadto pamiętniki, zapoznałem się z publikacjami urzędowymi, materiałami statystycznymi oraz, z nielicznymi zresztą, opracowaniami. Istotne znaczenie w mojej pracy miała analiza publicystyki. Przeprowadziłem też rozmowy i wywiady.
Starałem się przewertować maksymalnie duża liczbę gazet, tak polskich, jak meksykańskich. Wyzyskanie w całości olbrzymiego materiału prasowego (wielki problem, prawie nie do rozwiązania, w historii najnowszej) było oczywiście niemożliwe. Dokonałem więc z konieczności wyboru zarówno tytułów reprezentatywnych dla różnych nurtów politycznych (głownie
gazety ukazujące się w obu stolicach), jak odcinków chronologicznych, tych mianowicie, które w stosunkach polsko-meksykańskich i w historii obu krajów odegrały najistotniejszą rolę. Zapewne nie ustrzegłem się pewnych błędów w wyborze, żywię wszakże nadzieję, że luki nie są zbyt wielkie. Wydaje się, że zebrana przeze mnie dokumentacja źródłowa stanowi dostateczną podstawę do wszechstronnego przedstawienia obrazu stosunków polsko-meksykańskich w latach 1918—1939.
Rzeczowe i rzetelne badanie stosunków między państwami i narodami, prowadzone bez niedomówień i ko-loryzowania, przynosi korzyści nie tylko w dziedzinie ściśle naukowej. Zbliża — ponad sporami i konfliktami, wbrew niewiedzy i stereotypom — społeczeństwa, kultury i narody, ułatwia kontakty między ludźmi. Jeśli ta książka przyczyni się choć trochę do pogłębienia zrozumienia i sympatii między moim krajem i dalekim, lecz jakże mi bliskim Meksykiem, będę mógł uznać, że praca moja nie poszła na marne.

Warszawa, sierpień 1978





Spis treści

Przedmowa.............. 5
Wprowadzenie: kontakty polsko-meksykańskie przed
1918 r............... 10
Część pierwsza
1. Stosunki polityczne......... 53
2. Stosunki gospodarcze......... 108
3. Stosunki kulturalne......... 130
Część druga
4. Obywatele polscy w Meksyku...... 137
5. Polonia meksykańska a stosunki polsko-meksykańskie ............. 170
Część trzecia
6. Polska w opinii meksykańskiej...... 201
7. Meksyk w opinii polskiej....... 230
Zakończenie............. 296
Bibliografia............. 304
Resumen.............. 307
Indeks ............... 311





Bibliografia

Źródła archiwalne
I. Archiwalia polskie
Archiwum Akt Nowych w Warszawie (AAN):
— Zespół Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ): nr 163, 678, 679, 680, 681, 682, 684, 688, 1759, 1786, 1787, 2811, 2988, 3124, 3359, 3360, 3361, 3362, 3363, 3364, 3371, 3372, 3376, 3378, 3388, 3389, 3393, 6933, 7279, 7482, 7483, 7644, 7871, 8119, 8259, 8365, 8444, 9186 9305, 9413, 9558, 9690, 9691, 9692, 10012, 10097, 10210, 10357, 10479, 10480, 11640, 11720, 11748, 11972, 12056, 12099, 13131, 13350, 13394, 13452
— Zespół Prezydium Rady Ministrów (KEM): nr 142, 877.
— Zespół Prezydium Rady Ministrów. Protokoły: t. 52.
— Zespół Prezydium Rady Ministrów. — Grup.: nr 74-3/1-200.
— Zespół Prezydium Rady Ministrów. Księga kawalerów Orderu Odrodzenia Polski: nr 3
— Zespół Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego: nr 404.
— Zespół Ministerstwa Skarbu: nr 5066.
— Zespół Delegacji RP przy Lidze Narodów: nr 5, 10.
— Zespół Ambasady RP w Berlinie: nr 173, 1555, 2899, 2998.
— Zespół Ambasady RP w Waszyngtonie: nr 222, 258, 912, 913.
— Zespół Poselstwa RP w Meksyku: nr 2
— Zespół Poselstwa RP w Marsylii: nr 344.
— Zespół Konsulatu RP w Buffalo: nr 60
— Zespół Konsulatu honorowego RP w Algierze, nr 49.
— Zespół Opieki polskiej nad rodakami na obczyźnie, nr 49.
— Zespół Światowego Związku Polaków z Zagranicy: t. 100, 163.
— Archiwum I. J. Paderewskiego: nr 296, 1009, 2739, 3423.
II. Archiwalia meksykańskie
Archivo General de la Nación. Archivo de Guerra: t. 1016.
Archivo Hżstórico de la Secretaria de Relaciones Exteriores (AHEx):
- Stare sygnatury: leg. VIII, nr 2288; VIII, 2290; VIII, 2294; XLV, 19048; XLVI, 19401.
- Nowe sygnatury: na L-E-1178 (II), L-E-1178 (III), 1813-21, 27-27-8 (1), 27-27-8 (2), 29-15-31, 30-1-7 (I), 30-1-7 (II), 30-29-35, 3340-7, 3344-29, 3421-13, 3462-41, 34-8-16 (II), 34-8-16 (III), 39-7-37, III-181-2, III-223-2, 111-294-25, III--292-29, 111-333-12, III-1321-2, III-69-3, III-87-5, III-768-9, IV-117-20, IV-144-39, IV-169-58, IV-293-12, IV-475-10, IV--480-27, IV-506-5, IV-518-4.
III. Archiwalia kubańskie
Archivo Nacional de la Republica de Cuba: — Leg. 56, nr 1.
Wydawnictwa urzędowe
Publikacje polskie: Almanach Polskiego Handlu Zagranicznego, Dziennik Urzędowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Dziennik Ustaw RP, Mały Rocznik Statystyczny, Przegląd Emigracyjny, Rocznik Oficerski, Rocznik Handlu Zagranicznego RP, Rocznik Statystyki RP, Wiadomości Statystyczne.
Publikacje meksykańskie: Anuario Estadistico de los Estados Unidos Mexicanos, Boletin Oficial de la Secretaria de Relaciones Exteriores, Etadistica Nacional, Diario Oficial. Organo del Gobierno Constitucional de los Estados Unidos Me-xicanos, Memoria de la Secretaria de Relaciones Exteriores.
Prasa i czasopisma
Tytuły polskie: Biblioteka Warszawska, Czarno na bia-łem, Czas, Czerwony Sztandar, Epoka, Gazeta Polska, Gazeta Warszawska Poranna, Głos Wolny, Ilustrowany Kurier Codzienny, Kultura Robotnicza, Kurier Poznański, Kurier Warszawski, Mały Dziennik 5 Groszy, Myśl Wolna, Nasz Przegląd, Niepodległość, Nowy Przegląd, Piast, Polacy w całym świecie, Polacy Zagranicą, Polonia, Przegląd Powszechny,
Przewodnik Katolicki, Robociarz, Robotnik, Ruch Katolicki. Rycerz Niepokalanej, Sprawy Morskie i Kolonialne, Świat, Tygodnik Ilustrowany, Warszawski Dziennik Narodowy, Wiadomości Literackie, Wici, Wolnomyśliciel, Wytrwałość, Wyzwolenie, Zielony Sztandar.
Tytuły meksykańskie: Dia, El; Diario de Vucatan, El; Excelsior, El; Internacional, La; Nacional, El; Polonia Popu-lar, La; Ruta, La; Siglo XIX, El; Tiempo, El; Ultimas Noticias; Universal, El; Universal Grafico, El.
Opracowań książkowych i artykułowych dotyczących bezpośrednio tematu książki jest niezwykle mało. Wszystkie one uwidocznione są w przypisach do tekstu głównego.
Indeks nazwisk
Aguilar Candido 51
Altman Sam 174
Alzate Antonio 131
Amaro Joaąuin 270
Apreck Georg 68
Arellano M. R. de 25, 26
Arrigunaga y Peón Manuel de
80
Arteaga Jose Maria 37 Arvizu J. 33 Askenazy Szymon 132 Avila Camacho Manuel 298,
299 Aviles Ramirez Eduardo 227
Bajel Sara 174
Bangha Adalbert 280
Baran Szloma 168
Barski F. 31
Bartnicki Andrzej 103
Baum A. 31
Beaufort de Beneski Carlos
zob. Bieniewski Karol Beck Józef 76, 77, 79, 83, 84,
87, 101, 103, 104, 106, 209,
214, 226, 227
Belina Władysław 39 Berliner 111 Bernatowicz A. 161 Bernatowicz Stanisław 160 Beteta R. 101, 138 Beździk Antoni 142, 159—161 Bieniewski (Beneski) Karol
13—15 Biernacki 162
Blasąuez L. 67 Błock Kurt 68, 69 Bóttcher 69
Bogiński (Rogiński?) 31, 32 Bogucki A. 30 Bohdanowicz Antoni 39 Bojorąuez de Dios J. 89 Bolivar Simón 13 Bonapartowie 26 Borejsza Jerzy W. 30, 33 Borquez Flavio 177 Bratkowski J. 161, 162 Bresher Maurizio 174 Brygiewicz Julian 70 Burandt Hans 247 Burgess Dorothy 259 Bustamante Anastasio 14
Caferino 193
Calero Jose 298
Calles Plutarco Elias 66, 83, 84, 92, 109, 178, 202, 232, 233, 235, 237, 262, 267—270, 275-277, 279, 281—286, 289
Cśrdenas Lazaro 83, 84, 86, 90, 102, 123, 178, 183, 197, 221, 224, 234—247, 251, 254, 256, 277, 285, 286, 288—290, 300, 303, 310
Carlota (Charlotte) 32
Caro Brigido 269
Carranza Venustiano 49, 50, 55, 248, 261, 268, 282
Castaingt Jean 28, 30
Castello A. 89
Castilla 33
Castillo Najera Francisco 250 Castle William R. jr 64 Castro Leal Antoni o 81 Caturegli Alfred o 08 Cedillo Saturnino 91, 236, 245,
246, 288—290 Chavez Ignacio 301 Chevalier Michel 43 Chopin Fryderyk 133, 219 Chrzanowski Leon 218 Ciechanowski Jan 64, 65 Citrin Samuel 168 Comonfort Ignacio 23 Conti E. C. 32 Cortez (Cortes) Hernan 12,
291, 292 Cycierski Edward 138—140,
156, 157
Cyrankiewicz Józef 300 Czają Walery 141
Darski Stanisław 3'JO Daszyński Ignacy 221 Dąbrowski Jan Henryk 105 Dembicki 31 Desdhie Adolf (Pawlowsky;
Wolff Ginsberg- Wolf Guis-
burg) 174, 175 Diaz Felix 49 Diaz Porfirio 38, 40, 41, 43, 44,
46, 48, 49, 74, 95, 262. 264,
266, 272, 282
Diaz de la Fuente Jose 193 Diaz Soto y Gama Antonio
271
Dillon E. J. 260, 261, 291 Dioklecjan (Caius Aurelius
Valerius Diocletianus) 279 Długoszewski Bronisław M. 17,
30—32, 34
Dobosiewicz Zbigniew 299 Dobry Franciszek 33 Dobrzański Józef 3" Doliński Piotr 154 Dorner 31
Dreyfus 189
Drohojowski Jan 19, 20, 31,
35, 39, 80, 82, 130, 300, 302 Dunikowski Emil Habdank 41,
42, 46
Dybczyński Tadeusz 294 Dźwigalski 163
Escobedo Mariano 35 Escobedo Pedro 39 Evert Józef Ludwik 262
Fabela Isidro 102—104, 106
Fernandez 272
Fiedler Arkady 301
Filipowicz Tytus 72—76, 218
Filipowiczowa Jadwiga 161
Flores Jose 14
Franco Bahamonde Francisco
106, 243, 249 Frankowska Maria 301
Galio Joaąuin 89, 130 Gałęzowski Seweryn 18—20 Garbińska Anna 185 Garbińska Anna Krystyna 186 Garbiński Leon 185 Garbiński Ludwik 186 Garbiński Paweł 162, 184-
200, 231—234 Garczyński Edward 38 Garibaldi Giuseppe 30, 35. 36 Garrido Canabal Tomas 277 Genin Auguste 135 Ginsberg zob. Desdhie Gitlin Srol 168 Gniazdowicz Józef 168 Gonzalez Navarro Moises 147,
150
Gonzalez Ortega Jesus 26 Gonzalez Pefia Carlos 133 Gonzalez Rui Jose 70 Gostkowski G. 36, 38, 39 Górczyński Wacław 130 Górski L. 30
Górski .Piotr Jan 99 Grabiński Zygmunt 122 Gruszyński 142 Grzybowski Wacław 67 Guisburg zob. Desdhie Gutman Feliks 299 Gutt Ferdynand 19 Guzman Vaca 193
Haiman Miecislaus 20 Hajduk Henryk 139 Halecki Oskar 133 Hay Eduardo 87 Henlein Konrad 214 Henning Stanisław R. 274 Himelfarb Jacobo 168 Hitler Adolf 213, 214, 226, 246,
310
Hlond August 279 Hoden 104 Hoffman 174 Hollenfer Hans Heinrich von
198
Hoover Herbert Clark 251 Hostyński Jerzy 11 Huerta Victoriano 49 Hugelman G. 26 Hugo Victor 35, 36 Huxley Aldous 291—294
Incze Stefan (Istvan) zob.
Bangha Adalbert Iturbide Agustin 14, 291
Jabłoński (Yablonski) Antoni
20, 23, 32
Jaczewski Tadeusz 131 Jahnke 247 Janczuk Antoni 154 Jarocki Tadeusz 79, 80, 95, 96,
100, 152, 234—239 Jaroszewski J. 18 Jarra Wacław 78, 113 Jeziorański L. 117, 118
Joublanc Rivas Luciano 81, 82, 84, 87, 94—100, 106, 132, 203—205, 207—214, 216
Juarez Benito 23, 25, 26, 31, 33—35, 37, 44—46
Jurkiewicz Jerzy 160
Kaczkowski 30
Kaden-Bandrowski Juliusz 183
Kalb Isser (Izydor) 161, 168
Kalb S. 162
Kamińska Jadwiga 300
Kamiński Krzysztof 139
Karpiński 34
Katz Salomon 168
Kaufman Gurewicz Abraham 176
Kawecki 30
Kersikowski (Kersikouski) Stanisław 23
Kolumb Krzysztof 268
Kołakowski Tadeusz 100, 144, 146
Kołłontaj Aleksandra M. 260
Komarnicki Tytus 101—105
Korasky 174
Korczenug Iwan 168
Korzeniowski Ludwik 168
Kosterlicki Emil 38
Kościałkowski N. 20
Kościałkowski-Zyndram Marian 208, 219
Kościuszko Tadeusz 105, 223
Kotarbiński Tadeusz 301
Kowalewska Felicja 279
Kozłowski Leon 207
Krasowski Władysław 33
Kraszewski Karol 33
Królikowski S. F. 285 Kubiak Barbara 291, 302
Kula Marcin 99, 141 Kulczyoka Józefa 78
Landau Zbigniew 296
Lange Oskar 300 Langiewicz Marian 24 Lasalle Ferdinand 253 Lasocki Zygmunt 110 Lechicka Jadwiga 291 Leimberg 162 Lelewel Joachim 19 Lemański Zenon 130, 162 Lenartowicz S. 188 Lenin Włodzimierz Iljicz 253 Leon Luis L. 270 Lepecki Leopold 70 Lepecki Mieczysław Bohdan
187
Lerski Jerzy Jan 17, 18 Leszczycki Stanisław 301 Levy Yadron 174 Lewin Simcka 168 Liebeskind Monia (Miguel)
174
Lipiński Aleksander 110, 111 Lombardo Toledano Vicente
224, 225, 235, 239 López Miguel 32 López Llera Mario 129 López Mateos Adolfo 300, 301 Lorentz Stanisław 135, 301 Lubomirski Kazimierz 56, 59 Luz Camacho Maria de la 278
Łepkowski Stanisław 72 Łepkowski Tadeusz 302 Łużyc Jerzy 148
Machiavelli (Machiawel) Nic-
coló 293 Madero Francisco Indalecio
47—49, 265 Madeyski Jerzy 68 Maizner 164 Majzner 162 Majzels (Maysels) Józef (Jose)
38, 142
Makarczyk Janusz 99 Makowski J. 55
Maksymilian1 I Habsburg 23, 26, 28—30, 32, 35, 36, 44, 45. 291
Malczewski Antoni 20
Malkiewicz Franciszek 132
Małachowski 30
Małczyński A. 31
Małyszczyński Stanisław 196, 197
Maples Arce Manuel 81
Marchlewski Mieczysław 79— 81, 83, 87, 134, 155, 156, 169, 172, 181, 182, 188, 195—199, 234, 238—246, 251—254
Marcinkiewicz Bolesław 154
Marcinkowska Jadwiga 257
Margulis Mofiek 168
Markiewicz Stanisław 295
Markowicki Józef 33
Marks Karol 253, 293
Markwardt Paweł 78
Marąuez Leonardo 32
Marąuez Petricioli Alfonso 184
Martinez Luis 254
Matuszewicz 30
Maus Marek (Mojżesz, Majer) 171, 172
Max 174
Mączyński (Miączyński) A. 31, 32
Medina F. G. 132
Mellado V. 33
Mendez Leopoldo 301
Merck von 215
Merdinger Zygmunt 67, 72-74, 76, 77, 79—81, 83—86, 89, 90, 92, 93, 96—98, 112— 116, 118, 128, 131, 149, 151, 152, 155, 156, 159, 160, 162-165, 171, 173, 175, 176, 179— 181, 188, 195, 197, 217, 218, 234, 238, 249, 250, 291
Michalski Jan 262
Michałowski Kazimierz 301
Mickiewicz Adam 105 Mierzwiński 18 Milmo Patricio 38 Milmo Prudenciana 38 Mmdelsberg Brajna 182 Młodzikowski Grzegorz 136 Mokrzycki M. 30 Montgomery Hyde H. 32 Moor Adolf 160 Morena Michał 97 Moreno de la Torre Jose 77, 81 Morones Luis N. 235, 270, 291 Mościcki Ignacy 74, 75, 84.
219
Motl Frederik 174, 175 Mroziewicz Robert 295 Mugica (Mujica) Francisco J.
253
Murphy Tomas 15, 16 Mussolini Benito 90, 91, 224,
226
Naftalsky 175
Nałkowska Zofia 183
Nanke Czesław 291
Napoleon I 27
Napoleon III 23—27, 29, 45
Napoleon, książę 29
Negri Ramón P. de 68
Neron (Nero Claudius Cae-
sar) 269, 274, 279 Nervo Rodolfo Arturo 60, 61,
74—77, 81, 82, 86, 88, 89, 93,
115, 127, 155, 203, 206, 207,
212 Niklewicz Konrad 28—30, 34,
35, 44
Noel-Baker Philip 105 Nowak Leopold 94, 96 Nusbaum 162
Obregón Alvaro 55, 58, 60, 61, 142, 202, 261, 270, 281, 282, 308
Okołowicz Józef 161
Opieński Henryk 133 Ordońez Ezeąuiel 86, 89 Orgelbrand Samuel 45 Ortega zob. Gonzalez Ortega Ortiz Rubio Pascual 73, 74,
179, 276
Osiecki Czesław 139 Osmańczyk Edmund Jan 55 Ostroga Krystyn 289 Ostrowiak Marcin 168
Paderewski Ignacy Jan 39—
41, 46, 59, 154, 207 Palavicini Felix Fulgencio 89,
183 Pałyga Edward J. 54, 70, 80-
82
Pani Alberto J. 58, 60 Parnicki Teodor 299, 300 Pawlowsky zob Desdhie
Adolf
Pawłowicz 154 Pawłowsiki Edward 33 Pecanha Alcibiades 63 Penette M. 28, 30 Pershing John J. 49 Piątkowski 29 Piłsudski Józef 76, 163, 164,
208, 219—221, 223—226 Pino Suarez Jose Maria 49 Pinson J. 80
Piotrowski Stanisław 288 Piotrowski T. 18 Pius XI 255 Plebański Jerzy 301 Polsky Isaac 174 Poniatowscy 28 Poniński Henryk 29 Portes Gil Emilio 73, 84, 234,
236, 276
Potocki Józef 242 Pruneda V. 88 Pruszyński Ksawery 287 Przeździecki Stefan 59
Puig Casauranc J. M. 270 Pytlakowski 34 Pytypciow Mikołaj 168
Rabusson Max 70
Radzimiński Paweł 20
Radziwiłł Albert Stanisław 38, 56—61, 108, 142, 154
Rajtarski Leonard 168
Rapacki Adam 300
Rataj Maciej 207
Rehman Józef 28
Reisbaum (Rajsbaum) Zygmunt (Zelig) 171, 172
Retinger Józef Hieronim, 14, 20, 38, 291
Reyes Senties Rolando 80
Rivera Diego 293, 301
Robredo Lamadrid Francisco 193
Rodriguez Duarte Raul 70
Rodriguez Abelardo 84
Rogiński zob. Bogiński
Roosevelt Franklin Delano 251
Rosenberg Mojżesz 164
Rousseau (Russo) Jean Jac-ques 293
Rovira i Virgili 105
Rómmel Waldemar 299
Rubin Herman 171—173
Rubio Mafie Ignacio Jose 156
Ruiz Finez Mariano 106
Russo zob. Rousseau
Rydz-Smigły Edward 208
Rzymowski Wincenty 300
Saenz Aarón 270 Salazar Carlos 37 Samborski Adam 33 Sanches Pedro 88, 89, 130 San Martin Jose de 13 Santa Anna López Antonio de
14
Santibańez Enriąue 62, 67, 110 Sawidzki (Sawicki) 139
Scheiman Bofys 171, 173 Schneiderman Szmul Leib 182,
183
Sohrenzel Henryk 171 Serrano Federico Philippe 70 Serrat 106 Seyda Marian 62 Sheffield 65
Siemiradzki Henryk 279 Sikorski Władysław Eugeniusz
207, 298 Sikorski 18 Sillawa 17
Siąueiros David Alfaro 301 Składkowski Sławoj Felicjan
208
Skrzyński Władysław 255 Słabczyński Wacław 17 Słonimski Antoni 183, 301 Sobieski Jan 34, 35 Soliński C. W. H. 20 Sosnkowski Kazimierz 224 Sourasky (Suraski) Leon 152,
153, 163, 165, 168, 179, 184 Splieth Willy 247 Stalin Józef 211, 288 Stankiewicz Józef 94—97, 262
-266
Stańczyk Jan 299 Starzyński R. 218 Stasik Florian 18, 20, 21 Stencel W. 31 Stolarz Izaak 182 Stromenger Karol 134 Strzelecki Paweł Edmund 17 Suarez Pino zob. Pino Suarez Suarez Santiago 69 Subikurski Edward 30, 32 Suchocki Bohdan 142, 160 Suchodolski 30 Szelągowski Adam 291 Szembek Jan Włodzimierz 106 Szeper 162 Szeryng Henryk 300 Szmidt 34
Szukiewicz Wojciech 109—111,
256, 257
Szulakiewicz J. 20 Szygowski Juliusz 78, 161,
291—293
Szymkiewicz 218 Szyszło Witold 48, 176
Świerczewski Karol 300
Tabaczyński Józef 23, 32 Tarnawa-Malczewski Konstanty Paweł 20 Tawrer Jacob 174 Tazbir Janusz 11, 12 Tejeda Adalberto 253, 254 Tellier 141, 142 Terebenthen 113 Tomaszewski Jerzy 296 Tomir-Drymmer Wiktor 199 Tresenberg A. 32 Trocki Lew 239, 248, 287, 288 Trzaska Władysław 262 Tuwim Julian 183
Urbański Edmund Stefan 14, 34, 39
Valle Sofia del 93 Vasse Lionel 248 Vidaurri Prudenciana 38 Vigier 104
Villa Pancho Francisco 49, 272, 282
Wańkowicz Melchior 34, 38,
157, 159, 160, 291, 292 Warszewicz Józef 20 Weissman Simon 174 Weygand Maxime 223 Węgierski A. 20 Wierzyński Kazimierz 183
Wiesiołowski Aleksander 78,
162
Wilhemsen W. 115
Wilson Thomas Woodrow 50,
55, 249 Windheim (Windschein) zob.
Garbińska Anna Witos Wincenty 223 Wittlin J. 183 Włodek (Wlodek) Szczęsny de
30 Wodzicki Stanisław 28, 30—32,
291 Wojciechowski Stanisław 61,
84
Wojtaszek Emil 300 Wolf Guisburg zob. Desdhie
Adolf Wolff Ginsberg zob. Desdhie
Adolf Wolski Tadeusz 131
Yocupicio Roman 245
Zabłocka Helena Maria 186
Zabłocki Jan 186
Zakrzewski Gustaw 79, 80,
177, 178, 234, 240, 241 Zakrzewski Wincenty 291 Zalewski August 63, 64 Zaleski Bronisław 19, 21 Zamoyski Maurycy 62 Zapata Emiliano 271, 282 Zarychta Apoloniusz 145 Zawadzka Rozalia 186 Zawadzki Jan 186 Zieliński August 38 Zigelbaum Jacobo 168 Zołotow M. 285 Zuber Rudolf 41 Zwolski Stanisław 111, 142,
160



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.