Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

POLSKA KSIĄŻKA TECHNICZNA 1[zasłonięte]450-18 ROTOGRAWIURY

02-07-2012, 19:16
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2459463442
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 11-07-2012 19:20:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
CZTERY WIEKI POLSKIEJ KSIĄŻKI TECHNICZNEJ 1[zasłonięte]450-18

AUTOR -
TADEUSZ NOWAK

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - PAŃSTWOWE WYDAWNICTWA NAUKOWE PWT, WARSZAWA 1961
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 6690 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 359
WYMIARY - 24 x 17 x 2,7 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,829 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA LICZNE ILUSTRACJE - ROTOGRAWIURY (PAPIER ROTOGRAWIUROWY).

KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Książka jest krótką antologią, polskiego piśmiennictwa technicznego i ma na celu zilustrowanie dGfob-ku polskiego na tym odcinku w minionych wiekach. Zawiera ona omówienie tego dorobku na tle ogólnoświatowego poziomu techniki w poszczególnych okresach, od 1450 do 1850 r. oraz wybór najwartościowszych książek z przytoczonymi fragmentami i komentarzami.
Książka przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy interesują się dziejami kultury polskiej w ogóle i kultury technicznej w szczególności.





TADEUSZ NOWAK
CZTERY WIEKI POLSKIEJ KSIĄŻKI TECHNICZNA 14SO-18SO
PAŃSTWOWE WYDAWNICTWA TECHNICZNE WARSZAWA 1961
Książka opracowana przy współudziale
Działu Historii Techniki i Nauk Technicznych
Zakładu Historii Nauki i Techniki
Polskiej Akademii Nauk
O p i n i o dfa w c a Prof. dr inż. Eugeniusz Ołssewski
Redaktor naukowy PWT Mgr inż. Euzcbiusz Koch
Opracowania graficzne Krzysztof Dobrowolski i "Tadeusz Pictrzyk
Ilustracje do reprodukcji przygotował Kazimierz Grejm
Redaktor techniczny Jan Ekcrt





Od Autora " Szybki rozwój i olbrzymia rola, jaką odgrywa technika w życiu współczesnym, powodując również wzrost zainteresowania jej historią. W wielu krajach powstają ośrodki naukowe zajmujące się badaniem dziejów rozwoju techniki i myśli technicznej od jej początków aż do chwili obecnej, powstają liczne monografie, dzieła syntetyczne i czasopisma poświęcone tym problemom.
IV Polsce przez dłuższy czas historią techniki zajmowali się jedynie bardzo nieliczni, zamiłowani w tym przedmiocie badacze, dokonujący nieraz, że wspomnę tu przede wszystkim Feliksa Kucharzewskiego, ogromnych wysiłków dla zebrania i oceny polskiego dorobku w tej dziedzinie. Oni to pierwsi starali się przełamać tkwiący w świadomości Polaków fałszywy pogląd o rzekomym niedorozwoju naszego narodu pod względem technicznym w dawnych wiekach. Przez długi czas istniało przekonanie, że Polska posiadała wybitnych pisarzy, poetów, muzyków i malarzy a prawie nikt nie wspominał o tym, że w Polsce działali i pisali wybitni technicy. Każde dziecko w szkole uczyło się o Reju i Kocha-łiowskim, Wacławie Potockim i Ignacym Krasickim, nie mówiąc już o trójcy wielkich wieszczów narodowych, nikt jednak, poza nielicznymi specjalistami, nie słyszał o takich autorach jak Stanisław Grzepski, Jan Brożek, Walenty Roździeński, Kazimierz Siemienowicz, Stanisław Solski, Józef Osiński, Karol Podczaszyński, czy Feliks Pancer, będących niewątpliwie współtwórcami naszej obecnej cywilizacji technicznej, w której żyjemy i z której korzystamy.
Dopiero w Polsce Ludowej powstała pierwsza instytucja mająca na celu przebadanie naszego dorobku w dziedzinie techniki (pierwotnie Komitet Historii Nauki i Techniki, a obecnie Zakład Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk) i pierwsze katedry historii techniki na wyższych uczelniach. W pionierskim trudzie usiłują one odtworzyć zaniedbane dotąd dzieje naszego narodowego dorobku w tej dziedzinie. Jest to praca długa i żmudna. Równocześnie rośnie zainteresowanie zagadnieniami historii naszej techniki wśród szerokich kół społeczeństwa, a zwłasz-a wsrod stale powiększającej się grupy polskiej inteligencji technicznej w zwia-zku z tym, niezależnie od przeprowadzania głębokich badań
naukowych, trzeba dostarczyć zainteresowanym problemami historii techniki materiał orientujący w zagadnieniu. Rolę tę spełniają książki i artykuły o charakterze popularyzacyjnym. Taki właśnie ma cel i ta publikacja zmierzająca do przedstawienia dziejów polskiego piśmiennictwa technicznego na przestrzeni 400 lat, to jest od chwili powstania pierwszych dzieł o treści technicznej w połowie XV w., aż do polowy XIX w., kiedy ich liczba i specjalizacja osiągnęły już takie rozmiary, że oddanie ich w ramach tej książki nie wydawało się możliwe.
Ponieważ zarówno postacie, jak i dzieła naszych dawnych autorów technicznych są bardzo mało znane szerszemu ogółowi, praca została napisana w ten sposób, ażeby dać czytelnikowi z jednej strony pewną ilość danych na temat życia i działalności dawnych techników polskich, którzy pozostawili po sobie dzieła pisane, czy to wydrukowane czy zachowane jedynie w rękopisach, a z drugiej strony umożliwić mu bliższy kontakt z tymi dziełami przez podanie ich fragmentów oraz materiału ilustracyjnego. Wybór zarówno autorów, jak i tekstów dokonany został z tym założeniem, żeby pokazać najwybitniejszych pisarzy z poszczególnych dziedzin techniki oraz te fragmenty ich prac, które były w chwili, ich powstania pewną nowością, lub tek są dzisiaj szczególnie interesujące ze względu na to, że późniejszy rozwój danej dziedziny techniki poszedł właśnie w kierunku wskazanym już wówczas przez autora. Zakres rzeczowy naszej dawnej literatury technicznej obejmuje, najogólniej biorąc, siedem działów: geodezję, inżynierię, budownictwo, mechanikę techniczną i budowę maszyn, górnictwo i hutnictwo, chemię przemysłową oraz technikę wojenną, która łącząc w sobie prawie wszystkie wymienione poprzednio dziedziny, stanowi jednak w tych czasach pewną zamkniętą całość.
Pod względem chronologicznym materiał został podzielony na trzy okresy. Pierwszy sięga od polowy XV w., kiedy pojawia się nasza najdawniejsza książka o charakterze technicznym, do 1764 r., wówczas bowiem zachodzą w Polsce duże zmiany ekonomiczne i kulturalne, powodujące znaczny wzrost literatury technicznej i silniejsze jej oparcie na podstawach naukowych. Zapoczątkowany w 1764 r. okres drugi sięga do
1815 r. kiedy to na terenie obejmującego dużą część naszych ziem Królestwa Polskiego zaczyna się szybki wzrost przemysłu, a w związku z tym i literatury technicznej. Lata od roku 1815 aż do kończącej czterysta-lecie daty 1850 r. stanowią okres trzeci.
W obrębie poszczególnych okresów zachowany został w pracy również układ chronologiczny według dat ukazywania się drukiem omawianych książek przy czym dzieła jednego autora zostały zestawione obok siebie. Tylko w ostatnim okresie, obejmującym zaledwie 35 lat, a więc jedno pokolenie naszych techników, zastosowano układ rzeczowy, według poszczególnych gałęzi piśmiennictwa technicznego.
Źródłami, które posłużyły do opracowania książki, są przede wszystkim same dzieła dawnych polskich autorów, istniejące w postaci rękopisów, starych druków i nielicznych późniejszych wydań dokonanych przez obecnych historyków techniki dla celów naukowych. Natomiast opracowania wykorzystane przy pisaniu obejmują kilka grup. Pierwsza z nich, to bibliografie Estreichera, Żebrawskicgo, a przede wszystkim Kucharzewskie-go. Druga to prace ogólne jak „Literatura polska" Korbuta, a zwłaszcza znowu Kucharzewskiego nieocenione „Piśmiennictwo techniczne polskie", poza tym zaś „Historia Polski" w wydaniu P. A. N. „Historia gospodarcza Polski1 Rutkowskiego i inne. Trzecią grupę stanowią materiały biograficzne, zawarte w „Polskim Słowniku Biograficznym" i encyklopediach: „Wielkiej Powszechnej Ilustrowanej" oraz encyklopedii Orgel-branda. Ostatnią, czwartą grupę stanowią najróżniejsze monografie dotyczące poszczególnych postaci i zagadnień, wydane oddzielnie lub w czasopismach, a zwłaszcza w wychodzących obecnie: „Kwartalniku Historii Nauki i Techniki", „Kwartalniku Historii Kultury Materialnej" i „Materiałach i Studiach z Dziejów Nauki Polskiej".
Dane bibliograficzne odnoszące się do poszczególnych autorów i ich dzieł, a także przytoczonych w pracy fragmentów znajdzie czytelnik na końcu książki w „Skorowidzu autorów i ich prac".
-/ utaj również chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy zaproszeni przez PWT służyli mi radą i pomocą w czasie pisania książki, a mia-lowicie przede wszystkim prof. dr Eugeniuszowi Olszewskiemu, który
zechciał przedyskutować ze mną całą koncepcję pracy, a następnie udzielał mi jako jej recenzent cennych rad i wskazówek, dalej specjalistom w zakresie poszczególnych dziedzin historii techniki polskiej, którzy we wstępnej fazie pracy wyrazili swoją opinię co do słuszności wyboru autorów, a częściowo dali wskazówki odnośnie doboru fragmentów, a mianowicie: prof. dr Michałowi Odlanickiemu-Poczobuttowi w dziedzinie geodezji, prof. dr Włodzimierzowi Hubickiemu w dziedzinie chemii, doc. dr Jerzemu Kołakowskiemu w dziedzinie mechaniki, doc. dr Adatnowi Milobędzkiemu w dziedzinie budownictwa, mgr inż, Jerzemu Piaskow-skiemu w dziedzinie górnictwa i hutnictwa oraz mgr Władysławowi Drapelli w dziedzinie techniki morskiej. Szczególnie wdzięczny jestem Państwowym Wydawnictwom Technicznym za dużą pomoc w pracy, przede wszystkim w postaci dostarczenia mi trudno dostępnych starych druków, wypożyczonych z wielu bibliotek polskich, a zwłaszcza mgr inż. Euzebiuszowi Kochowi, który jako redaktor książki przez cały czas
czuwał nad jej opracowaniem.





Skorowidz autorów i ich prac. Indeks obejmuje w układzie alfabetycznym nazwiska polskich autorów dzieł technicznych omówionych w pracy. Po nazwisku, imieniu i datach życia autora podane są kursywą wybrane publikacje zawierające opis jego życia i działalności, a następnie dzieła własne autora (pierwsze wydanie i ewentualne wydanie naukowe tekstu), później zaś dokonane przez niego tłumaczenia! dzieł obcych. Na końcu zgrupowane zostały dzieła anonimowe i zbiorowe. Nazwiska wspomnianych w pracy autorów obcych, których książki były w Polsce tłumaczone, znajdują się w odsyłaczach.
Używane skróty: EPO — Encyklopedia Powszechna Orgelbranda. T. I—XXVIII. Warszawa 1859-18T9, PSB - Polski Słownik Biograficzny. T I.— VII. Kraków 1935—1948, WEPI — Wielka Encyklopedia Powszechna Ilustrowana. Seria I. T- I-XLVIII i Seria II. T. I-VI. Warszawa 1890—1914.
AIGNER Piotr (1746—1841) PSB .194
Por. J. Meycr. Nowa cegielnia wynalazku Imci Pana Aignera, architekta warszawskiego. Łowicz 1788.
Budownictwo wiejskie z cegły glino-suszonej z plantami chaiup wiejskich, stosownie do gospodarstwa narodowego. Warszawa 1791.
Fragmenty ze s. 3—4, 8—10 i 16—18. Budowy kościołów cześć pierwsza. Warszawa 1823.
AQUA Andrzej dell" (1584—1632) PSB 65
Delia congregazione et scola di bombardier! regii. Zamość 1622-O zgromadzeniu i szkole puszkarzów króla jegomości. Zamość 1023. Praca Andrzeja deirAąua: O zgromadzeniu i szkole puszkarzów. Wydał T. Nowak. Studia i materiały do historii wojskowości IV. Warszawa 1958, s. 534—571.
Praxis ręczna dziata (1630). Rękopis Biblioteki PAN w Kórniku nr 663. Praxis ręczna o działach (1632). Rękopis Zbiorów Czartoryskich w Krakowie nr 1815.
Fragmenty ze s. K 88 v Cz 184, K 149 v Cz 306 i K 151 v Cz 310.
BAKAŁOWICZ Jan (1740—1794) PSB 164
Essai sur la iortification ou application de la fortification au terrein.
Warszawa 1769
Traitć sur le nivellement. Warszawa. 1773.
BARNER Jakub (1641—1709). FSB .120
Chymia philosophica perfecta delineata. Norymberga 1689.
BEŁZA Józef (1805—1888). PSB 261
O wodach mineralnych. Warszawa 1829. O wyrabianiu cukru z buraków. Warszawa 1837. Zasady technologii chemicznej. T. I—II, Warszawa 1840. Fragmenty z t. I, s, 196—198, 215—217 i t. II. s. 165—167.
BEM Józef (1794—1850). PSB 283
E. Kozluwski, General Józef Bem. Warszawa 19jS.
Erfahrungen ueber die Congrevschcn Brandraketen. Weimar 1820.
Uwagi o rakietach zapalających. Przygotowali do druku T. Nowak " T Lasota. Warszawa 1953.
Fragmenty ze s. 17—18 i 20—21.
O machinach parowych. T. I. Lwów 1829.
Fragmenty ze s. 118—120 i 208—209.
BERNHARDT August (1804—1861). PSB Płóciennictwo. Warszawa 1842.
Fragmenty ze s. 176—177. 184 i 188—190.
BIELSKI Marcin (1495—1575). PSB . . . . Sprawa rycerska. Kraków 1569. Fragmenty z k. 72—75.
BROŻEK Jan (1585—1652). PSB
J. Dianni, Jan Brożek. Warszawa 1949.
Gaeodesia distantiarum sine instrument o et Polybii locus obsfurior geo-metrice explicatus. Kraków 1610.
Przydatek pierwszy do geometryjej polskiej Stanisława Grzepskicgo. Kraków po 1629.
Wybór pism. T. I opracował H. Barycz. T. II opracowała J. Dianni. Warszawa 1956 — tu o autorze.
BYSTRZONOWSKI Wojciech (1699—1770). PSB 12i
Informacyja matematyczna. Lublin 1743.
CHMIELOWSKI Benedykt (1700—1763). PSB 123
Nowe Ateny. T. I—II. Lwów 1745—1746. Fragment z t. I, s. 221—222.
CHRZANOWSKI Wojciech (1793—1861). PSB
O przyrządzeniach mostów i przepraw w czasie wojny. Paryż 1842. Fragment ze s. 12—14.
DEKAN Jan (I połowa XVII w.). PSB - - -
Tłum.: Diego Uffano, Archelia. Leszno 1643.
Fragmenty z cz. I, s. 8—11 i z cz. II s. 97—101.
FALIMIRZ Stefan (I połowa XVI w.). PSB ---O ziołach i o mocy jich. Kraków 1534. Fragment z k. 157— 158.
70 FREYTAG Adam (1608—1650). PSB - - - -
Architectura militaris nova et aucta. Lejda 1631.
03 GŁOSKOWSKI Maciej (I połowa XVII w.) . . . - - - - "
/. Frankę i A- Jakubowski, Maciej Głoskowski, matematyk polski ALU-
- ATT T 7) ftrWKO1"
Rozprawy Wydziału Matematyczno-Przyrodmczcgo AU. J- u-
1878.
Geometria peregrinans. (Lubecz 1643—1648).
GOSTOMSKI Anzelm (1508—1588). PSB 48
Gospodarstwo. Kraków 1588. Gospodarstwo. Wstępem i objaśnieniami zaopatrzył S. Inglot. Wrocław 1951 — tu o autorze. Fragment ze s. 125.
GRZEPSKI Stanisław (1524—1570) .29
Geometryja, to jest miernicka nauka. Kraków 1566.
Geometria, to jest miernicka nauka. Wrocław 1957. Żródta do dziejów nauki i techniki. T. I — tu o autorze. Fragment ze s. 109—111 i 123—125.
IDŹKOWSKI Adam (1798—1879). IDEPI 311
Projekt drogi pod rzeką Wisfą dla połączenia Warszawy z Pragą. Warszawa J 828.
Fragmenty ze s. 5, 12 i 17.
Plany budowli. Warszawa 1843.
Fragmenty ze s. 17—18.
JAKUBOWSKI Józef (1743—1814). WEPl 166
A. Schletz, Józef Jakubowski. Kraków 1945. Nauka artyleryi. T. I-III. Warszawa 1781—1783.
Fragmenty z T. III, s. 23—24, 30, 100—102 i 103.
JANICKI Stanisław (1797—1855). WEPl 281
O machinach parnych. Warszawa 1823. Fragmenty ze s. 38—40, 52—53 i 91—93.
JAŚKIEWICZ Jan (1742—1809). WEPl 184
H. Madurowicz, Działalność naukowa Jana Jaśkiewicza. Studia i materiały z dziejów nauki polskiej. Seria C. z. III, Warszawa 1959, s. 3—102. Z historyi naturalnej. O górach. Ich poznanie i jak się dzielą. Zbiór Tygodniowy Wiadomości Uczonych. Kraków 1784.
iDysertacyja na publicznej sesyi Szkoły Głównej Koronnej. Kraków 1787. JONSTON Jan (1603—1675) 64 T. Bilikicwicz, Jan Jonston. Warszawa 1931. Ihaumatographia naturalis. Amsterdam 1632. Notitia regni mineralis seu subterraneorum catalogus cum praecipuis dif-ferentiis. Lipsk 1661. KLUK Krzysztof (1739—1796) 172
J. Kolodziejczyk, Ks. Krzysztof Kluk — dzieła i twórczość. Rozprawy Wydziału Matemalyczno-Przyrodniczego PAU. T. 69. Kraków 1932. G. Brzęk, Krzysztof Kluk. Warszawa 1957.
J. Piaskowski, Metalurgia w końcu XVIII w. w świetle dzielą K. Kłuka „Rzeczy kopalnych, osobliwie zdatniejszych, szukanie, poznanie i zażycie1. Kwartalnik Historii Nauki i Techniki. R. W (1959) nr 2, s. 271—304. Rzeczy kopalnych, osobliwie zdatniejszych, szukanie, poznanie i zażycie. T. I—II. Warszawa 1781—1782.
Fragmenty z wyd. II, t. II Warszawa 1791, s. 330—341.
KOCHAttSKI Adam (1631—1700; .151
E. Eltcr, Adam Kochański. Rzym 1954-
F. Kucharzewski, Zegarmistrzostwo Kochańskiego. Warszawa 1911, Novum gcnus pcrpendiculi. Acta Euditorum. Lipsk 1685.
Mirabilia clironomctrica. G. Schott, Technica curiosa. Wuerzburg 1687, s. 620—727.
Fragment ze s. 620—622 w tłumaczeniu z łaciny.
KOLBERG Juliusz (1776—1831). WEPI 242
Porównanie teraźniejszych i dawniejszych miar i wag w Królestwie Polskim używanych. Warszawa 1819.
Fragment ze s. 3—7,
Opisanie składu i użycie planimetru, nowo wynalezionego mierniczego narzędzia do dochodzenia powierzchni figur płaskich. Warszawa 1824. Wzory rysowania map różnego rodzaju, szczególniej dla użytku szkolnego. Warszawa 1825.
Fragmenty (tablica III i IV).
KOLBERG Wilhelm (1S07—1877). WEPI 256
Wzory rysowania map i planów. Warszawa 1837. Fragment ze s. 1—3.
KONCEWICZ Jan (1795—1859). WEPI 269
Praktyczny wykład sztuki gorzelniczcj. Warszawa 1841.
Fragment ze s. 229—232. Piwowarstwo w całej obszerności praktycznie wyłożone. Warszawa 1847.
Fragment ze s. 151—153.
KOWNACKI Hipolit (1761—1854). WEPI 200
O górach. Warszawa 1791.
O starożytności kopalni kruszców-------w kluczu sławkowskim. Warszawa
1791.
KRESCENTYN Piotr - patrz Trzycieski Andrzej
KRUMŁOWSKI Józef 213
Tłum.: Jakub Spielman, Nauka chymiczna. Kraków 1 791. Fragment z przedmowy i ze s. 303—305.
KUROWSKI Jan (1783—1866). WEPI 266
Patrz: Mostowski Tadeusz.
LECHOWICZ Andrzej (XVI/XVII w.). WEPI 27
Muza gór wielickich. Kraków 1608.
ŁABĘCKI Hieronim (1809—1862). WEPI - - 298
Górnictwo w Polsce. T. I—II. Warszawa 1841.
Fragment ze s. 57—59. Początki nauki kopalnictwa. Warszawa 1843.
Fragmenty ze s. 1 i 67—71.
MARCIN z Żurawicy (Marcin Król z Przemyśla, ok. 1422 - przed 1460) (Geometria). Rękopis Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie nr 1865, s.
83—108 16
Opus de geometria. Rękopis Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie nr 1968, s. 1—20.
Geometria praktyczna (1450). Wydał L. Birkenmajer. Warszawa 1895 — tu o autorze.
Fragment ze s. 34—36.
MECISZEWSKI Filip (zm. 1830). WEPI 324
Fortyfikacyja polowa. Warszawa 1825. Fragmenty ze s. I—III i 1—3.
MEYER Józef — patrz Aigner Piotr.
MIECHOWICZ Franciszek (1783—1852). WEPI 290
Teoryja machin. Krzemieniec 1827.
MIEROSZEWSKI Krzysztof (zm. 1679). WEPI 97
A. Wachulka, Krzysztof Micro szewski. Studia i materiały z dziejów nauki polskiej. Seria C. Zeszyt I. Warszawa 1957 s. 3—57. Architectura militaris. Rękopis Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie nr 466.
MOSTOWSKI Tadeusz (1766—1842). WEPI 268
Wyrabianie cukru z buraków sposobem domowym. Wyd. II przerobione i pomnożone rozprawą: O małej fabrykacji cukru napisaną przez Antoniego Podolskiego------z dodaniem O uprawie buraków podług najnowszych
sposobów przez J. N. Kurowskiego. Warszawa 1841. Fragment pracy Podolskiego ze s. 209—212.
NARONOWICZ-NARONSKI Józef (zm. 1678) 85
1. Nowak „Budownictwo wojenne" Józefa Naronowicza-Narońskicgo (rękopis z r. 1659). Kwartalnik Historii Nauki i Techniki H/1 (1957) s. 29— —5S.
Geometryja albo rozmiar (1659). Rękopis Biblioteki PAN w Krakowie nr 1452.
Fragmenty ze s. 115—117.
Optica lubo perspectiva (1659). Rękopis Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego nr 106.
Budownictwo wojenne. Z rękopisu do druku przygotowała J. Nowakowa. Warszawa 1957 — tu o autorze.
Fragmenty ze s. 10—11 i 126—129.
OCZAPOWSKI Michał (1788—1854). WEPI 259
Zasady chemii rolniczej. Wilno 1819.
OSIftSKI Józef (1738—1802). WEPI . 144
Fizyka doświadczeniami potwierdzona. Warszawa 1777. Nauka o gatunkach i szukaniu rudy żelaznej. Warszawa 1782. Opisanie polskich żelaza fabryk. Warszawa 1782.
Fragmenty ze s. 33—35 i 58—59. Gatunki powietrza. Warszawa 1783.
Fragment ze s. 148—153. Sposób ubezpieczający życie i majątek od piorunów. Warszawa 1784.
Fragment ze s. 1—3. Robota machiny powietrznej pana Mongolfier. Warszawa 1784.
Fragmenty ze s. 2, 15—16 i 22—25.
PANCER Feliks (1[zasłonięte]798-18) 318
F. Kitcharzewski, Inżynier polski Feliks Pancer. Warszawa 1900. Wiadomość o nowym rodzaju mostów żelaznych. Warszawa 1830.
Fragment ze s. 1—4.
Nowa teoryja wiatraków. Pamiętnik Fizycznych. Matematycznych i Statystycznych Umiejętności. R. 1830, s. 219—281.
PARACELSUS - patrz Schrocter Adam.
PEDEMONTANUS Aleksy - patrz Siennik Marcin i Ślcszkowski Sebastian.
PODCZASZYftSKI Karol (1790—1860). EPO 306
Początki architektury dla użytku młodzi akademickiej. T. I—III. Wilno
1828—1857.
Fragmenty z t. I, s. 154—15G i t. II, s. 73—75.
PODOLSKI Antoni — patrz: Mostowski Tadeusz.
TUSCH Jerzy (1791—1846). EPO .296
Krótki rys geognostyczny Polski i Karpat północnych. Warszawa 1830.
ROGAUNSKI Józef (1[zasłonięte]728-18) .138
F. Chłapowski, Życie i prace ks. Józefa Rogal niskiego. T. I—//- Poznań 1902—1905.
O sztuce budowniczej. B. m. 1764.
Sztuka budownicza na swoje porządki podzielona. Warszawa 1775: Doświadczenia skutków rzeczy pod zmysły podpadających. T. I—IV. Poznań 1765—1776.
Fragment z t. III, s. 49—5d.
ROŹDZIENSKI Walenty (XVI/XVH w.) - - 52
Officina ferraria abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego. Kraków 1612.
Officina ferraria abo huta. Wydal Roman Pollak. Katowice—Wrocław 1948 — tu o autorze.
Fragmenty ze s. 46—51 i 66—69.
RYBICKI Teofil (1805—1850). EPO 274
Zasady technologii chemicznej. Warszawa 1846. Fragment ze s. 65—73.
RZĄCZYNSKI Gabriel (zm. 1737) .-." 121
A. Maciesza, Gabriel Rączyński. Sandomierz 1921. Historia naturalis curiosa. Sandomierz 1721. Auctuarium historiae naturalis. (Gdańsk 1742).
SCHROETER Adam (ok. 1525 - ok. 1572) 24
Salinarum Vie!icensium jucunda ac vera descriptio. Kraków 1553. Rcgni Poloniae Salinarum Yielicensium descriptio. Kraków 1564. Opis salin wielickich. Przekład Feliksa Piestraka. Wieliczka 1902.
Fragment ze s. 29—31.
Tłum.; Theophrastus Paracelsus, Archidoxac. Kraków 1569. Tłum.: Theophrastus Paracelsus, De praeparationibus. Kraków 1569.
SĘDZIWÓJ Michał (1566—1646) .50
R. Bugaj, W poszukiwaniu kamieniu filozoficznego. O Michale Sędziwoju, najsłynniejszym alchemiku polskim. Warszawa 1957. Novum lumen chymicum. Praga 1604.
Nowe światło chymiczne. Przełożył z łaciny dr JOD (J. Jankowski). Warszawa b. d.
Fragment ze s. 6—7.
SIEMIENOWICZ Kazimierz (1 połowa XVII w.). EPO .79
M. Subolowicz, Kazimierz Siemimowicz i jego wkład do nauki o rakietach. Kwartalnik Historii Nauki i Techniki. H/3 (1957) s. 485—513. Arlis magnae artilleriae pars prima. Amsterdam 1650.
Fragmenty z s. 110—111 i 113-—114 w tłumaczeniu R. Niemca.
SIENNIK Marcin (II połowa XVI w.). EPO 35
Herbarz, to jest ziół tutecznych, postronnych i zamorskich opisanie, co za moc mają a jako ich używać - — Przydano Aleksego Pcdcmontana księgi ośmiory o tajemnych a skrytych Iekarstwiech. Kraków 1568. Fragment ze s. 602—604.
SIERAKOWSKI Sebastian (1743—1824). EPO 222
Architektura. T. I-II. Kraków 1812. Fragmenty z t. I s. 192 i 277.
SIERAKOWSKI Wacław (1740—1806). EPO 201
Rękodzieło fabryki sukiennej. T. I—III. Kraków 1797.
Fragmenty z t. III s. 48—50. 78—83 i 107 — 108. Architektura cywilna. T. I—II. Kraków 1796.
Do architektury — — względem materyjałów na budowie przydane potrzebne wiadomości. Kraków 1797. Silnie. Kraków 1799.
Fragmenty z przedmowy i s. 77—82.
SOKOLNICKI Michał (1760—1816) .92i
M.Sokolnicki, General Michał Sokobiicki. Kraków 1912.
F. Kucharzewski. Pomysły techniczne generała Sokolnickiego. Warszawa
1905.
Opuscules sur qudques parties de rhydrodynamiąue. Paryż 1811.
SOLSKI Stanisław (1622—1701) 103
A. Bajraszewska-Ziemba i J. Ziemba. O roli Sta?ńsława Solskiego w rozwoju nauk technicznych. Studia i Materiały z Dziejów Nauki Polskiej. 7. W. Warszawa 1956, s. 165—181. Geometra polski. T. I-III. Kraków 16S3—1686.
Fragment z t. II, s. 8—9.
Praxis nova et expeditissima gcomctricc mensurandi. Kraków 1688. Architekt polski. Kraków 1690.
Architekt polski. Wydali J. Burszta i C. Łuczak. Wrocław 1959. źródła do dziejów nauki i techniki. T. II - lu o autorze. Fragmenty ze s. 2, 8, 17, 156—159 i 171.
SPIELMAN Jakub - patrz Krumiowski Józef.
STASZIC Stanisław (1755—1826) .235
Stanisław Staszic. Księga zbiorowa- Lublin 1928.
Stanisław Staszic, Pisma i wypowiedzi pedagogiczne. Opracował "Tadeusz
Nowacki. Wrocław 1956 - lu o autorze.
O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin polskich. Warszawa
1815.
Fragmenty ze s. 223—224 i 228—229.
O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin połskich. Warszawa 1955 - tu o autorze jako geologu.
STERN Abraham (1769—1842). EPO - 238
Rozprawa o machinie arytmetycznej. Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Warszawa 1818. T. XII, s. 106—127. Fragmenty ze s. 106—127.
STROJNOWSKI Stanisław (XVI/XVII w.) -
Opisanie porządku stawowego. Kraków 1609.
Opisanie porządku stawowego. Z. Gawareclu i A. Kohn, Polskie stawowe gospodarstwo. Warszawa 1860.
43 STRUMIEŃSKI Olbrycht (II połowa XVI. w.) . . . . - - - „ ;
O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów. Kraków 1573. O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów. Wydał F. Kucharzewski. Kraków 1897 - tu o autorze. Fragmenty ze s. 11—13 i 34—35.
SZAHIN Antoni (1[zasłonięte]798-18). EPO -
Miernictwo. Wilno 1829.
Fragment ze s. 102—103. Jeodezyja wyższa. Wilno 1829.
Fragmenty ze s. 23—24 i 39—40.
ŚLESZKOWSKI Sebastian (I połowa XVII w.) 120
Tłum.: Aleksego Pedcmontana, medyka i filozofa, Tajemnice. Kraków 1620.
ŚNIADECKI Jędrzej (1768—1838) .215
A. Wrzosek, Jędrzej Śniadecki. 1. l—lt. Kraków 1910,
B. Skarżyński. O Jędrzeju Sriiadeckim. Warszawa 1955. Początki chemii. T. I—II. Wilno 1800.
Fragment przedmowy.
ŚWITKOWSKI Piotr (1744—1793). EPO 177
Budowanie wiejskie. Warszawa—Lwów 1782. Fragmenty ze s. 25—28 i 100—107.
TORŻEWSKI Józef (II połowa XVIII w.) 185
Rozmowa o sztukach robienia szkła. Berdyczów 1785. Fragmenty ze s. 32—37 i 129—132.
TRZYCIESKI Andrzej (ok. 1530—1584) 47
Tłum.: Krescentyna Piotra Księgi o gospodarstwie. Kraków 1549.
TYLKOWSKI Wojciech (1624—1695). EPO 115
Physica curiosa. Oliwa 1680.
Geometria practica curiosa. Poznań 1692.
UFANO Diego - patrz Dekan Jan.
WĄSOWSKI Bartłomiej (ok. 1617—1687) 101
Callitectonicorum seu de pulchro architecturae sacrae et civilis compen-dio collcctorum liber unicus. Poznań 1678.
WILLICH Jodok (1501 — 1552). EPO 22
De salinis Cracovianis observatio. Kraków. 1543.
WINTER Krzysztof (II polowa XVI w.) 27
Ferri officinarum fodinarumque Silesiacarum descriptio et denotatio bre-vis. Frankfurt nad Odrą 1556.
Kuźnic śląskich i kopalń opis i oznaczenie krótkie. Tekst łaciński wraz z przekładem poiskim Alfreda Kowałkowskiego wydał krytycznie i opracował Wincenty Ogrodziński. Katowice 1937 — tu o autorze. Fragmenty ze s. 7—9 i 13—15.
WRZESNIOWSKI Wincenty (1800—1862), EPO 255
Miernictwo niższe. Warszawa 1841. "
WYBICKI Józef (1747—1822) 182
A. Skałkowski, Józef Wybicki. Poznań 1927.
Wykład sposobów do rzekospławności i handlów wprowadzenia. Warszawa 1782.
ZABOROWSKI Ignacy (1754—1803). EPO 189
Jeometryja praktyczna. Warszawa 1786. Fragmenty ze s. 228—229 i 331—332.
ZAREMBA Jan (XVIII/XIX) - - 247
Planimetr — narzędzie jeometryczne wymierzające powierzchnią wszelkich figur prostokreślnych bez wykreślenia i rachunku. Puławy 1829. Fragmenty ze s. I—II i 1—4.
ŻEBRAWSKI Teofil (1[zasłonięte]800-18). EPO 321
0 moście wiszącym. Kraków 1841. Fragment ze s. 3—7.
KRÓTKA nauka budownicza dworów, pałaców, zamków, podług nieba i zwyczaju polskiego. Kraków 1659 - - -. 98 Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków, podług nieba i zwyczaju polskiego. Opracował A. Miiobędzki. Wrocław 1957. Fragmenty ze s. 5—11.
OPISANIE doświadczenia czynionego z banią powietrzną w Krakowie dnia
1 kwietnia 1784, puszczoną z ogrodu botanicznego na Wesołej (Kraków 1784) - 161
Fragment ze s. 7 —13. ORDINATIONES de carpentariis, muratoribus et lapicidis (Kraków) 15Ó4. 48
Zestawienie wybranych opracowań pomocniczych
1. Bibliografie specjalne
Zebrawski T., Bibliografia piśmiennictwa polskiego z działu matematyki i fizyki oraz ich zastosowań. Kraków 1873. (Dodatki do niej tamże 1886 i 1889).
Kucharzcwiki F., Bibliografia polska techniczno-przemysłowa obejmująca prace drukowane oddzielnie, w czasopismach lub znane z rękopisu, we wszystkich działach techniki i przemysłu do końca 1874 roku. Warszawa 1894.
Walewski C. i Gieysztor ]., Bibliografia rolniczo-technołogiczna polska. Encyklopedia rolnicza. T. I. Warszawa 1888, s. 328—450.
1'rzyrembcl Z., Polska bibliografia cukrownicza 1799—1929. Warszawa 1930.
Daszkiewicz K. i Gąsior owski ]., Polska bibliografia wojskowa. Cz. I. T. I—II. Warszawa 1921 — 1923.
Gieysztor S. i Oshiska W., Materiały do bibliografii nauki polskiej okresu Odrodzenia. Cz. I—III. Studia i materiały z dziejów nauki polskiej. T. I, s. 220—399, t. II, s. 693—879, t. IV, s. 419—521. Warszawa 1953—1956.
2. Historia polskiej techniki i przemysłu
Kucharzemski F., Kiedy pojawili się technicy w Polsce. Warszawa 1913. Małowist M., Rzemiosło polskie w okresie Odrodzenia. Warszawa 1954. Pazdur ]., Postęp techniczny w Polsce doby Odrodzenia. Warszawa 1954. Kula W., Szkice o manufakturach w Polsce XVIII w. T. I—II. Warszawa 1956. Gąsiorowska N-, Górnictwo i hutnictwo w Królestwie Polskim. 1815—1830. Warszawa 1922. Giergielewicz ]., Wybitni polscy inżynierowie wojskowi. Warszawa 1939.
S. Historia nauki polskiej
Modzelewski Z., Tło społeczne nauki polskiej w dobie Odrodzenia. Warszawa 1954
Barycz H., Dzieje nauki w Polsce w epoce Odrodzenia. Warszawa 1957.
Sttchodohki B., Nauka polska w okresie Oświecenia. Warszawa 1953.
Łcśnodorski B. i Opałek K., Nauka polskiego Oświecenia w walce o postęp. Warszawa 1951.
Birkenmajer L., Udział Polski w uprawianiu i w rozwoju nauk ścisłych. Polska w kulturze powszechnej. T. II, s. 212—267. Kraków 1918.
Marczewski E., Rozwój matematyki w Polsce. Kraków 1948.
Stamm E., Z historii matematyki w Polsce. Warszawa 1935.
Piech T., Zarys historii fizyki w Polsce. Kraków 1948.
Kucharzewski F., Inżynieria i mechanika. Polska w kulturze powszechnej. T. II. Kraków 1918, s. 415—436.
Gałecki A., Udział Polaków w uprawianiu i rozwoju chemii. Polska w kulturze powszechnej. T. II. Kraków 1918, s. 320—348.
Lampę W., Zarys historii chemii w Polsce, Kraków 1948.
Szajnocha W., Geologia. Polska w kulturze powszechnej. T. II. Kraków 1918
s. 349—376.
Samsonowicz ],, Historia geologii w Polsce. Kraków 1948. Surzycki S., Rozwój wiedzy rolniczej. Kraków 1928.
Inglot S., Zarys dziejów nauk rolniczo-leśnych w Polsce. Kraków 1948.
4. Historia szkolnictwa polskiego
Morawiki K., Historia Uniwersytetu Jagiellońskiego. T. I—III. Kraków 1900. Barycz H., Historia Uniwersytetu Jagiellońskiego w epoce humanizmu. Kraków
1935.
Bieliński ]., Królewski Uniwersytet Warszawski. T. I—III. Warszawa 1907—1912. Bieliński /.- Uniwersytet Wileński (1579—1831) T. I-III. Kraków 1899—1900. Ihibicka N., Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach (1816—1827). „Stanisław
Staszic". Księga zbiorowa. Lublin 1928, s. 271—282. Rodkiewicz A„ Pierwsza politechnika polska 1825—1831. Kraków—Warszawa
1904 Erlicki F., Rys historyczny instytutów rolniczo-leśnych w Królestwie Polskim.
Warszawa 1877.
Karbowiak A., Dzieje edukacyjne Polaków na obczyźnie. Lwów 1910. Karbuwiak A., Młodzież polska akademicka za granicą 1795—1910. Kraków 1910.
5. Historia polskiego piśmiennictwa technicznego
Korbnt G., Literatura polska. T. I— III. Warszawa 1929—1930.
Kucharzewski F., Piśmiennictwo techniczne polskie. T. I—III. Warszawa 19US—
1922. Kudiarzewski F., Czasopiśmiennictwo techniczne polskie przed rokiem 1875.
Warszawa 1904. Kurharzewiki F., O początkach piśmiennictwa technicznego w Polsce. Warszawa
1900. Fiaskowski / Rozwój polskiego piśmiennictwa odlewniczego do końca XIX w.
Przegląd Odlewniczy 1959, nr 2, s. 49—51. Śpiewak F., Piśmiennictwo górnicze w dawnej Polsce. Wiadomości Górnicze 1958,
nr 1/2, s. 21—24. Sarnecka-KrtUir M., Pierwsze polskie podręczniki chemiczne. Studia i Materiały
z Dziejów Nauki Polskiej. Seria C, z. 3, s. 103—191. Warszawa 1959. Nowak 7., Przegląd polskiego piśmiennictwa z dziedziny artylerii do "połowy
XVII w. Studia i Materiały do Historii Wojskowości. T. IV. Warszawa 1958,
s. 247—276.





Skorowidz rysunków

Rys. 1. Pierwsza strona łacińskiego rękopisu Marcina z Żurawicy „Geometria1" Rys. 2. Strona tytułowa rozdziału „O ziołach i mocy jich" z Zielnika S. Falimirza Rys. 3. Pracownia zielarska. Z rozdziału ,,O paleniu wódek z ziół" Zielnika S. Fa-limirza
Rys. 4. Strona tytułowa utworu Adama Schroetera „Kegni Poloniae saHnarum Vielicensium descriptio"
Rys. 5. Strona tytułowa książki Stanisława Grzepskicgo .,Geometria" Rys. 6. Ilustracja do opisu „0 mierzeniu głębokości" z książki S. Grzepskiego „Geometria"
Rys. 7. Strona tytułowa książki Marcina Siennika Herbarz" Rys. 8. Strona tytułowa książki Marcina Bielskiego Sprawa rycerska" Rys. 9. Pierwsza strona tekstu części ósmej książki M. Bielskiego „Sprawa rycerska"
Rys. 10. Strona tytułowa książki Olbrychta Strumieńskiego .,0 sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów"
Rys. 11. Wodna waga — odpowiednik niwelatora. Ilustracja z książki O. Strumieńskiego ,,O sprawie — — stawów"
Rys. 12. Strona tytułowa dziełka Anzelma Gostomskiego ,,Gospodarstwo" Rys. 13. Strona tytułowa pracy Michała Sędziwoja „Novum lumen chymicum" Rys. 14. Strona tytułowa pierwszej w języku polskim książki o hutnictwie Walentego Roździeńskiego „Officina ferraria abo huta i warstat" Rys. 15. Górnik przy pracy. Z książki W. Roździeńskiego „Officina ferraria" Rys. 16. Hutnik. Z książki W. Roździeńskiego .,Officina ferraria" Rys. 17. Strona tytułowa książki Jana Brożka ,,Gcodcsia distantiarum" Rys. 18. Strona tytułowa rękopisu Andrzeja delTAqua „Praxis ręczna o działach" Rys. 19. Most pontonowy. Z rękopisu A. dell"Aqua ,,Praxis ręczna o działach" Rys. 20. Most na kozłach. Z rękopisu A. deirAqua „Praxis ręczna o działach" Rys. 21. Technika strzelania artylerii morskiej. Z rękopisu A. dcll"Aqua ,.Praxis ręczna o działach"
Rys. 22. Strona tytułowa książki Adama Freytaga Architcctura nńłitaris nova et aucta"
Rys. 23. Strona tytułowa polskiego tłumaczenia książki Diego Ufano Archclia to jest nauka i informacyja o strzelbie"
Rys. 24. Ilustracja do opisu typów dział z książki Diego Ufano ,,ArcheIia" Rys. 25. Wydobywanie zatopionego okrętu z dna morza z książki Diego Ufano ,,Archelia"
Rys. 26. Strój nurka przy wydobywaniu działa z dna morza z książki Diego Ufano Archelia"
Rys. 27. Strona tytułowa łacińskiego dzieła Kazimierza Sicmienowicza :,Artis magnae artilleriae pars prima"
Rys. 28. Rakiety wznoszące się w górę z żerdziami. Z dzieła K. Siemienowicza „Artis magnae — —"
Rys. 29. Rakiety wznoszące się w górę bez żerdzi. Z dzieła K. Siemienowicza „Artis magnae - -"
Rys. 30. Strona tytułowa rękopisu drugiego tomu dziel Józefa Naronowicza-Na-rońskiego zatytułowanego „Geometria"
Rys. 31. Technika rysowania map .Z rękopisu Naronowicza-Narońskiego „Geometria"
Rys. 32. Strona tytułowa części trzeciego tomu rękopisu Józefa Naronowicza-Narońskiego zatytułowanej „Architectura militaris, to jest budownictwo wojenne" Rys. 33. Strona tytułowa rękopiśmiennej pracy Krzysztofa Mieroszewskiego „Ar-chitectura militaris"
Rys. 34. Strona tytułowa pierwszej polskiej książki poświęconej budownictwu cywilnemu „Krótka nauka budownicza" (wydana anonimowo)
Rys. 35. Strona tytułowa książki Bartłomieja Wąsowskiego „Callitectonicorum seu de pulchro architecturae - — liber.
Rys. 36. Strona tytułowa dzieła Stanisława Solskiego „Geometra polski" Rys. 37. Tablica miernicza z dzieła S. Solskiego „Geometra polski" Rys. 38. Fragment tablicy mierniczej służącej do pomiarów wysokości z dzieła S. Solskiego „Geometra polski"
Rys. 39. Strona tytułowa dzieła Stanisława Solskiego „Architekt polski" Rys. 40. Wał z kołem albo kafarek-wciągarka. Z dzieła S. Solskiego „Architekt polski"
Rys. 41. Winda palowa — kafar- Z dzieła S. Solskiego „Architekt polski" Rys. 42. O tłokach służących do pędzenia wody wysoko — opis budowy i działania pompy. Z dzieła S. Solskiego „Architekt polski"
Rys. 43. Pompa z udoskonalonym sposobem działania. Z dzieła S. Solskiego „Architekt polski"
Rys. 44. Rurmusz na kształt gdańskiego — wodociąg z pompą napędzaną kołem wodnym. 7, dzieła S. Solskiego .,Architekt polski"
Rys. 45. Strona tytułowa szóstej księgi pracy Wojciecha Tylkowskicgo dotyczącej fizyki. Rys. 46. Strona tytułowa dziełka Adama Kochańskiego poświęconego budowie
zegarów s,Mirabilia chronometrica"
Rys. 47. Rodzaje zazębień kół zegarmistrzowskich. Z dziełka A. Kochańskiego
„Mirabilia chronometrica"
Rys. 48. Strona tytułowa encyklopedii Wojciecha Bystrzonowskiego „Informacyja
matematyczna"
Rys. 49. Strona tytułowa książki Benedykta Chmiclowskiego „Nowe Ateny albo
akademija wszelkiej scyjencyi pclna"
Rys, 50. Strona tytułowa I tomu wydawnictwa Różne Uwagi Fizyczno-Chymicz-
nego Warszawskiego Towarzystwa1" w tłumaczeniu ks. P. Twardego
Rys. 51. Strona tytułowa drugiego wydania dzieła Józefa Rogalińskiego „Sztuka
budownicza na swoje porządki dzielona"
Rys. 52. Strona tytułowa pierwszej księgi Józefa Rogalińskiego „Doświadczenia
skutków rzeczy pod zmysły podpadających"
Rys. 53. Przenośnik kubełkowy do ziemi lub wody. Z dzieła J. Rogalińskiego
„Doświadczenia skutków" T. III.
Rys. 54. Pług i zarazem siewnik z doczepianą broną. Z dzieła J. Rogalińskiego
„Doświadczenia skutków" T. III.
Rys. 55. Strona tytułowa dzieła Józefa Osińskiego „Opisanie polskich żelaza fabryk"
Rys. 56. Jedna z 48 kolorowych, ręcznie malowanych tablic rud z dzieła J. Osińskiego „Opisanie polskich żelaza fabryk"
Rys. 57. Rozmieszczenie budynków wielkiego pieca w Antoninowie. Z książki J. Osińskiego „Opisanie polskich żelaza fabryk"
Rys. 58. Strona tytułowa pracy Józefa Osińskiego „Gatunki powietrza" Rys. 59. Otrzymywanie „powietrza najzdrowszego" — tlenu. Z pracy J. Osińskiego „Gatunki powietrza"
Rys. 60. Szklane naczynia służące do doświadczeń z tlenem. Z pracy J. Osińskiego „Gatunki powietrza"
Rys. 61. Strona tytułowa dziełka J. Osińskiego „Sposób ubezpieczający życie i majątek od piorunów"
Rys. 62. Sposób sporządzenia instalacji odgromowej. Z pracy J. Osińskiego
„Sposób ubezpieczający"
Rys. 63. Strona tytuiowa broszury J. Osińskiego „Robota machiny powietrzney pana Montgolfier"
Rys. 64. Strona tytułowa broszury „Opisanie doświadczenia czynionego z banią powietrzną w Krakowie"
Rys. 65. Strona tytułowa dzieła Jana Bakałowicza ,,Essai sur la fortification" Rys. 66. Strona tytułowa pierwszego tomu dzieła Józefa Jakubowskiego ,,Nauka artylerii"
Rys. 67. Mostołodzie — pontony. Z dzieła J. Jakubowskiego „Nauka artylerii" Rys. 68. Plan do opisu wyposażenia ludwisarni (odlewni dział). Z dzieła J. Jakubowskiego „Nauka artylerii"
Rys. 69. Piec ludwisarski od odlewania dział. Z dzieła J. Jakubowskiego „Nauka artylerii"
Rys. 70. Strona tytułowa pierwszego tomu dzieła Krzysztofa Kluka „Rzeczy kopalnych szukanie"
Rys. 71. Fragment tekstu z dzieła K. Kluka „Rzeczy kopalnych szukanie" Rys. 72. Strona tytułowa pracy Piotra Switkowskiego „Budowanie wiejskie" Rys. 73. Projekty budynków mieszkalnych z opisem rozwiązania wnętrz. Z pracy P. Switkowskiego „Budowanie wiejskie".
Rys. 74. Strona tytułowa pracy Józefa Wybickiego „Wykład sposobów do rze-kospławności"
Rys. 75. Strona tytułowa książki Józefa Torżewskiego „Rozmowa o sztukach robienia szkła"
Rys. 76. Strona tytułowa dzieła Ignacego Zaborowskiego „Jeometryja praktyczna11 Rys. 77. Wzór sporządzania mapy. Z dzieła J. Zaborowskiego ,.Jeometryja praktyczna"
Rys. 78. Wyznaczanie podziału terenu na podstawie mapy. Z dzielą J. Zaborowskiego „Jeometryja praktyczna""
Rys. 79. Strona tytułowa broszury Piotra Aignera „Budownictwo wiejskie z cegły glino-suszonej"
Rys. 80. Układanie cegły do suszenia. Z broszury P. Aignera „Budownictwo
wiejskie"
Rys. 8fta. Plan chaty kmiecej. Z broszury P. Aigncra Budownictwo wiejskie" Rys. 81. Strona tytułowa książki Wacława Sierakowskiego ,.Rękodzieło fabryki
sukiennej"
Rys. 82. Strona tytułowa książki Wacława Sierakowskiego „Architektura cywilna
dla młodzi narodowej"
Rys. 83. Slrona tytułowa książki Wacława Sierakowskiego .,Silnie, czyli oszczędzanie zdrowia pracujących około ciężarów"
Rys. 84. Ilustracja z książki W. Sierakowskiego „Silnie11 do fragmentu „Sztuka wsparcia, zmocowania i stęplowania"
Rys. 85. Strona tytułowa przetłumaczonej przez Józefa Krumłowskiego i wydanej pt. „Nauka chymiczna" pracy J. R. Spielmana Institutiones chemiae" Rys. 86. Strona tytułowa dwutomowego dzieła Jędrzeja Śniadeckiego „Początki chemii1"
Rys. 87. Strona tytułowa książeczki generała Michała Sokolnickiego „Opuscules sur quelqucs parties de l1hydrodynamique"
Rys. 88. Most drewniany na Niemnie, zbudowany z wolnoplywających tratew trapezowych. Z książeczki M. Sokolnickiego ,,Opuscules"
Rys. 89. Strona tytułowa pierwszego tomu dzieła Sebastiana Sierakowskiego „Architektura"
Rys. 90. Mosty żelazne. Z dzieła Sebastiana Sierakowskiego Architektura" Rys. 9]. Strona tytułowa dzieła Stanisława Staszica „O ziemiorództwie Karpatów" Rys. 92. Strona z T. XII Rocznika Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół JNauk stanowiąca początek „Rozprawy o machinie arytmetycznej" Abrahama Sterna Rys. 93. Strona tytułowa pracy Juliusza Kolbergu „Porównanie teraźniejszych
i dawniejszych miar"
Rys. 94. Strona tytułowa pracy Juliusza Kolberga Wzory rysowania map"
Rys. 95. Wzór wykonywania map gospodarczych. Z pracy J. Kolberga „Wzory
rysowania map"
Rys. 96. Wzór mapy topograficznej niekolorowanej. Z pracy J, Kolberga „Wzory
rysowania map"
Rys. 97. Strona tytułowa książeczki Jana Zaremby „Planimetr4" Rys. 98. Rysunek planimetru. 2 książeczki J- Zaremby „Planimetr" Rys. 99. Strona tytułowa podręcznika Antoniego Szahina ;Jeodezyja wyższa1" Rys. 100. Rysunek przyrządu mierniczego - koła Bordy. Z podręcznika A. Szahina ,,Jeodezyja wyższa"
Rys. 101. Strona tytułowa podręcznika Antoniego Szahina Miernictwo i równoważenie"
Rys. 102. Rysunek pantografu z podręcznika A. Szahina „Miernictwo i równoważenie" Rys. 103. Strona tytułowa podręcznika Wincentego Wrześniowskiego „Miernictwo
niższe"
Rys. 104- Strona tytułowa pracy Wilhelma Kolberga „Wzory rysowania map
i planów"
Rys. 105. Strona tytułowa książki Michała Oczapowskiego „Zasady chemii rolniczej"
Rys. 106. Strona tytułowa dzieła Józefa Bełzy „Zasady technologii chemicznej gospodarskiej"
Rys. 107. Przekrój gorzelni. Z dzieła J. Bełzy Zasady technologii chemicznej" (przerys)
Rys. 108. Narzędzia do domowego wyrobu cukru. 2 dzieła J. Bełzy „Zasady technologii chemicznej"
Rys. 109. Strona tytułowa książki o cukrownictwie wydanej przez Jana Nepomucena Kurowskiego
Rys. 110. Strona tytułowa dzieła Jana Koncewicza „Praktyczny wykład sztuki gorzelniczej"
Rys. 111. Strona tytułowa dzieła Jana Koncewicza „Piwowarstwo w całej obszer-ności praktycznie wyłożone"
Rys. 112. Rysunek kotła używanego w browarach. Z dzieła J. Koncewicza ,Piwowarstwo11
Rys. 113. Strona tytułowa podręcznika Teofila Rybickicgo Zasady technologii chemicznej"
Rys. 114. Aparatura do wytwarzania gazu świetlnego. Z podręcznika T. Rybic-kiego Zasady technologii chemicznej"
Rys. 115. Strona tytułowa pracy Stanisława Janickiego „O machinach parnych rozprawa"
Rys. 116. Strona tytułowa przetłumaczonej przez M. Schuha i wydanej w języku francuskim i niemieckim pracy Józefa Bema „Notes sur les fusćes incendiaires" Rys. 117. Strona tytułowa dzieła Józefa Bema „O machinach parowych" Rys. 118. Strona tytułowa pracy Franciszka Miechowicza Teoryja machin podająca łatwe ich wyrachowanie1"
Rys. 119. Strona tytułowa pracy Augusta Bernhardta „Płóciennictwo" Rys. 120. Maszyna Girarda do czesania lnu i konopi. Z pracy A. Bernhardta „Płóciennictwo"
Rys. 121. Strona tytułowa pracy Jerzego Bogumiła Puscha „Krótki rys geogno-styczny Polski i Karpat północnych"
Rys. 122. Strona tytułowa pracy Hieronima Łabęckiego ,,Górnictwo w Polsce" Rys. 123. Wielki piec. Z pracy H. Łabęckiego Górnictwo w Polsce" Rys. 124. Strona tytułowa pracy H. Łabęckiego „Początki nauki kopalnictwa" Rys. 125. Sprzęt transportowy w kopalniach. Z pracy H. Łabęckiego Początki nauki kopalnictwa"
Rys. 126. Ładowanie i wypróżnianie kibli w kopalniach. Z pracy H. Łabęckiego „Początki nauki kopalnictwa"
Rys. 127. Strona tytułowa podręcznika K. Podczaszyńskiego „Początki architektury dla użytku młodzi akademickiej"
Rys. 128. Mur ceglany — sposoby układania cegieł. Z podręcznika K. Podczaszyńskiego „Początki architektury" T. I
Rys. 129. Sposoby oszczędnego budowania stropów. Z podręcznika K. Podczaszyńskiego „Początki architektury" T. II
Rys. 130. Strona tytułowa książki Adama Idżkowskiego „Projekt drogi pod rzeką Wisłą"
Rys. 131. Przekrój poprzeczny tunelu. Z książki A. Idźkowskiego „Projekt dro?i pod rzeką Wisłą"
Rys. 132. Strona tytułowa albumowego dzieła A. Idźkowskiego ,,Plany budowli obejmujące rozmaite rodzaje domów1"
Rys. 133. Projekt przebudowy zamku królewskiego w Warszawie. Z dzieła A. Idźkowskiego ,,Plany budowli"
Rys. 134. Projekt przebudowy otoczenia zamku królewskiego w Warszawie. Z dzieła A. Idźkowskiego „Plany budowli"
Rys. 135. Widok zamku królewskiego w Warszawie od strony ogrodu z częścią placu i nową drogą. Z dzieła A. Idźkowskiego „Plany budowli" Rys. 136. Strona tytułowa ogłoszonego drukiem przez F. Pancera projektu „Wiadomość o nowym rodzaju mostów żelaznych na wielką otwartość" Rys. 137. Projekt mostu jednoarkadowego (jednoprzęsłowego) na Wiśle pod Warszawą. Z projektu F. Pancera „Wiadomość o nowym rodzaju mostów" Rys. 138. Strona tytułowa rozprawy Teofila Żebrowskiego „O moście wiszącym" Rys. 139. Strona tytułowa książki Filipa Meciszewskiego .Fortyfikacyja polowa1" Rys. 140. Strona tytułowa książki gen. Wojciecha Chrzanowskiego ,,O przyrzą-dzeniach mostów i przepraw w czasie wojny"
Rys. 141. Rysunek do opisu budowy mostu pontonowego. Z książki W. Chrzanowskiego ,,O przyrządzeniach mostów i przepraw"
Rys. 142. Wahania ilości polskich publikacji technicznych w ciągu kolejnych pięcioleci na przestrzeni od 1530 do 1850 r.





Spis treści

Od autora 5
1450—1764 9
1764—1815 129
1815—1850 229
Zakończenie 333
Tablica chronologiczna 337
Skorowidz autorów i ich prac 341
Zestawienie wybranych opracowań pomocniczych . - . 351
Skorowidz rysunków . 353



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.