Przedmiotem aukcji jest rzadkie i niemalże pionierskie opracowanie zbiorów ceramiki artystycznej
w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. :
CERAMIKA POLSKA XX WIEKU
Fragmenty treści wstępu do katalogu :
" Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada jeden z najbardziej reprezentatywnych zbiorów ceramiki polskiej XX wieku. Wprawdzie prace z dwudziestolecia międzywojennego są często przypadkowe, ale okres po drugiej wojnie światowej repprezentowany jest wyjątkowo obszernie i bogato . Istotny wpływ na powstanie i rozwój kolekcji miała decyzja o specjalizacji wrocławskiej uczelni plastycznej w ceramice i szkle. "
" Zbiór dwudziestowiecznej ceramiki polskiej jest na tyle bogaty , że pozwala śledzić kolejne przemiany stylowe jakie zaszły w tej dyscyplinie sztuki w ciągu minionych siedemdziesięciu lat Skromniejsza ilościowo kolekcja z okresu dwudziestolecia międzywojennego obejmuje przykłady realizacji unikatowych oraz produkcji fabrycznej, natomiast zbiory ceramiki powstałej po 1945 r. składają się przede wszystkim z prac unikatowych , a wybitni twórcy reprezentowani są często dużymi zestawami dzieł "
" Wydawnictwo obejmuje prace powstałe w latach 1[zasłonięte]914-19 i wypełnia lukę we fragmentarycznej literaturze przedmiotu. O polskiej ceramice artystycznej ukazało się bowiem nie wiele większych opracowań "
Katalog wraz z aneksem obejmuje zbiory ceramiki polskiej powstałej w latach 1[zasłonięte]914-19. Układ katalogu jest alfabetyczny według nazwisk autorów lub wytwórni , natomiast prace poszczególnych twórców i wytwórni ułożone są w porządku chronologicznym. Kolejność danych w katalogu jest następująca :
1) Imię i nazwisko autora oraz krótka nota biograficzna dotycząca twórcy . W wypadku artystów o większym dorobku noty uzupełniono zwięzłymi charakterystykami ich twórczości . Według tego samego schematu podawane są dane dotyczące wytwórni.
2) Obok kolejnego numeru katalogu tytuł pracy i data powstania . Tytuły ujęte w cudzysłów pochodzą od autora.
3) Technika wykonania, wymiary w centymetrach, z których pierwszy oznacza wysokość oraz sygnatura autora lub wytwórni.
4) Krótki opis pracy
5) Sposób i data nabycia do zbiorów oraz numer inwentarza.
6) Wybrana bibliografia.
Doskonała publikacja dla kolekcjonerów, muzealników i antykwariuszy pozwalająca przybliżyć temat ceramiki artystycznej coraz bardziej powszechnej na rynku sztuki.
W katalogu opisano 1726 eksponatów.
Wrocław 1992, stron 115, duży format A4, gruby papier kredowy, ilustracje barwne i cz-białe, stan bdb.
|