Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Polska żegluga morska Album Floty 1[zasłonięte]951-20 Gogol

18-04-2015, 15:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 109.73 zł     
Użytkownik poltax
numer aukcji: 5191893374
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 10   
Koniec: 18-04-2015 15:27:46

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
Forma: album, atlas
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Polska żegluga morska. Album Floty 1[zasłonięte]951-20

Autor: Krzysztof Gogol, Bohdan Huras
Wydawca: POWR PORTA-MARE
ISBN:[zasłonięte]978-83022-64-9
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 536
Oprawa: twarda (HB)
Format: 23 x 31
Wydanie: 2, poprawione i uzupełnione

Wysyłka w ciągu 24 godzin

EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]20226


Wydawnictwo Porta Marę z ogromną przyjemnością przekazuje Państwu drugą, zmienioną i poprawioną edycję dzieła, które powinno być ozdobą każdego fachowego księgozbioru dotyczącego polskiej gospodarki morskiej.

Jest nim Album floty Polskiej Żeglugi Morskiej 1951 - 2014, w którym jest prezentowanych blisko półtora tysiąca zdjęć statków eksploatowanych od 1951 r. przez tego największego polskiego armatora.

Zdecydowana większość stron poświęcona jest jednemu statkowi i składa się z krótkiej charakterystyki jego parametrów techniczno-eksploatacyjnych i historii statku, zilustrowanej 2-3 zdjęciami jego sylwetki, podczas postoju w porcie, kapitana, matki chrzestnej itp.

Wydawca ma nadzieję, że album ten doczeka się kolejnych wydań. Gwarantuje to przede wszystkim jego zawartość merytoryczna opracowana przez dwóch znakomitych autorów: Bohdana Hurasa, autora wielu publikacji o historii polskiej floty, długoletniego inspektora Lloyd's Register, kierownika placówki tego towarzystwa w Katowicach i dyrektora ds. inspekcji przemysłowych w Polsce oraz Krzysztofa Gogola - rzecznika prasowego PŻM, a także redaktora naczelnego miesięcznika "Obserwator Morski" i pisma zakładowego "Bryza", oraz autora dwóch książek poświęconych historii tego przedsiębiorstwa.

Przez publikację tego dzieła chciałbym z szacunkiem pochylić głowę przed ludźmi, którzy doprowadzili najpierw w niezwykle trudnych warunkach, do powstania Polskiej Żeglugi Morskiej, zapewnili jej trwały rozwój, który szczególnie dynamiczny był w latach 70 ub. wieku, a przede wszystkim przed tymi, którzy przyczynili się do pokonania przez to przedsiębiorstwo w tak dobrym stylu trudnego progu lat 90., związanego z transformacją polskiej gospodarki oraz jego dramatycznie trudnej sytuacji, w którym znalazło się ono w głębokiej dekoniunktury na przełomie XX i XXI w.

Album ten, podobnie jak wiele innych książek wydanych przez wydawnictwo PORTA MARĘ, ukazał się w ramach zapoczątkowanej w 1993 r. najdłuższej serii wydawniczej książki morskiej o nazwie "Księgi Floty Ojczystej", której pomysłodawcą i sekretarzem naukowym jest prof. zw. dr hab. Jan Kazimierz Sawicki, chyba najwybitniejszy historyk specjalizujący się w najnowszych dziejach Polski morskiej. Dodajmy, że seria ta doczekała się już 58 pozycji wydawniczych.

Wydawnictwo wchodzi na rynek w okresie szczególnym, gdy żeglugę handlową, w stopniu dużo większym niż inne sektory światowej gospodarki, nęka głęboki kryzys.

Szczególnie boleśnie dotyka on flotę statków do przewozu suchych ładunków masowych, których transport jest podstawą działalności floty eksploatowanej przez PŻM oraz kapitałowo powiązane z tym przedsiębiorstwem żeglugowe spółki zależne. Jestem jednak głęboko przekonany, że również i ten kryzys armator ten pokona, stając się znowu w pełni efektywnym, globalnym przewoźnikiem odgrywającym istotna rolę na rynku żeglugowym.

Jego poważnym atutem będzie w dużej części w ostatnich latach odnowiona i bardziej efektywna flota. Parametry techniczno-eksploatacyjne kilkudziesięciu tych statków, które są prezentowane na kolorowych stronach tego albumu, Czytelnicy będą mogli sami porównać z analogicznymi wskaźnikami statków budowanych dla PŻM, chociażby dwie dekady wcześniej. Wnioski nasuną się same.

Na zakończenie chciałbym wyrazić nadzieję, że album spotka się z życzliwym zainteresowaniem, przede wszystkim ze strony obecnych i byłych pracowników PŻM i spółek zależnych, a także ich licznych polskich kontrahentów.

Jerzy Drzemczewski

Zdjęcia przedmiotu
kliknij, aby powiększyć



Polska żegluga morska Album Floty 1<span class=hidden_cl>[zasłonięte]</span>951-20 Gogol