Tytuł: Opis dworów królewskich Europy, w tym dworu Augusta III.
Tytuł oryginalny: Memoires de baron de Pölnitz contenant les observations qu’il a fait dans ses voyages et le caractere des persones qui composent les principales cours de l’Europe.
Autor: Karl Ludwig, baron von Pöllnitz (ur. 1692, zm. 1775) - niemiecki pisarz i awanturnik urodzony w Issum. Zwiedził wiele europejskich stolic i dworów. Służył w armii Austrii i Hiszpanii.
Miejsce i rok wydania: Londyn 1747.
Oficyna: Jean Nourse .
Wymiary i ilość str.: 17 cm, T. 1: 538 s. T. 2: 520 s.
Tematyka: Jeden z ważniejszych opisów Europy w pierwszej połowie XVIII w. Wspomnienia z licznych podróży barona von Pöllnitz. Treścią tomów są opisy najważniejszych miast i dworów europejskich m.in. Pragi, Wiednia, Monachium, Padwy, Florencji, Rzymu, Wenecji, Lyonu, Paryża, Wersalu, Brukeseli, Kolonii, Amsterdamu, Londynu itd. Jest to cenny polonik, w pierwszym tomie znajduje się bowiem opis dworu Augusta III, króla Polski i elektora saskiego. Dokładny opis dworu poprzez najważniejsze osoby poczynając od króla i królowej, przez ministrów i marszałków, a na ambasadorach kończąc. Cenna relacja spisywana na bieżąco, gdyż August III faktycznie objął koronę w 1735 r. po zakończonej ze Stanisławem Leszczyńskim wojnie domowej, zwanej w historiografii „wojną o sukcesję polską”. Tom pierwszy i drugi serii w komplecie.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra w średnim stanie z przetarciami na grzbiecie i z obu stron okładek; grzbiet tłoczony i pozłacany wzorami geometryczno-roślinnymi; wewnątrz dzieło w dobrym stanie, czasem plamy, ale suche; na wyklejce piękny ekslibris szlachecki dawnego właściciela z Francji; ogólnie stan średni jak na blisko 270 letni starodruk.
Opis dodatkowy: Uwaga! Dzieło posiada wyjątkowo ładne mini ryciny i winietki na początku i końcu rozdziałów. Mają one bogatą ornamentykę geometryczno-roślinną. Kunszt wydawców, ale przede wszystkim tematyka także polska z okresu rządów saskich i Autorstwo dzieła dodaje szczególnej wartości temu prawie 270 letniemu starodrukowi. Będzie wyjątkową ozdobą każdej biblioteki.