Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

POLACY w REWOLUCJA 1917 - spis SDKPiL PPS-Lewica

24-01-2012, 4:59
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 14.90 zł      Aktualna cena: 14.90 zł     
Użytkownik antykwariat5
numer aukcji: 2039018407
Miejscowość koszalin
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 19   
Koniec: 15-01-2012 13:02:03
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
WITAM NA MOJEJ AUKCJI



PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 styczna 2010 !!!




pełne brzmienie tytułu





POLACY W REWOLUCJI 1917 roku

_____________________________________________________



PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE 1967



ILOŚĆ STRON _______________ 398


STAN KSIĄŻKI _______________ DOBRY++, pieczątka , okładka twarda, płocienna - CZYSTA , tekst CZYSTY

FORMAT KSIĄZKI _______________ 17 x 24

FOTO zamieszczę po 20 – tej


fragment :


" .....Szczególne znaczenie gospodarcze i społeczne miała ewakuacja prze¬mysłu. Specjalnie powołanym komisjom ewakuacyjnym zalecono wy¬wiezienie w pierwszej kolejności przedsiębiorstw wykonujących zamó¬wienia wojskowe oraz zakładów, które można z łatwością przestawić na tory produkcji zaspokajającej potrzeby wojska i kolejnictwa, dopiero potem, w miarę możliwości, miano wywozić ze strefy przyfrontowej przedsiębiorstwa zaspokajające zapotrzebowanie szeroko pojętego za¬plecza lł. Tego rodzaju rozróżnienie powodowało, że wysiłki ewakuacyj¬ne władz carskich skoncentrowały się głównie na Rydze i Warszawie, dwóch wielkich centrach przemysłu maszynowego, które znalazły się latem 1915 r. w pobliżu linii frontu. Zagłębia Dąbrowskiego, Zagłębia Staropolskiego i Łodzi nie zdążono ewakuować. Akcja ewakuacyjna ob¬jęła także Lublin, który nie stanowił zresztą poważniejszego ośrodka przemysłowego, ogarnęła Białystok (z tym, że władze kładły mniejszy nacisk na ewakuację podstawowej gałęzi przemysłu Białostocczyzny — włókiennictwa), wreszcie dosięgła Wilna, odznaczającego się przewagą drobnych przedsiębiorstw. W rezultacie większość fabryk wywiezionych w 1915 r. z Królestwa i zachodnich guberni Cesarstwa do Rosji i na lewo¬brzeżną Ukrainę pochodziła z Warszawy i jej najbliższych okolic.

Ewakuację warszawskiego okręgu przemysłowego zaplanowano w czerwcu 1915 r. Kierowały nią specjalne komisje ewakuacyjno-rekwi-zycyjne. Rozkazy ewakuacyjne dotarły do wielkich zakładów przemysło¬wych, które miały specjalne znaczenie dla obrony państwa, w końcu czerwca, do pozostałych w lipcu 12. Dawano do zrozumienia, że budynki fabryczne i pozostawione maszyny będą zniszczone. Rzeczywiście wy¬sadzono w powietrze Zakłady Żyrardowskie, wielki piec w Ostrowiu, zabudowania fabryki Orthwein, Karasiński i S-ka w Warszawie i kilka innych. 4 sierpnia, po odejściu ostatnich pociągów ewakuacyjnych, „w różnych dzielnicach dawały się słyszeć wybuchy zwiastujące ni¬szczenie zabudowań i maszyn fabrycznych" — stwierdza sprawozdanie Komitetu Obywatelskiego m. Warszawy13.

Polecenia ewakuowania parku maszynowego, półfabrykatów i surow¬ców otrzymały przede wszystkim wielkie przedsiębiorstwa przemysłu metalowego i maszynowego, jak: zakłady produkujące urządzenia fa¬bryczne firmy Bormann, Szwede i S-ka (1,8 min rb. kapitału zakłado¬wego, 2,5 min rb. kapitału obrotowego, 1200 robotników), zakłady wy¬twarzające obrabiarki i narzędzia do obróbki drzewa i metali firmy Ger-lach i Pulst (l min rb. kapitału zakładowego, l min rb. kapitału obro¬towego, 700 robotników), fabryka maszyn i wagonów kolejowych Lilpop, Rau i TjOewenstein (4 min rb. kapitału zakładowego, 4 min rb. kapitału obrotowego, 1200 robotników), fabryka mostów i odlewów K. Rudzki i S-ka (4 min rb. kapitału zakładowego, 5,5 — 6 min rb. kapitału obro¬towego, 1900 robotników), fabryka pomp i konstrukcji żelaznych Rohn, Zieliński i S-ka (400 tyś. rb. kapitału zakładowego, 1,5 min rb. kapi¬tału obrotowego, 500 robotników), „Włochy" (600 tyś. rb. kapitału za¬kładowego, 600 tyś. rb. kapitału obrotowego, 500 robotników), fabryka wyrobów żelaznych W. Gostyński i S-ka (300 tyś. rb. kapitału zakłado¬wego, l min rlb. kapitału obrotowego, 550 robotników), ..Ursus" (750 tyś. rb. kapitału zakładowego, 300 robotników) ...."



Spis treści
____________________

I. Uchodźczym szlakiem 5

II. Na obczyźnie 54

III. Carat obalony 97

IV. Związki, stowarzyszenia, instytucie . . . 135

V. Cena jedności 170

VI. SDKPiL a bolszewicy 189

VII. Jedna czy dwie PPS? 231

VIII. Żołnierze Polacy 26S

IX. O władzę Rad 310

Zakończenie 367

- Wykaz zespołów archiwalnych 385

- Indeks osób 385

- Indeks nazw geograficznych





PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 stycznia 2010 !!!







Zapraszam na inne moje aukcje.


NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK




Towar wysyłam po wpłacie na konto

Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi



Izabella Jankowska
ul. Walecznych 24
75-691 Koszalin

PKO BP w Koszalinie
21 1020 [zasłonięte] 2[zasłonięte]7910002 [zasłonięte] 012615

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI
antykwariat5