TOWARZYSTWO NAUKOWE W TORUNIU PRACE WYDZIAŁU FILOLOGICZNO - FILOZOFICZNEGO
TOM IV - ZESZYT 1
Wiadomo powszechnie, iż Aulus Persjusz Flakkus, mimo że w symbolach jego łamigłówek niełatwo doszukać się właściwego sensu, w skąpych słowach dopatrzyć ukrytych myśli, mimo że był bodaj najtrudniejszym ze wszystkich poetów rzymskich, cieszył się w średnich wiekach dużą poczytnością. A może także dlatego?1 Ważniejszym bowiem i niewątpliwym tytułem do tej wziętości u decydujących podówczas o doborze lektury czynników była budująca treść jego gawęd. Co więcej! W szlachetnych zapatrywaniach na moralność ludzi, na wychowanie młodzieży przepojonego zasadami stoickiej nauki poety dopatrywano się zbieżności z wskazaniami etyki chrześcijańskiej, w jego teoriach podobieństwa z dogmatami teologii katolickiej.2 Te cechy utorowały płodom jego ducha dostęp do kanonu dozwolonych książek pogańskich, pozwoliły wciągnąć je na listę podręczników szkolnych.
Oceniać utwory Persjusza podług estetycznych kryteriów, brać pod uwagę ich formalne strony czy poetyckie wartości, objaśniać filologicznie zaczęto dość późno; robili to dopiero humaniści, i to tylko niektórzy. Odtąd linia powodzenia Persjusza przeszła w falistą: byli tacy, którzy go potępiali, przynajmniej krytykowali, ale nie brakło także obrońców, nierzadko gorących wielbicieli. Zwolenników aż do czasów najnowszych, kiedy Persjusz przeszedł na
Tytuł: PERSJUSZ W POLSCE
Autor: STANISŁAW SKIMINA
Wydawnictwo i rok wydania: TORUŃ
NAKŁADEM TOWARZYSTWA NAUKOWEGO W TORUNIU
1952
830 egz.
Stan: -bdb strony nie sa rozciete
Oprawa: miekka
Ilość stron: 72 str.
Format: 17x25 cm
Ilustracje: ----
Spis treści:
SPIS RZECZY
I. Wstęp
II.
1. Duo Persii w początku w. XII (6). 2. Kronika Galia Anonima (7). 3. Kronika Wincentego Kadłubka (8). 4. Wiek XIII i XIV (9). 5. Sniedniowieczny poemat z w. XIV7XV (10). 6. Odpisy utworów Persjusza w w. XV (10). 7. Wiersz Marcina ze Słupcy (11).
Ul 14
1. Paweł z Krosna (14). 2. Jan Dantyszek i Andrzej Krzycki (20). 3. Drukowane wydania satyr Persjusza, własność studentów krakowskich (20). 4. Wykłady o Persjuszu w Akademii Krakowskiej w w. XVI (21).
IV. .......... 21
1. Maciej Kazimierz Sarbiewski (21). 2. Grzegorz Knapski (22).
3. Krzysztof Opaliński (23). 4. Anonimowe wydanie krakowskie (26). 5. Wierszowany przekład Marcina Słonkowica (27).
6. Wydanie nowodworskie (37). 7. Wacław Potocki (37).
V. 41
1. Komentowane wydanie Michała Antonowicza (41). 2. Jerzy Karol Skop (49). 3. Persjusz w kolegiach pijarskich (50). 4. Pochlebna ocena Persjusza na użytek wychowanków Szkoły Rycerskiej Korpusu Kadetów (51). 5. Wznowienie druku poprawionego przekładu Słonkowica (52). 6. Wydanie warszawskie (55).
7. Ignacy Krasicki (55).
VI. . ..,.,... 55
1. Jacek Idzi Przybylski i jego wierszowany przekład (55). 2. Wydanie wileńskie (66).
1. Kazimierz Morawski (66). 2. Prozaiczny przekład Stanisława Seligi (66).
VIII. Zakończenie 8?
!X. Resume
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.