Pytanie poszerza granice poznania, angażuje odbiorcę w dialog z tekstem, wyraża zachwianą komunikację ze światem. Nic dziwnego, że stało się jednym ze znaków rozpoznawczych poezji współczesnej. Niniejsza książka - pierwsza tego typu monografia w języku polskim - ukazuje pytanie interdyscyplinarnie, jako narzędzie z pogranicza filozofii, logiki, teorii języka i literatury, które w poezji osiąga szczególną autonomię i siłę wyrazu.
"Dla iranisty ta książka (...) jest cennym, wnikliwym opracowaniem twórczości stosunkowo mało znanego, lecz ważnego współczesnego poety. Dla polskiego czytelnika-literaturoznawcy stanowi przykład pracy nad teorią pytania w literaturze, której rozstrzygnięcia i zastosowania wykraczają znacznie poza granice literatury perskiej i mogą okazać się pożyteczne w badaniach nad literaturami innych języków.
Poetyka pytania ma jeszcze jedną ważną zaletę: studium poezji Aminpura wprowadza czytelnika w sam środek rzeczywistości współczesnego Iranu, oglądanej oczyma jednego z przedstawicieli rewolucyjnego "straconego pokolenia". Wizja Aminpura, chociaż przetworzona poetycko, obejmuje wiele problemów i realiów składających się na skomplikowany obraz epoki porewolucyjnej, daleko odbiegający od popularnych stereotypów".
Z recenzji naukowej prof. UJ dr hab. Anny Krasnowolskiej
Karolina Rakowiecka-Asgari - pracownik Zakładu Iranistyki UJ; filologię perską ukończyła w Krakowie i w Teheranie, gdzie przebywała kilka lat jako stypendystka. Jej zainteresowania badawcze obejmują poza literaturą takie zagadnienia współczesnego Iranu, jak stereotypowy porewolucyjny obraz Zachodu i przemiany światopoglądowe związane z modernizacją. W swoim dorobku ma badania porównawcze kultur świata starożytnego realizowane w ramach współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich UJ. W druku praca doktorska Myśl nieoswojona oswaja świat. O kulturotwórczej roli zagadki w starożytnej Eurazji.