PRZEDMOWA
Stale wzrastające zapotrzebowanie na wartości użytkowe, produkowane przez gospodarstwo leśne, wyłoniło przed leśnictwem polskim szereg zadań, których realizacja -— w okresie budowy podstaw^ socjalizmu — stanowi integralną część Planu 6-letnie go. Do zadań takich należy m. in. mobilizowanie środków i opracowanie nowych metod umożliwiających świadome, planów e_ i zgodne z postępem nauk agrobiologicznych kształtowanie przyrodniczych czynników produkcji leśnej w kierunku wyznaczonym przez jej aktualne i przyszłe cele ekonomiczno-społeczne. Jedna z dróg zapewniających właściwy bieg wypełniania tych zadań prowadzi poprzez sprecyzowanie zasad planowania hodowlanego w leśnictwie. Wstępne prace w tej dziedzinie wymagają przede wszystkim wszechstronnego zbadania przestrzennej zmienności warunków produkcyjnych na terenie całej Polski, ponieważ zmienność ta decyduje w dużym stopniu o regionalnym zróżnicowaniu celów gospodarczo-hodowlanych. Skala tego zróżnicowania powinna odpowiadać potrzebom praktyki, a równocześnie powinna uwzględniać możliwie jak najszerzej odmienność aspektów przyrodniczych, gospodarczych i społecznych produkcji leśnej w poszczególnyck rejonach kraju. Ta wielopla-szczyznowość zagadnienia wymagać będzie jeszcze licznych studiów i badań naukowych, dlatego w początkowej fazie zakres zadania . trzeba było ograniczyć do węższego odcinka: do ustalenia na razie ogólnych ram podziału kraju na krainy i dzielnice wyróżniające się pod względem swego przyrodniczo-leśnego charakteru.
W związku z tym powołano komisję specjalistów, która poddała krytycznej analizie dotychczasowe koncepcje różnych autorów, a następnie rozpatrzyła i zaopiniowała niniejszy projekt rejonizacji, opracowany przez dra Leona Mroczkiewicza w Zakładzie Urządzenia Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, akceptując podstawowe założenia tej pracy.
Wyodrębnienie krain i dzielnic przyrodniczo-leśnych w granicach ziem polskich pozwoli w oparciu o poznanie przyrodniczych warunków produkcji leśnej ustalić:
J) w planowaniu ogólnopaństwowym — jakościowy i ilościowy cel produkcji zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej;