ZAMIAST WSTĘPU
Ważność i podział teorii zegarmistrzowskiej
Było to dosyć dawno. Zostałem przyjęty — jeszcze jako czeladnik— do pracy w pewnym zakładzie zegarmistrzowskim. Wyznaczono mi miejsce robocze, a szef pracowni daje mi na poczqtek mały zegarek naręczny, w którym „wszystko jest w porzqdku, tylko czasem się zatrzymuje. ..n
Rozłożyłem swe narzędzia i wziqłem się planowo do badania zegarka. Po godzinie odkryłem błqd w wychwycie, usunqłem go i proszę szefa o dalszq robotę.
Zdumienie ogarnęło niektórych pracowników... Jak to? To myśmy się wszyscy nad tym zegarkiem tak długo męczyli, a tu tak szybko
błqd znaleziono?
Gdy wyjaśniłem, gdzie leżała przyczyna zatrzymywania się zegarka, jak jq odkryłem i usunqłem, wówczas poznali wszyscy i przekonali się jak ważna jest należyta znajomość teorii zegarmistrzowskiej, jak doniosłq ro!ę odgrywa ona, zwłaszcza w naszym zawodzie, jak podstawowe jest to, by wiedzieć jakie sq zasady konstrukcyjne poszczególnych części czasomierzy i jak one powinny współdziałać, by niezawodnie spełniały swq rolę.
Prawda, bardzo ważna jest wprawa i znajomość sposobów napraw (co będzie omówione później — po teorii, w dalszych tomach „Zegar-mistrzostwa11!, ale łatwiej naprawić mechanizm bez dostatecznej wprawy i praktyki, niż bez znajomości zasad konstrukcji i działania czasomierzy. Tak, teoria to podstawa i najważniejsza część umiejętności zegarmistrzowskiej.
Po trzech wstępnych częściach „Zegarmistrzostwa11, które mówiły nam o historii „godziniarstwa11, materiałoznawstwie i narzędziach.