Podstawy psychiatrii dla studentów pielęgniarstwa to książka akcentująca najważniejszą problematykę dotyczącą psychiatrii w praktyce zawodowej pielęgniarki/pielęgniarza. Zagadnienia omówione w tym podręczniku stanowią nie tylko szeroki zbiór podstaw teoretycznych, lecz wzbogacone o konkretne porady praktyczne mogą służyć zarówno w pracy własnej z pacjentem, jak też w życiu codziennym.
Wśród ważnych zagadnień publikacja zawiera m.in. podstawowe informacje na temat profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym zapobiegania samobójstwom, jak też na temat procesu pielęgnowania w psychiatrii, z uwzględnieniem specyfiki kontaktu z chorym, którego istotą jest poznanie i zrozumienie jego przeżyć. Przedstawione zostały typowe problemy chorych w wybranych zaburzeniach psychicznych ze wskazaniem możliwości interwencji pielęgniarskich, zadania pielęgniarki/pielęgniarza wynikające z procesu leczenia i rehabilitacji, jak również zagadnienia etyczne i prawne w opiece psychiatrycznej.
Mając na uwadze fakt, że praca pielęgniarki to nie tylko opieka nad chorym, ale także psychoedukacja i psychoprofilaktyka, rozszerzono tę publikację o takie tematy, jak: zaburzenia zachowania, uzależnienia od alkoholu oraz ważną, w dzisiejszych czasach, społecznie problematykę zaburzeń odżywiania.