SUPER ZESTAW:
Podstawy logistyki; Planowanie logistyczne; Systemy logistyczne
Podstawy logistyki.
Podręcznik do kształcenia w zawodzie technik logistyk
Oprawa: miękka
Ilość stron: 201
Wymiary: 16,5 cm x 24 cm
Stan: nowa
Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się sfer działalności gospodarczej w naszym kraju. Na podstawie obserwacji rynku pracy można odnieść wrażenie, że większość nowo powstających miejsc pracy związana jest właśnie z tą sferą. Powstają nowe sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłowe, dystrybucyjne i transportowo-spedycyjne. Z każdym takim przedsięwzięciem, jakim jest rozpoczęcie czy rozwój działalności przedsiębiorstwa, związane jest powstanie nowego łańcucha przemieszczania dóbr systemu logistycznego. Każdy system logistyczny potrzebuje operatorów ludzi, którzy będą go obsługiwali, dysponując rzetelnym przygotowaniem do wykonywanej pracy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyszło naprzeciw tym potrzebom, proponując ścieżkę edukacji w zawodzie technik logistyk. Podstawa programowa kształcenia w tym zawodzie (342 [04]) stwarza nowe i bardzo szerokie możliwości kształcenia oraz budowania kariery zawodowej dla młodzieży.
Autorami poszczególnych rozdziałów podręcznika Podstawy logistyki są specjaliści reprezentujący Instytut Logistyki i Magazynowania (IliM), Wyższą Szkołę Logistyki (WSL) i Politechnikę Poznańską. Jego zawartość prezentuje aktualną wiedzę logistyczną i jest przeznaczony do nauki zawodu technik logistyk na poziomie technikum i szkoły policealnej. Cennym uzupełnieniem bloków tematycznych są ciekawostki związane z omawianymi zagadnieniami, pytania kontrolne na końcu rozdziałów, słowniczek najważniejszych terminów logistycznych, a także wykaz literatury uzupełniającej.
Spis treści
1. Podstawowe pojęcia logistyki
2. Strategiczne aspekty logistyki
3. Komunikacja w logistyce. Rola informacji w logistyce
4. Transport w logistyce
5. Przechowywanie dóbr. Zarządzanie zapasami
6. Magazynowanie
7. Łańcuchy dostaw i centra logistyczne
8. Koszty logistyki
Lektura podręcznika ułatwi młodzieży zapoznanie się z podstawami logistyki i dzięki temu otworzy im drogę do zdobycia atrakcyjnego, nowoczesnego zawodu, a także dalszej edukacji akademickiej na kierunkach studiów związanych z logistyką
Planowanie logistyczne
Autor: Bogusław Śliwczyński
Ilośc stron: 330
Stan :nowa
Podejmowanie decyzji wpływających na efekty działalności przedsiębiorstwa to podstawowa czynność każdego menedżera. Proces decyzyjny wynika z pierwszej i najważniejszej funkcji zarządzania, jaką jest planowanie.
W książce omówiono wiele powiązanych wzajemnie obszarów planowania, składających się na logicznie uporządkowane decyzje zaopatrzenia, wytworzenia i dostarczenia produktów na docelowy rynek, podporządkowane celom obsługi klienta, wielkości sprzedaży i zysku.
Przedstawione w 14 rozdziałach zagadnienia zintegrowanego planowania procesów i systemów logistycznych w łańcuchach dostaw dotyczą zarówno planowania logistyki, jak i zasad systemowo powiązanego planowania logistycznego. Zagadnienia planowania zaprezentowano zarówno w zakresie planowania operacyjnego, jak i planowania kosztów oraz budżetowania. Ponadto omówiono zagadnienia kontroli opracowanych planów, zarządzania jakością oraz systemów informacji logistycznych, które również składają się na podejmowanie rozważnych decyzji planistycznych w logistyce.
Zagadnienia planowania logistycznego na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym w wielu obszarach planowania przepływu materiałów – zaopatrzenia, zapasów, magazynowania, produkcji, transportu i dystrybucji zilustrowano rysunkami i przykładami obliczeniowymi. Warsztat narzędziowy książki – metody, przykłady obliczeń, ćwiczenia do samodzielnego rozwiązania – może być przydatny w przekazywaniu wiedzy oraz wytłumaczeniu i zobrazowaniu przez nauczycieli roli i praktycznego zastosowania planowania w zarządzaniu logistyką.
Książka jest pierwszą w Polsce próbą całościowego ujęcia zagadnień planowania przepływu materiałów w łańcuchach i sieciach dostaw. Treść podręcznika jest zgodna z programem nauczania przedmiotu planowanie logistyczne.
1. Wprowadzenie do planowania w logistyce
2. Sieć i łańcuchy dostaw
3. Planowanie potrzeb w sieci dostaw
4. Analiza uwarynkowań centrum dystrybucji
5. Analiza i planowanie centrum dystrybucji w sieci dostaw
6. Planowanie przepływu materiałów
7. Planowanie produkcji
8. Ocena wykonania planu. Sterowanie produktywnością
9. Planowanie kosztów logistyki
10. Decyzje logistyczne w procesie zarządzania przedsiębiorstwem
11. System informacyjny planowania w logistyce
Podręcznik
Systemy logistyczne.
P
Autorzy: M.Matulewski, S.Konecka, P.Fajfer, A.Wojciechowski
Ilość stron: 343
Część A. Elementy fizyczne systemów logistycznych
2. Infrastruktura systemów logistycznych
3. Urządzenia techniczne w systemach logistycznych
Część B. Informacje w systemach logistycznych
4. Rozwiązania informatyczne wpomagające pozyskiwanie i wymianę
5. Systemywspomagające zarządzanie logistyką
Część C. Wybrane aspekty działania systemów logistycznych
6. Działalność logistyczna w przedsiębiorstwie
7. Zarządzanie zespołami ludzkimi
8. Kontrola strat w procesach przemieszczania i przechowywania dóbr
9. Ekologiczne aspekty systemów logistycznych
Część D. Prezentacja wybranych systemów
10. Systemy logistyczne miast (logistyka miejska)
11. Systemy gospodarki odpadami
Rosnąca świadomość znaczenia sprawnego i efektywnego działania systemów logistycznych jako źródła sukcesów gospodarczych powoduje wzrost zainteresowania logistyką w ujęciu systemowym. To właśnie takie podejście do logistyki umożliwia przedsiębiorstwom osiąganie zakładanych celów przy akceptowalnych kosztach. Niniejsza książka jest pierwszym opracowaniem zbiorowym zespołu pracowników Wyższej Szkoły Logistyki oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania poświęconym systemom logistycznym. Jest podręcznikiem adresowanym zarówno do młodzieży, jak i dorosłych uczących się według aktualnie obowiązującego programu nauczania przedmiotu Systemy logistyczne w technikach i szkołach policealnych. Obejmuje on szczegółowe cele kształcenia, które po zakończeniu nauki tego przedmiotu uczeń (słuchacz) powinien opanować. Ponadto, ze względu na przystępną formę przekazu dodatkowo wzbogaconą licznymi rysunkami i ciekawostkami, może stanowić pomoc dla zrozumienia istoty zagadnień związanych z szeroko rozumianą logistyką przez osoby, dla których jest ona pojęciem całkowicie obcym. W książce omówiono szeroki wachlarz zagadnień. Począwszy od problemów dotyczących infrastruktury, techniki i technologii procesów logistycznych, infrastruktury magazynowej, transportu wewnętrznego, opakowań w systemach logistycznych, logistyki miejskiej i kierunków jej rozwoju, logistycznie zintegrowanych systemów gospodarki odpadami, bilansów ekologicznych w systemach logistycznych, przez projektowanie wyrobów zorientowanych na recykling, ekologistykę odpadów opakowaniowych, przepływ informacji w logistyce, systemy informatyczne, systemy wspomagające zarządzanie aż po problemy dotyczące działalności logistycznej w przedsiębiorstwie.
Zestaw polecam osobom zainteresowanym logistyką, transportem oraz osobom, które kształcą się w zawodzie technik logistyk.