|
Wydawnictwo - SGGW
Rok - 1999
Stron - 326 + MAPKI
Oprawa - MIĘKKA LAKIEROWANA
Format - B5
STAN - NOWA
Celem książki jest przybliżenie zagadnień gospodarki wodnej, w tym podstawowych metod oceny zasobów wodnych, potrzeb, bilansowania oraz urządzeń technicznych służących do magazynowania i rozrządu wody. Podane metody poma-gająprzy rozwiązywaniu problemów z zakresu gospodarowania wodą na terenie wsi, gminy lub większych regionów, głównie o charakterze rolniczym i leśnym.
Ze względu na dużą ilość informacji dotyczących gospodarki wodnej, musiano dokonać wyboru zagadnień istotnych, a jednocześnie odpowiadających koncepcji przedmiotu.
Chociaż problematyka zawarta w podręczniku dotyczy podstaw gospodarki wodnej w szerokim znaczeniu tego pojęcia, to jednak dominują zagadnienia gospodarki wodnej rolnictwa i leśnictwa oraz terenów wiejskich. Część zagadnień identyfikowanych z gospodarką wodną, jak: gospodarka wodna gleb, stawy rybne, eksploatacja urządzeń i systemów melioracyjnych, potraktowano skrótowo.
Ze względu na to, że zakres matematyki na niektórych wydziałach akademii rolniczych jest ograniczony, niewspółmiernie mniejszy niż na innych uczelniach, np. technicznych, w rozdziale „Podstawy teoretyczne gospodarki wodnej" zaprezentowano w sposób syntetyczny te rozdziały matematyki, które mają bezpośredni związek z gospodarowaniem wodą. Problematykę matematycznąz tego zakresu będą mogli Czytelnicy pogłębić, studiując zalecaną literaturę.
Podano tylko metody, które zostały sprawdzone w praktyce inżynierskiej. Szczególnie zwrócono uwagę na te, które można stosować w warunkach, gdy dysponuje się danymi fragmentarycznymi.
|