Podstawy dietetyki
oszczędzasz
10%
Cena dla Ciebie 25,00 zł
Publikacja Podstawy dietetyki przeznaczona jest głównie dla studentów Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, mających w programie studiów przedmiot podstawy dietetyki. Na tym wydziale rozpoczyna on kształcenie w zakresie dietetyki, dlatego w publikacji przedstawiono ogólne podstawy patofizjologii najczęściej występujących schorzeń, w których procesie leczenia odpowiednia dieta odgrywa rolę zasadniczą, a więc: cukrzycy, miażdżycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, a także schorzeń przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Wiedza ta będzie rozszerzana i pogłębiana na następnych, specjalizacyjnych przedmiotach w ramach kursu magisterskiego, takich jak: dietoterapia, dietoprofilaktyka schorzeń cywilizacyjnych, żywienie niemowląt i dzieci, preparaty dietetyczne czy nachylenie specjalizacyjne obejmujące wykłady prowadzone przez lekarzy, zajęcia na oddziałach szpitalnych i podstawy poradnictwa dietetycznego.
Niniejsza książka jest pierwszą pracą, obejmującąjednocześnie szeroki aspekt medyczny i dietetyczny wybranych schorzeń. Mogła ona powstać dzięki długoletniemu doświadczeniu zespołu pracowników Zakładu Dietetyki w dydaktyce, poradnictwie dietetycznym i pracy naukowej. Głównąjej część zajmuje dietoterapia wymienionych schorzeń. Wiele miejsca poświęcono także etiologii, patofizjologii i epidemiologii, a w mniejszym stopniu rozwinięto zagadnienia czysto żywieniowe, które studenci przerabiają w ramach innych, ściśle żywieniowych przedmiotów. Niezbędne więc wydaje się przypomnienie przed kolejnymi ćwiczeniami wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, żywienia czy towaroznawstwa i technologii gastronomicznej. W tym opracowaniu przedstawiono również przykłady ćwiczeń praktycznych do poszczególnych tematów, także dostosowanych do możliwości w zakresie korzystania z komputerów i legalnego oprogramowania czy aparatury diagnostycznej. Wiadomości teoretyczne przedstawione w poszczególnych-rozdziałach rozszerzane są i uaktualniane na wykładach, które ponadto obejmują zagadnienia żywienia kobiet w ciąży, kobiet karmiących, osób w podeszłym wieku, żywienia w alergiach i dietoterapii niewydolności nerek, które nie mają odpowiedników ćwiczeniowych.
Autorzy niniejszej pracy mają nadzieję, że pomoże ona studentom w utrwaleniu podstawowej wiedzy z zakresu dietetyki, tak przydatnej w życiu codziennym i profilaktyce, oraz przynajmniej część z nich zachęci do wyboru specjalizacji dietetyka. Wszelkie uwagi na temat tej publikacji będą życzliwie przyjęte przez autorów.
Jacek Bujko
Spis treści
Przedmowa
1. Wprowadzenie do dietetyki
2. Ogólna charakterystyka diet objętych systemem dietetycznym
3. Żywienie dzieci w pierwszym roku życia
4. Dieta w wybranych schorzeniach przewodu pokarmowego
5. Zaburzenia trawienia i wchłaniania
6. Ostre i przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby
7. Kamica pęcherzyka żółciowego
8. Kamica układu moczowego
9. Patofizjologia i dietoterapia otyłości
10. Dietoprofilaktyka i dietoterapia powikłań miażdżycy
11. Patofizjologia i dietoterapia cukrzycy
12. Postępowanie dietetyczne w cukrzycy
13. Niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia tętniczego
14. Dietoterapia i dietoprofilaktyka osteoporozy