Podstawy Chemii Tom II - repetytorium dla maturzystów i kandydatów na studia
Autor: Andrzej Persona, Jarosław Dymara Wydawca: Medyk ISBN: 83[zasłonięte]89745-3 Rok wydania: 2004 Ilość stron: 272 Oprawa: miękka Format: 16,5 x 23,5
Wysyłka w ciągu 24 godzin
Repetytorium (z powtórką) materiału licealnego z chemii ze szczególnym pogłębieniem zagadnień biochemii w ujęciu przydatnym dla maturzystów i kandydatów na studia medyczne i kierunki przyrodnicze..
Ponad trzydzieści minionych lat (od 1973 roku) rekrutacja na studia medyczne dokonywała się poprzez jednolity dla całego kraju testowy egzamin wstępny, na który składały się pytania z biologii, chemii i fizyki oraz języka obcego. System ten słusznie uznano za najbardziej sprawiedliwy i zapewniający równe szansę - a zarazem najmniej dla uczelni kłopotliwy. Trzeba powiedzieć, że i dla samych kandydatów stal się znanym i zrozumiałym.
Teraz, wobec wprowadzenia po wieloletnich dyskusjach, nowej matury, egzaminy wstępne jako takie zostają zniesione. Rekrutacja i konieczna selekcja na studia medyczne (bo przecież kandydatów jest kilkakrotnie więcej niż miejsc) będzie mieć inny charakter, o którym zresztą jeszcze niewiele wiadomo.
Każda zmiana wywołuje niepokój i zamieszanie, miejmy nadzieję, że w tym przypadku nie będzie to zamieszanie szczególnie szkodliwe. Jedno z pytań, na które szukają odpowiedzi licealiści wybierający się na studia medyczne, brzmi: czego i z czego się uczyć, by na wybrane studia się dostać.
Otóż, mimo tak wielu niewiadomych, odpowiedz na to podstawowe pytanie jest prosta - nawet jeśli biologia, chemia i fizyka (oraz język obcy) nie występują już na egzaminie wstępnym na akademię medyczną to trzeba, jak dawniej, uczyć się szczególnie pilnie właśnie tych tradycyjnych" przedmiotów. Dlaczego? Ano dlatego, że w programie liceów nie ma żadnych innych przedmiotów zbliżonych do zestawu podstaw medycyny teoretycznej, które są wykładane na pierwszych trzech latach studiów medycznych. Właśnie od biologii, chemii i fizyki jest najbliżej do medycyny. Właśnie ten zasób informacji, te prawa i te reguły rozumowania, jakich nauczycie się przechodząc pogłębiony kurs nauk przyrodniczych, pomogą Warn opanować ten ogrom wiedzy ściśle biomedycznej, która wykładana Wam będzie podczas sześciu lat trudnych studiów lekarskich, pięciu stomatologicznych czy czterech i pół - farmaceutycznych. Potrzeb opanowania języka obcego chyba nie trzeba w obecnych czasach uzasadniać. Kandydatom na przyszłych lekarzy czy farmaceutów powiedzmy jednak, że dawną rolę łaciny jako profesjonalnego języka międzynarodowego przejął już zdecydowanie język angielski.
Zachęcamy zatem wszystkich młodych ludzi, planujących podjęcie studiów medycznych, by korzystając z przyznanego im prawa wyboru decydowali się na zdawanie podczas nowej matury właśnie biologii, chemii i fizyki oraz języka angielskiego.
Nie ulega wątpliwości, że oceny wystawione na nowej maturze z tych przedmiotów będą decydowały o przyjęciu na studia medyczne. Trzeba więc ze szczególną determinacją przykładać się do nich już od pierwszej klasy liceum. Należy wiedzieć, że zwłaszcza chemia i fizyka - mają działy szczególnie ważne dla medycyny, i takie, które są nieco mniej ważne. Jasnym jest, że musicie jak najlepiej opanować właśnie te, które są znaczące dla waszych przyszłych studiów. Zatem w przypadku studiów lekarskich nie biologia, chemia czy fizyka w całej swej rozległości, ale właśnie chemia jako biochemia, fizyka jako biofizyka, nawet biologia choć ważna w całości, ale ze szczególnym rozwinięciem biologii człowieka. Nieco inaczej jest w przypadku studiów farmaceutycznych tu chemia, cała chemia; i biologia - cała biologia będą kluczem, natomiast fizyka odgrywa nieco mniejszą rolę.
Powinniście również wiedzieć, że wobec zniesienia egzaminów wstępnych, pierwszy rok studiów będzie bez wątpienia rokiem selekcyjnym. To na pierwszym roku studiów musi się okazać, kto z nowo przyjętych studentów rzeczywiście spełnił ostre kryteria konkursu matur, kto podoła bardzo trudnym, wieloletnim (i bardzo drogim) studiom. Łatwo zgadnąć, że takimi przedmiotami selekcyjnymi staną się - poza tradycyjną już anatomią - właśnie biologia, chemia i fizyka.
W nowej sytuacji prawdziwą sztuką okaże się nie tylko dostanie się na studia medyczne - lecz także utrzymanie się na nich i pomyślne przejście całego cyklu dydaktycznego.
Teraz zapewne, Drodzy Czytelnicy, rozumiecie, dlaczego i w jakim celu oferujemy Warm nasze repetytoria z biologii, chemii i fizyki. Stoi za nami kilkadziesiąt lat doświadczenia. Rokrocznie oferowaliśmy nowe wydania książek, a nasi autorzy dodawali do ich to wszystko, co pojawiało się nowego w tych dynamicznie rozwijających się dziedzinach nauki. Na tych książkach wychowały się pokolenia lekarzy i farmaceutów, którzy obecnie są w pełni zawodowej kariery, to właśnie oni często będą Waszymi nauczycielami akademickimi.
Z pełnym przekonaniem zachęcam Was to rozwijania i pogłębiania wiedzy z zakresu biologii, chemii i fizyki przez cały tok nauki w liceach. Będzie to dla Was nie tylko przepustka na studia medyczne, lecz także gwarancja ich pomyślnego kontynuowania.
Spis treści:
TOM I
1. Obliczenia w oparciu o znajomość podstawowych praw i pojęć 2. Roztwory 3. Budowa atomu 4. Budowa atomu a układ okresowy 5. Wiązania chemiczne, struktura cząsteczki 6. Efekty energetyczne reakcji chemicznych 7. Kinetyka i statyka reakcji 8. Równowagi w roztworach elektrolitów 9. Reakcje utleniania i redukcji 10. Ogniwa, korozja 11. Elektroliza Tabele pomocnicze. Literatura. Indeks
TOM II
1. Charakterystyka wybranych pierwiastków chemicznych 2. Elementy systematyki związków nieorganicznych. Nazewnictwo związków nieorganicznych 3. Analiza jakościowa związków nieorganicznych 4. Twardość wody 5. Produkcja wybranych substancji nieorganicznych 6. Węglowodory 7. Alkohole i fenole 8. Aldehydy. Ketony 9. Kwasy karboksylowe 10. Estry, tłuszcze, woski 11. Węglowodany 12. Związki nitrowe 13. Aminy 14. Amidy kwasowe 15. Aminokwasy 16. Peptydy, białka 17. Związki heterocykliczne, kwasy nukleinowe 18. Związki wielkocząsteczkowe - polimery 19. Mechanizmy reakcji w chemii organicznej 20. Izomeria związków organicznych 20. Izomeria związków organicznych 21. Nazewnictwo związków organicznych 22. Analiza jakościowa związków organicznych 23. Toksyczne i lecznicze działanie związków organicznych 24. Środowisko naturalne, jego zagrożenia i ochrona 25. Chemiczne dodatki do żywności 26. Informacje dla maturzystów Tabele pomocnicze. Literatura. Indeks
|