Opis książki
Aby zapewnić skuteczną opiekę stomatologiczną społeczeństwu, konieczne jest jednoczesne prowadzenie działań profilaktycznych, leczenie i rehabilitacja schorzeń narządu żucia. Tylko doskonale zorganizowana praca lekarzy stomatologów i współpraca z pomocniczym personelem stomatologicznym może uczynić to trudne zadanie możliwe do realizacji.
Celem autorów podręcznika jest przygotowanie higienistek i asystentek do profesjonalnego wykonywania zawodu. Zadaniem higienistki jest prowadzenie profilaktyki, bez bezpośredniego udziału lekarza stomatologa, często pod jego odległym nadzorem, zadaniem zaś asystentki - czynny udział w wykonywaniu zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Te dwa zawody - nawet w dobie reformy służby zdrowia - mają zapewnioną przyszłość. Obecne wydanie zostało zmienione, zgodnie z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie stomatologii.
W części pierwszej książki omówiono m.in.: wyposażenie i organizację pracy w poradni stomatologicznej, dokumentację stomatologiczną, materiały sanitarne, antyseptykę i aseptykę oraz fizykoterapię w stomatologii, a także zagadnienia dotyczące etyki zawodowej higienistki i asystentki stomatologicznej.
Szczegółowo omówiono zasady bezpieczeństwa pracy w gabinecie stomatologicznym, a także przepisy i regulacje prawne dotyczące pracy higienistek i asystentek stomatologicznych.
W części drugiej przedstawiono aktualne wiadomości na temat epidemiologii, etiologii, diagnostyki, rehabilitacji i profilaktyki chorób i wad narządu żucia. Część trzecią poświęcono omówieniu zagadnień dotyczących wychowania zdrowotnego.
Zadaniem podręcznika jest przygotowanie asystentek i higienistek stomatologicznych do profesjonalnego wykonywania zawodu.