Podręcznik dla asystentek
i higienistek stomatologicznych
Zbigniew Jańczuk
Wydawca: PZWL
2012, dodruk 2014, wydanie III zmienione i uzupełnione (dodruk)
536 str., okładka miękka foliowana
ISBN: 978-83-[zasłonięte]-4371-6
Książka Zbigniewa Jańczuka p.t. Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych to najpopularniejszy podręcznik omawianego zagadnienia na polskim rynku, stąd już trzecie, zmienione i poprawione jego wydanie.
Zawody medyczne wymagają nieustannego uzupełniania własnej wiedzy i doskonalenia umiejętności. Pozycja taka jak Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych to idealne rozwiązanie dla młodych adeptów takiego zawodu.
Celem książki Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych Zbigniewa Jańczuka jest przygotowanie asystentek i higienistek stomatologicznych do profesjonalnego wykonywania zawodu. Zadaniem higienistki jest prowadzenie profilaktyki bez bezpośredniego udziału lekarza stomatologa (często jedynie pod jego odległym nadzorem), zaś zadaniem asystentki - czynny udział w wykonywaniu zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Te dwa zawody w dobie obecnych zmian w służbie zdrowia zyskują na znaczeniu i mają zapewnioną przyszłość.
Obecne wydanie książki Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych zostało w znacznym stopniu zmienione. Uaktualniono wiadomości dotyczące materiałów i leków stomatologicznych, rozszerzono rozdział poświęcony radiologii stomatologicznej, zwracając szczególną uwagę na ochronę przed promieniowaniem. Szczegółowo omówiono w książce Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych zasady bezpieczeństwa pracy w gabinecie stomatologicznym, a także aktualne przepisy i regulacje prawne, dotyczące pracy higienistek i asystentek stomatologicznych.
Na półkach studentów uniwersytetów medycznych pozycja Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych Jańczuk jest absolutnie obowiązkowa.
SPIS TREŚCI
CZĘŚĆ I. PROPEDEUTYKA STOMATOLOGII
* Poradnia stomatologiczna
* Narzędzia w poszczególnych gabinetach stomatologicznych
* Rodzaje i organizacja poradni stomatologicznych
* Organizacja pracy zespołu stomatologicznego
* Materiały i leki stomatologiczne
* Materiały sanitarne w stomatologii
* Antyseptyka i aseptyka w gabinecie stomatologicznym
* Podstawy radiologii stomatologicznej
* Fizykoterapia w stomatologii
* Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie stomatologicznym
* Dokumentacja stomatologiczna
* Przepisy i regulacje prawne w zawodach higienistki i asystentki stomatologicznej
* Zagadnienia etyki zawodu higienistki stomatologicznej
CZĘŚĆ II. PROFILAKTYKA CHORÓB NARZĄDU ŻUCIA
* Zadania, zakres i cele profilaktyki stomatologicznej
* Próchnica zębów
* Choroby przyzębia
* Wady zgryzu
* Profilaktyka onkologiczna
CZĘŚĆ III. WYCHOWANIE ZDROWOTNE W STOMATOLOGII
* Wychowanie zdrowotne a promocja zdrowia jamy ustnej
* Istota, cel i miejsce wychowania zdrowotnego w ochronie zdrowia
* Rola i zadania wychowania zdrowotnego w stomatologii
* Organizacja wychowania zdrowotnego
* Zakres wychowania zdrowotnego w stomatologii
* Metodyka wychowania zdrowotnego
* Skorowidz
|
Higienistka stomatologiczna - egzamin zawodowy
|
- Rok wydania: 2014
- Wydanie: I
- Ilość stron: 116
- Oprawa: miękka
Publikacja Higienistka Stomatologiczna - Egzamin Zawodowy stanowi materiał w zakresie przygotowania do egzaminu zawodowego w zawodzie - higienistka stomatologiczna (kwalifikacja Z.14), pomocniczo również w zawodzie - asystentka stomatologiczna (kwalifikacja Z.15).
Zadania obejmują tematykę i zagadnienia odzwierciedlające umiejetności ujęte w podstawie programowej kształcenia w zawodzie higienistka stomatologiczna, w wyodrębnionej kwalifikacji Z.14.
Są to zestawy nowych testów i zadań praktycznych, opracowane zgodnie z nową podstawą programową kształcenia, obowiązującą od roku szkolnego 2012/2013.
Warto skorzystać z tej publikacji, gdyż: 1) zawiera propozycje zadań, analogiczne do tych, jakie mogą pojawić się na egzaminie; 2) zadania są ukierunkowane na sprawdzenie wymaganych na egzaminie umiejętności; 3) obejmuje najważniejsze informacje o egzaminie zawodowym, przeprowadzanym w nowej formule, według nowej podstawy programowej kształcenia.
Zestawy zadań:
Część pisemna: 160 zadań testowych z odpowiedziami
Część praktyczna: zadania praktyczne z rozwiązaniami.
|