DOKUMENT ODZNACZONEGO
KRZYŻEM WOJSKOWYM ZŁOTYM - W WIKLIPEDII - NAZYWA SIĘ TO DZIŚ VIRTUTI MILITARII
W PIŚMIE Z 1831 ROKU ZWRACA SIĘ ON DO DOWÓDZTWA PUŁKU POWSTANIA KALISKIEGO
CO ZAWIERA PISMO CIĘŻKO MI ODCZYTAC
Korzuchowski Tadeusz - - podporucznik - adjutant polowy - Złoty - 12 Czerwca 1831
POTWIERDZENIE NADANIA
http://www.stankiewicze.com/vm/vm_ko.htm
Po utworzeniu Królestwa Polskiego na mocy Konstytucji Królestwa Polskiego order przy zachowaniu statutu otrzymał nazwę Order Wojskowy Polski. W myśl jego statutu nadawano ten order uczestnikom kampanii 1812, 1813 i 1814. Wnioski w sprawie orderów rozpatrywała specjalna Komisja Rządowa Wojny. Na mocy dekretu z 5 czerwca 1817 roku utrzymano przywilej dożywotniej pensji dla podoficerów i szeregowych a dodatkowo oficer odznaczony tym medalem nabywał prawo do uzyskania szlachectwa. W sumie nadano 1213 orderów, a proces nadawania zakończono około roku 1820.
Po wybuchu powstania listopadowego wznowiono nadawanie orderu, który otrzymał uchwałą Sejmu z 19 lutego 1831 roku nazwę Order Virtuti Militari. Pierwsze nadanie orderu nastąpiło 3 marca 1831 roku, a ostatnie najprawdopodobniej w październiku 1831 roku, bo ostatni naczelny dowódca powstania listopadowego gen. dyw. Maciej Rybiński nadawał ordery na emigracji już po upadku powstania. Po klęsce powstania carRosji Mikołaj I zniósł order, ustanawiając 31 grudnia 1831 roku Polski Znak Honorowy, którego odznaka była kopią Orderu Virtuti Militari, lecz nie było to odznaczenie w rozumieniu orderu wojennego, a już na pewno nie polskie[17]
Rozkazem z 12 stycznia 1832 roku Mikołaj I zdegradował Order Virtuti Militari do rangi rosyjskiej odznaki Polska Odznaka Zaszczytna za Zasługi Wojenne, którą nadano w liczbie ponad 100 tysięcy uczestnikom tłumienia powstania listopadowego[18][19]. Car tak uzasadnił utworzenie nowej odznaki:
Ustanowiony przez Mikołaja I po upadku powstania listopadowego Medal za Wzięcie Szturmem Warszawy w 1831 roku noszony był na wstędze orderowej Orderu Wojskowego Polski[20].
W okresie powstania listopadowego uhonorowano ogółem 3863 osoby, w tym:
Jedyny Krzyż Komandorski otrzymał gen. dyw. Jan Skrzynecki za bitwę pod Wawrem i Dębem Wielkim. Uhonorowano także dwie kobiety Krzyżami Srebrnymi (V klasy): Józefę Kluczycką – st. asystenta chirurga 10 Pułku Piechoty Liniowej, (późniejszą secundo voto Józefę Daniel z Mazurkiewiczów Rostkowską) oraz Bronisławę Czarnowską – kadeta z 1 Pułku Jazdy Augustowskiej[21]. Order otrzymał także m.in. synNapoleona I i Walewskiej – Aleksander Colonna-Walewski.
DOKUMENT ZAWIERA DWIE KARTY - PEŁEN ORYGINAŁ
PRZEDMIOTY WYSTAWIONE NA AUKCJACH SĄ MOJĄ WŁASNOŚCIĄ I SĄ W MOJEJ KOLEKCJI OD KILKUDZIESIĘCIU