Komentarz zawiera kompleksową analizę całego prawa o podpisie elektronicznym zarówno od strony prawnej, jak i praktycznej oraz technologicznej.
W ramach komentarza omówiono także wpływ ustawy na prawo cywilne, administracyjne, karne, bankowe, ochronę danych osobowych i informacji niejawnych, a także usługi świadczone elektronicznie.
W związku z rozwojem techniki, powszechnym dostępem do Internetu, poczty elektronicznej i handlu elektronicznego ustawa stanowi odpowiedź na konieczność stworzenia warunków prawnych pozwalających na skuteczne i bezpieczne stosowanie podpisu elektronicznego jako równorzędnego pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym.
Do książki załączona jest płyta CD "e-elementarz podpisu elektronicznego" z oprogramowaniem m.in.do weryfikacji podpisu elektronicznego, akty normatywne polskie i zagraniczne oraz e-elementarz itp.
Ustawa reguluje dziedzinę zupełnie nową i technicznie zaawansowaną, przez co staje się niełatwa do zrozumienia. Interpretowanie zapisów ustawy w oderwaniu od współczesnych technologii usług certyfikacyjnych jest skazane na porażkę oraz wymaga w równej mierze przygotowania prawniczego co informatycznego. Uwzględnienie przez Autorów ponad 250 publikacji, orzeczeń i aktów normatywnych, a także szeregu polskich, europejskich i światowych norm technologicznych oraz połączenie wiedzy prawniczej i informatycznej gwarantuje pełne i przekrojowe omówienie specyfiki podpisu elektronicznego.
Mimo że Autorami komentarza są twórcy projektów ustawy i towarzyszących jej rozporządzeń, niniejszy komentarz uwzględnia krytyczne spojrzenie na te przepisy, których niedoskonałość lub wady obnażyła praktyka lub doktryna, choć znaczna część krytyki nie spotkała się z uznaniem Autorów.
Książka jest kierowana do wszystkich zainteresowanych problematyką podpisu elektronicznego, w tym w szczególności prawników oraz informatyków zajmujących się usługami certyfikacyjnymi.