PODNIEBNE ZAWODY
Włodzimierz Humen
Wydawnictwo: Aeroklub PRL, 1958
Oprawa: miękka
Stron: 108
Stan: bardzo dobry, pieczątka imienna byłego właściciela
„Podniebne zawody" to skromna próba przedstawienia historii opanowywania powietrznego żywiołu przez „ludzi-ptaków" szybowników. Wyrazem stałego zwiększania się ich umiejętności są choćby ciągle zmieniające się regulaminy krajowych i międzynarodowych zawodów szybowcowych. Śledząc je można zauważyć, jak szybko wzrastał postęp; jak to, co w jednym roku uważano za wielki wyczyn, już w krótkim czasie stawało się zwykłym warunkiem w szkoleniu szybowcowym.
Postęp trwa nadal. W dziedzinie konstrukcji szybowców w ostatnich latach może nie zarysowuje się on nadzwyczaj wyraźnie, lecz nowe rozwiązania w dziedzinie przyrządów pokładowych, urządzeń radiowych i wreszcie stałe bogacąca się wiedza meteorologiczna wyznaczają dalszy wspaniały rozwój szybownictwa i możliwości odkrycia dalszych praw rządzących atmosferą.
Niektóre z oczekiwanych odkryć staną się własnością już najbliższej przyszłości tych, którzy są zdolni do bezinteresownego podejmowania wysiłku, dążą do zmierzenia własnych sił z trudnościami i niebezpieczeństwami, odnoszą zwycięstwa tak nad siłami przyrody, jak i nad sobą samym.
Takich właśnie ludzi ujrzymy na VII Szybowcowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w tym roku w Polsce. Broszura ta ma na celu zapoznać wszystkich, których także z tej racji zainteresuje szybownictwo, z dotychczasowym rozwojem szybownictwa, szczególnie szybownictwa polskiego, które w tegorocznych mistrzostwach powinno zająć godne miejsce wśród przodujących w tej najpiękniejszej dziedzinie sportu.
SPIS TREŚCI
I. Powstanie szybownictwa
II. Zawody szybowcowe w Polsce do r. 1939
III. Polskie konstrukcje szybowcowe do r. 1939
IV. Krajowe rekordy szybowcowe do r. 1939
V. Rozwój szybownictwa w Polsce Ludowej
VI. Zawody szybowcowe w Polsce Ludowej
VII. Na nowej drodze rozwoju VIII. Polskie konstrukcje szybowcowe w latach 1946 — 1957
IX. Udział Polski w rozwoju światowego szybownictwa
X. Polskie wyczyny szybowcowe XI. Szybowcowe mistrzostwa świata — Leszno 1958