Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pod dowództwem Litzmanna (Operacja Łódzka)

28-02-2012, 0:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 17.90 zł     
Użytkownik kolektor2008
numer aukcji: 2086435557
Miejscowość WODZIERADY
Wyświetleń: 20   
Koniec: 07-02-2012 21:21:27
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

„Pod dowództwem Litzmanna”

Operacja Łódzka rozpoczęła się 11 listopada 1914 r. Dywizje niemieckie, kierując się wytycznymi swych dowódców - Hindenburga i Ludendorffa, dążyły do otoczenia Łodzi i zgrupowanych w tym rejonie licznych wojsk rosyjskich. Krwawe walki, toczone w trudnych jesienno-zimowych warunkach, miały charakter wojny manewrowej. Okrążenie Rosjan nie powiodło się, gdyż Niemcy zostali odcięci przez ściągnięte z Syberii posiłki wojsk carskich. Dywizjom niemieckim, nękanym przez wroga, mróz i braki zaopatrzenia, pozostała jedynie możliwość wyrwania się z rosyjskiego "pierścienia". W brawurowej walce, siły niemieckie przerwały front w okolicy Gałkowa i przedarły się do Brzezin, bitwę tę nazwano "przełamaniem pod Brzezinami" a Litzmanna okrzyknięto "Lwem spod Brzezin". W efekcie ogromnych strat Rosjanie na początku grudnia ewakuowali się z Łodzi i ustawili front pozycyjny na linii rzeki Rawki.
Operacja Łódzka uznawana jest za największą bitwę manewrową Wielkiej Wojny. W walkach po obu stronach wzięło udział ponad pół miliona żołnierzy, z czego około 200 tysięcy poległo.

Książka "Pod dowództwem Litzmanna" to doskonałe uzupełnienie dość ubogiej literatury traktującej o tym arcyciekawym epizodzie I Wojny Światowej.

Cała publikacja ma w sumie ponad 20 ilustracji oraz mapę sytuacyjną walk. Ilustracje dobierano tak, aby adekwatnie obrazowały opisywane wydarzenia oraz ich szczególny nastrój.

Oto kilka fragment książki:

„W jednej chwili stały się dla niego jasne zamiary wroga. Uderzenie od flanki z takimi siłami kieruje się nie bez osłony przeciwko naszym bateriom, wróg chce rozwinąć całą dywizję od prawej flanki. Czy mogę z moją jedyną kompanią przechwycić uderzenie od flanki? W żadnym wypadku tylko przez sam opór na naszych stanowiskach obronnych! – Teraz pionierzy, uratuje nas tylko pociągnięcie, atak! Tu chodzi o życie! Bagnety na broń! To będzie krwawa robota! Wybiegamy na przód przeciwko rosyjskim oddziałom! Ja też idę zwami! Uczyńcie honor waszemu ojcu Heßler! – Tak jest, panie kapitanie,hurra, hurra! I hurra zmieszało się z dmuchnięciem w rogi wydanym przez trębaczy. Z przeciwka jednak brzmią rosyjskie sygnały, wrzeszczą tysiące rosyjskich gardeł Urräh! Urräh! w lesie odpowiadającym głośnym echem. Teraz walczący są wymieszani ze sobą, stali się nieprzeniknionym kłębowiskiem – w ciemności zaczęła się najbardziej przerażającego rodzaju, leśna bitwa.
Ci,którzy to przeżyli, jeszcze dziś wzdrygają się z przerażenia, gdy tylko o tym myślą. Nie było żadnym odosobnionym przypadkiem, gdy dwa bagnety biegły na przeciw siebie i jednocześnie zatrzymały bicie dwóch serc. To, co ochotnik wojenny z zafascynowaniem czytał w starożytnych greckich dziełach i niemieckich saga, że dwaj wojownicy – bohaterami nazywa ich ta historia – ze spuszczonymi lancami i wyciągniętą szablą galopują w swoim kierunku i obaj, jeden przebity przez drugiego, spadają martwi na ziemię we wspólnym żelaznym unicestwieniu… to właśnie często przeżywano tutaj. Welon kilku tysiącleci, który ponad tak wstrząsającymi wypadkami ze starożytnych czasów został łaskawie położony i zakrył płynącą podwójną krew, aby tym bardziej pozwolić błyszczeć temu bohaterstwu – został tutaj zerwany. Nieruchome oko jest wpatrzone w krew, która płynąc z dwóch serc wsiąka w leśną ziemię. Czasie… dobra matko, rozepnij nowy welon także nad tym obrazem i pozwól lśnić bohaterstwu poległych" ...


Książka w formacie B-5, 52 strony. Książka jest nowa!


Bitwa Łódzka, Operacja Łódzka, Ziemia Łódzka w ogniu, Łódź, Andrespol, Rzgów, Tuszyn, Gałków, Gałkówek, Koluszki, eksploracja, Tannenberg pod Łodzią, Hindenburg, Wehrmacht, Litzmann, I wojna światowa 1914