|
Elżbieta Skierkowska
Plastyka Stanisława Wyspiańskiego
Ossolineum 1958
98 str.+ 68 il., okładka twarda
stan dobry
SPIS TREŚCI
I. Ideologia artystyczno-społeczna Stanisława Wyspiańskiego ............ .............s. 5
Nowe kierunki literackie i artystyczne w świetle ówczesnej krytyki. Secesja od sztuki i literatury akademickiej. Konflikt cyganerii artystycznej z mieszczaństwem. Zbieżności ideologii Młodej Polski, symbolistów francuskich i Młodych Niemiec. Samotnictwo artystów w okresie Młodej Polski i "wcześniejszym. Stosunek Wyspiańskiego do ideologii Młodej Polski. Wesele — satyra na chłopomanię. Zagadnienie solidaryzmu społecznego. Wyspiański jako neoromantyk.
II. Zagadnienie stylu narodowego w plastyce Wyspiańskiego.............s. 20
Polemika o styl narodowy w czasach Wyspiańskiego. Koncepcje
stylu narodowego. Witkiewicz a Towarzystwo Polskiej Sztuki Stosowanej. Rola elementów sztuki ludowej i dawnej w nowym stylu. Jerzy Warchałowski, Marian Wawrzeniecki, Zenon Przesmycki (Miriam) i inni. Koncepcje stylu narodowego w innych krajach. Prekursorzy nowego ruchu artystycznego w Polsce — C. K. Norwid, W. Gerson, J. Matejko. Stosunek Wyspiańskiego do dawnej sztuki. Realizacja plastyczna stylu narodowego w inscenizacji Bolesława Śmiałego, w dekoracji Świetlicy Bolesławowskiej oraz w kompozycjach malarskich o tematyce religijnej. Ideologia artystyczna i społeczna Towarzystwa Polskiej Sztuki Stosowanej (artystów i teoretyków).
III. Realizacja nowych kierunków artystycznych w plastyce
Wyspiańskiego...........s. 36
Poglądy Wyspiańskiego na sztukę. Wojciech Jastrzębowski o wpływie Wyspiańskiego na kształtowanie się nowych pojęć o sztuce. Ocena S. Lacka Świetlicy Bolesławowskiej jako wnętrza wystawowego. Rozwiązanie problematyki wystawowej według koncepcji Wyspiańskiego—przerost elementów dekoracyjnych. Zbieżność poglądów Wyspiańskiego na sztukę zdobniczą z kierunkami artystycznymi, panującymi współcześnie na Zachodzie. Teatr Wagnera. Zainteresowania i zamiłowania artystyczne symbolistów. Plastyka i poezja symbolistów jako wyraz realizacji nowych teorii
artystycznych. Stosunek Wyspiańskiego do sztuki symbolicznej. Ilustracje do Serres chaudes. Znaczenie muzyki w twórczości poetyckiej Wyspiańskiego. Wpływ teatru Wagnera. Połączenie plastyki i muzyki w inscenizacjach Wyspiańskiego. Rola elementów dekoracyjnych w twórczości Wyspiańskiego, a w sztuce symbolicznej Zachodu. Prerafaelici prekursorami nowego stylu. Poglądy Williama Morrisa na sztukę. Neoimpresjoniści. Znaczenie linii w kompozycjach malarskich tego okresu. Styl secesji niemieckiej — kształt linii, motywy i ornament. Ilustracje Wyspiańskiego do Iliady. Zbieżności rysunków ilustrujących Iliadę z malarstwem prerafaelitów oraz ze stylem secesji; ich wartość artystyczna. Portrety Wyspiańskiego jako wyraz realizacji nowych kierunków artystycznych. Zbieżności z plastyką prerafaelitów, stylem secesji i z oeuvre Van Gogha. Pejzaże Wyspiańskiego z aspektu ówczesnych kierunków artystycznych. Van Gogh i Wyspiański jako malarze krajobrazu. Kwiaty w twórczości plastycznej Wyspiańskiego. Upodobania Wyspiańskiego, prerafaelitów i artystów okresu secesji do motywów kwiatowych. Projekty dekoracyjne Wyspiańskiego o tematyce kwiatowej; linia kształtująca jego kwiaty. Kwiaty w różnych dziedzinach plastyki Wyspiańskiego: jako element dekoracyjny portretów, w kompozycjach malarskich o tematyce religijnej. Motywy roślinne i kwiatowe w zdobnictwie druków.
IV. Realizacja nowego stylu w polichromii i witrażach kościoła Franciszkanów..........s. 68
Studia Wyspiańskiego nad dawną sztuką. Podróże za granicę i po Wielkopolsce. Szkicownik zabytków polskich i obcych. Stosunek Wyspiańskiego do gotyku. Samodzielne badania naukowe nad malarstwem średniowiecznym. Kopie witraży kościoła Dominikanów oraz malowideł kościoła Sw. Krzyża. Udział Wyspiańskiego w pracach konserwatorskich i dekoracyjnych w kościele Panny Marii w Krakowie. Wpływ Matejki na ideologię artystyczną Wyspiańskiego. Polichromia i witraże kościoła Franciszkanów.
V. Znaczenie twórczości Wyspiańskiego dla rozwoju polskiej sztuki narodowej......... s. 76
Słownik artystów............ s.88
Spis ilustracji............. s. 89
Słowa kluczowe:
|
KOSZT WYSYŁKI:
- Niezależnie od ilości kupionych książek koszt wysyłki liczony jest tylko raz i wynosi:
- 7,50 polecony/paczka ekonomiczna
- 9.00 polecony/paczka priorytet
DODATKOWE INFORMACJE O WYSYŁCE I PŁATNOŚCI:
- Wysyłkę realizujemy 2 razy w tygodniu za pośrednictwem Poczty Polskiej
- Książki wysyłamy w bezpiecznych "bąbelkowych" kopertach
- Nie wysyłamy za pobraniem, za granicę, nie ma także możliwości odbioru osobistego
- Forma płatności: płatne z góry (zwykły przelew/Płacę z Allegro)
- W przypadku większej ilości zakupionych książek, prosimy o wpłatę w terminie 10 dni - niestety nie przetrzymujemy zakupionych książek "na później":)
|