Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PLAN MAŁEGO MIASTA NIDZICA NOWE SŁAWKÓW 1963 R.

16-01-2012, 18:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022831
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 9   
Koniec: 13-01-2012 20:23:47

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
INSTYTUT URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
TYLKO DO UŻYTKU SŁUŻBOWEGO EGZ. Nr 183
plan małego miasta
ZAGADNIENIA METODY OPRACOWYWANIA PLANU MIEJSCOWEGO


PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)

AUTOR -
PRACA ZBIOROWA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - OŚRODEK INFORMACJI TECHNICZNEJ I EKONOMICZNEJ W BUDOWNICTWIE, WARSZAWA 1963
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 750 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 48 + ROZKŁADANE MAPY
WYMIARY - 29 x 41 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,713 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA LICZNE ILUSTRACJE I ROZKŁADANE MAPY





KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS

INSTYTUT URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
TYLKO DO UŻYTKU SŁUŻBOWEGO EGZ. Nr 183
plan małego miasta
ZAGADNIENIA METODY OPRACOWYWANIA PLANU MIEJSCOWEGO
ODEK INFORMACJI TECHNICZNEJ I EKONOMICZNEJ W BUDOWNICTWIE
Opracowano:
W ZAKŁADZIE PLANOWANIA MIAST INSTYTUTU URBANISTYKI
I ARCHITEKTURY
pod redakcją MACIEJA NOWAKOWSKIEGO I STANISŁAWA WYGANOWSKIEGO
pozostali — autorzy opracowania:
STEFAN SĘKOWSKI, JERZY KOZINSKI, ZBIGNIEW GALPERYN, TADEUSZ KOWALSKI, BOZYDAR RZĄD-GORNICKI





WSTĘP

W latach ubiegłych wiele uwagi poświęcono problemom małego miasta. Uwaga ta koncentrowała się jednak przede wszystkim wokół sprawy aktywizacji małych miast, wokół prób znalezienia dla wielu z tych miast gospodarczych podstaw rozwoju^ Dyskutowano szeroko o roli małych miast na tle zmieniającego się modelu sieci osadniczej^. Natomiast w niewielkim stopniu zajmowano się metodą opracowania planu zagospodarowania przestrzennego małego miasta i związanymi z tym zagadnieniami warsztatu pracy urbanisty. Toteż o ile w ubiegłych latach metoda opracowania planów ogólnych miast dość wyraźnie się wykrystalizowała, to dotyczyło to w pierwszym rzędzie miast większych i dużych. Istniały wprawdzie od dawna tendencje do traktowania małego miasta jako odrębnego, specjalnego zagadnienia urbanistycznego, co nie pozostało bez wpływu na metodę opracowań planów ogólnych. Przykładem były studia zapoczątkowane i kontynuowane przez prof. Kazimierza Wejcherta^ w Zakładzie Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Celowość traktowania małego miasta jako odrębnego problemu urbanistycznego nie była jednak powszechnie doceniana.
Opracowywane w różnych środowiskach twórczych plany małych miast były bądź sprowadzane do roli tzw. „planów porządkowania", bądź przy mniejszych lub większych uproszczeniach problematyki adaptowano metody stosowane dla miast
większych. W efekcie plany te były niedostatecznie komunikatywne i jednoznaczne. Rozumiemy przez te określenia fakt, że plany ogólne małych miast, opracowywane zazwyczaj w skali 1:5.000, zawierają szereg elementów w niedostatecznym stopniu sprecyzowanych i wyjaśnionych dla powzięcia na ich podstawie decyzji realizacyjnych. W zasadzie decyzje takie powinny być podejmowane na podstawie planów szczegółowych, jednak wykonywanie tych planów w skali masowej nie leży w możliwościach władz terenowych.
W praktyce zatem każda niemal decyzja realizacyjna wymaga dodatkowej interpretacji planu ogólnego ze strony projektanta.
Niezależnie od powyższego stwierdzenia, opracowane plany małych miast budziły często zastrzeżenia wśród odbiorców tych planów, a przede wszystkim wśród właściwych prezydiów rad narodowych. Zastrzeżenia te nie odnosiły się na ogół do rozwiązań przestrzennych, a raczej dotyczyły realności programu najbliższego etapu realizacji. Na problematyce planów małych miast zaciążyła tu metoda stosowana przy opracowywaniu programu planu etapowego w dużym mieście. Metoda ta, najogólniej biorąc, polega na zbilansowaniu najpilniejszych potrzeb miasta w okresie najbliższego planu pięcioletniego, na ustaleniu właściwych proporcji między poszczególnymi grupami inwestycji, dostarczaniu organom planowania gospodarczego odpowiedniego materiału do wnioskowania.
Metoda bilansowa i opieranie się o mało realne wskaźniki zaspokojenia potrzeb prowadziły w efekcie do znacznych przerostów programu w stosunku do możliwości realizacyjnych. W przypadku dostatecznego wyprzedzenia planu gospodarczego, istniała możliwość, w dalszej fazie opracowywania planu, uściślenia postulowanego programu i dopasowania go do realnych możliwości finansowych. Ze względów organizacyjnych jednak — tego rodzaju dwufazowe opracowywanie planu etapowego jest możliwe tylko w miastach dużych.
Ponadto, w większych miastach skala inwestycji w okresie 5 lat jest na tyle poważna, że zagadnienie koordynacji inwestycji, ustalenie właściwych proporcji jest programem istotnym, podczas gdy w małym mieście skala inwestycji jest tak niewielka, że problem koordynacji w krótkim okresie czasu (5 lat) praktycznie nie występuje.
Dalszym zarzutem był fakt nieuwzględnienia w dostatecznym stopniu w planach ogólnych wpływu otaczającego obszaru na program inwestycji w małym mieście. W mieście tym znaczna część urządzeń usługowych pracuje na rzecz bliższego lub dalszego zaplecza; nieuwzględnienie tego momentu podważa wartość planów ogólnych.
Potrzeba opracowania nowych metod pracy stała się szczególnie aktualna z chwilą postawienia przed pracowniami urbanistycznymi zadania opracowania do końca 1963 r. wszystkich planów ogólnych miast i osiedli. A na ogólną liczbę 849 miast, 629 to miasta liczące mniej niż 10 tys. mieszkańców. Podstawowym zadaniem wojewódzkich pracowni stało się zatem właśnie opracowanie planów ogólnych miast małych.
Sprawa ta została doceniona przez Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury. Z jego też inicjatywy zorganizowano szereg narad regionalnych, poświęconych metodzie opracowania planu małego miasta. W 1959 roku odbyły się kolejne narady: w Krakowie — dla województwa krakowskiego, w Kazimierzu n/Wisłą — dla województw kieleckiego, lubelskiego i rzeszowskiego, w Koźminie — dla województw bydgoskiego i poznańskiego, w Warszawie — dla województw białostockiego, łódzkiego i warszawskiego oraz we Wrocławiu — dla województw opolskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego.
Wnioski z narad regionalnych stały się punktem wyjścia do narady krajowej w sprawie metody opracowania planów ogólnych małych miast. Narada ta odbyła się w październiku 1959 r. w Kazimierzu n/Wisłą. W wyniku narady opracowano szereg wniosków roboczych oraz zalecono opracować na kilku
1
wybranych przykładach małych miast plany ogólne, które mogłyby stać się opracowaniami w pewnym sensie przykładowymi i które pozwoliłyby stwierdzić słuszność tez wysuniętych na wspomnianej naradzie.
Zadanie to powierzono Pracowni Urbanistycznej Instytutu Urbanistyki i Architektury.
W celu wykonania zadania powołano trzy zespoły robocze; każdy z zespołów dokonał wyboru miasta i opracował dla tegoż miasta plan ogólny.
Przed wyborem przykładów należało na wstępie zdać sobie sprawę co rozumie się pod nazwą „małe miasto", dla którego szuka się właściwej metody opracowania planu zagospodarowania przestrzennego. Nie próbując ustalić definicji, określono podstawowe kryteria, decydujące o zaliczeniu miasta do grupy miast małych.
Pierwsze z tych kryteriów to funkcje miasta w sieci osadniczej; z tego punktu widzenia do podstawowych typów miast małych można zaliczyć:
— miasto powiatowe, będące ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i społecznym rejonu rolniczego;
— miasta o wyspecjalizowanych funkcjach np. średni i drobny przemysł, uzdrowisko, ośrodek turystyczny, duży węzeł komunikacyjny itp.
— miasto, będące w pewnym sensie ośrodkiem satelitarnym, stanowiące zaplecze mieszkaniowe dla dużych ośrodków miejskich.
Następnym kryterium to wielkość miasta. Jako małe miasto uznano jednostkę osadniczą, której ludność w chwili obecnej nie przekracza w zasadzie 10 tysięcy, a w planie perspektywicznym 20 tysięcy mieszkańców.
Jako trzecie kryterium przyjęto uznanie danej jednostki osadniczej jako miasta lub osiedla miejskiego, wynikające z ustaleń podziału administracyjnego kraju, zdając sobie sprawę, że podział ten nie zawsze jest słuszny.
Dalszym problemem była sprawa doboru przykładów; chodziło o to, by były one odmienne zarówno jeśli idzie o funkcje i charakter, jak i położenie miasta.
Nidzica jest przykładem miasta powiatowego, będącego ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i społecznym rejonu rolniczego.
Nowe n/Wisłą jest przede wszystkim miastem przemysłowym. Obok funkcji przemysłowych miasteczko spełnia rolę ośrodka lokalnego o zasięgu ponadgromadzkim.
Sławków jest z kolei przykładem małego miasta leżącego w pobliżu dużych aglomeracji przemysłowych (GOP). Miasto cechuje duża ilość wyjazdów do pracy.
Po przystąpieniu do pracy nad wybranymi przykładami, istotnym problemem było zdanie sobie sprawy z charakterystycznych cech małego miasta, cech wpływających na sposób opracowania planu zagospodarowania przestrzennego. Pomocą
były tu w pierwszym rzędzie materiały z narady w Kazimierzu n/Wisłą, poświęconej małym miastom.
Zwrócono szczególną uwagę na następujące momenty:
— Powiązanie z zapleczem; małe miasto pełni, podobnie jak i miasto duże, funkcje usługowe w stosunku do otaczającego go obszaru. W przeciwieństwie jednak do dużego miasta, gdzie podstawowe elementy programu inwestycji bilansują się w ramach obszaru objętego planem ogólnym, na program małego miasta składają się w większym stopniu inwestycje związane z obszarem zewnętrznym, który jest przez to miasto obsługiwany. Autonomiczność małego miasta jest z tego punktu widzenia stosunkowo niewielka, a w każdym razie relatywnie mniejsza niż w przypadku miasta większego. Podstawowe założenia programu, w znacznie większym stopniu niż w mieście dużym, powinny być zatem w mieście małym rozstrzygnięte przez plan nadrzędny (np. plan zagospodarowania obszaru osie-dleńczo-rolnego). W przypadku braku takiego planu konieczne są studia, które choć w części plan ten zastąpią.
— Charakter procesów inwestycyjnych; tempo rozwoju małego miasta jest stosunkowo powolne, ilość inwestycji niewielka, przeważają inwestycje o charakterze żywiołowym, trudne do przewidzenia w planie. Typową inwestycją tego rodzaju jest budownictwo jednorodzinne ze środków własnych ludności, a budownictwo to stanowi na ogół przeważającą liczbę inwestycji w małym mieście.
— Stan i rodzaj zainwestowania; małe miasta charakteryzuje na ogół duży odsetek zabudowy jednorodzinnej, stopień wyposażenia w usługi jest w przeważającej większości miast małych niedostateczny. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w zakresie wyposażenia tych miast w urządzenia techniczne i sanitarne (wodociąg, kanalizacja, gaz). Wreszcie miasta te cechuje duża ilość gospodarstw rolnych leżących w ich granicach administracyjnych..
— Duża ilość typów miast małych; stąd konieczność indy-
widualnego traktowania przez urbanistę każdego przypadku, trudność stosowania gotowych schematów przy opracowywaniu planu.
— Materiały wyjściowe; duża różnorodność, a często podstawowe braki w materiałach wyjściowych. Znaczna ilość małych miast nie posiada podkładów sytuacyjno-wysokościowych; z reguły podkłady takie nie są zaktualizowane. Brak jest materiałów inwentaryzacyjnych, fizjografii, opracowań specjalistycznych, a szczególnie brak planów nadrzędnych (regionalnych czy też planów osiedleńczo-rolnych) ustalających rolę danego miasta w sieci osadniczej.
Prace nad planami miast Nidzicy, Nowego i Sławkowa prowadzone były w zasadzie niezależnie od siebie, jednak z myślą o wyciągnięciu wspólnych wniosków z opracowań.
Mimo występujących różnic w wybranych przykładach można było wyodrębnić tezy generalne, które przyjęły wszystkie trzy zespoły przystępujące do opracowania tematów. Tezy te nie były traktowane jako dogmat, a raczej jako wytyczne, które mogą, ale nie muszą znaleźć potwierdzenia w czasie pracy.
— Wobec braku planów wyższego rzędu, które pozwoliłyby dokładniej określić rolę miasta w sieci osadniczej, a przede wszystkim ułatwić skonstruowanie programu usług w stosunku do obsługiwanego terenu, należy przeprowadzić analizę zaplecza miasta. Zasięg, zakres, tematyka tych studiów mogą być różne w zależności od roli i funkcji miasta.
— Plan zagospodarowania przestrzennego powinna charakteryzować stosunkowo duża elastyczność, rozumiana jako odporność na odkształcenia wynikające z żywiołowości i zmienności w czasie zjawisk inwestycyjnych^. Przy dużej elastyczności plan nie może być jednak interpretowany wieloznacznie; wynika z tego konieczność bardziej szczegółowego opracowania projektu, przy zwróceniu większej uwagi na elementy regulacji przestrzennej. Przez elementy regulacji rozumie się przy
tym zespół decyzji o charakterze technicznym, tworzących ramy przestrzenne dla przewidywanej działalności inwestycyjnej.
— Wprawdzie dla skonstruowania programu inwestycji w małym mieście nie wydaje się możliwa rezygnacja z posługiwania się metodą bilansową, to jednak metoda ta nie daje zadowalających rezultatów w dostosowaniu do krótkich okresów czasu (plany 5-letnie). Należy szukać okresu dogodniejszego i takim wydaje się być okres objęty planem perspektywicznym rozwoju gospodarki narodowej. Zwrócono tu uwagę na następujące momenty:
— w stosunkowo długim okresie czasu (15—20 lat) istnieje możliwość, nawet w przypadku bardzo zaniedbanego miasteczka, uzyskania harmonijnego układu gospodarczego i przestrzennego oraz ustalenia prawidłowych proporcji inwestycji;
— dowiązanie się do wstępnych koncepcji gospodarczego rozwoju województw, które to koncepcje będąc stopniowo uściślane mogą być traktowane jako ramowe wytyczne do planów ogólnych. Uchroni to plany od dość formalnego zarzutu nierealności w przypadkach, kiedy główny nacisk jest położony na plan etapowy.
Problemy pierwszego etapu znalazłyby odzwierciedlenie w projekcie planu przez wskazania dotyczące kolejności realizacji inwestycji.
Przyjęcie generalnych wspólnych tez nie przesądziło faktu indywidualnego podejścia do tematu w zależności od charakteru i specyfiki miasta. Znalazło to wyraz zarówno w wyeksponowaniu różnych grup zagadnień w poszczególnych przykładach, zakresie studiów, jak i w sposobie graficznego i opisowego ujęcia problematyki planu.





BIBLIOGRAFIA

BENKO M.: Gęstość sieci osiedleńczej i wielkość osiedli wiejskich. Miasto z. 4, 1960.
BENKO M.: Problemy urbanistyczne mniejszych ośrodków miejskich. Miasto z. 10, 1955.
BENKO M.: Niektóre zagadnienia z zakresu teorii planowania osiedli wiejskich. Miasto z. 3, 1960.
CHILCZUK M.: O funkcjach ośrodków wiejskich sieci osadniczej. Miasto z. 7, 1960.
CHWALIBOG Z.: Czy na progu nowej koncepcji? Miasto z. 3, 1958.
CHWALIBÓG Z., SIKORSKA M., WITKIEWICZ R.: Zestawienie porównawcze wytycznych i normatywów dla planowania inwestycji budowlanych na terenach rolnych i osadnictwa wiejskiego. (Materiał powielony) Komitet do spraw Urbanistyki i Architektury, 1956.
DZIEWOŃSKI K.: Rozwój problematyki i badań geograficznych nad małymi miastami. Studia geograficzne nad. aktywizacją małych miast. PWN, Warszawa 1957.
DZIEWOŃSKI K. (opracowanie zbiorowe): Trzcińsko-Zdrój. Wydawnictwo Instytutu Geografii PAN. Warszawa 1959.
FIEJKA Z.: O aktywizacji gospodarczej małych miast. Ekonomista z. 3, 1954.
KIEŁCZEWSKA-ZALESKA M.: Podstawowe typy małych miast na ziemiach zachodnich i północnych w oparciu o kryteria geograficzno-gospodarcze. Referat na sesję Rady Naukowej TRZZ. Warszawa 1960.
KIEŁCZEWSKA-ZALESKA M., KOSTROWICKI J.: Problem aktywizacji małych miast w Polsce. Nowe Drogi z. 7/8, Warszawa 1956.
KOSIŃSKI L.: Struktura ludności małych miast polskich. Prace IUA, z. 1 rok II, Warszawa 1952.
KOTARBIŃSKI A.: Typizacja małych miast na ziemiach zachodnich i północnych. Wydawnictwo TRZZ, Warszawa 1960.
KOZIŃSKI J., GALPERYN Z., KOWALSKI T.: Sławków - małe miasto. Miasto z. 10, 1961.
MALISZ B.: Elastyczność planu jako kryterium jego realności. PWN, Warszawa 1960.
NOWAKOWSKI M.: Nidzica — miasto powiatowe. Miasto z. 6, 1961.
PIASCIK F.: Perspektywy systemu osiedleńczego na obszarach wiejskich. Kwartalnik Architektury i Urbanistyki, PAN, z. 3/4, 1959.
SĘKOWSKI ST., WYGANOWSKI S.: Plan zagospodarowania przestrzennego małego miasta. Miasto z. 8, 1961.
TŁOCZEK I.: Miasteczka rolnicze w Wielkopolsce. Wydawnictwo IUA, Warszawa 1955.
TOEPLITZ K. L.: Główne zadania w dziedzinie studiów nad strukturą i rozwojem sieci osadniczej w Polsce. PAN, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, s. 2/4, 1961.
WEJCHERT K.: Miasteczka polskie jako zagadnienie urbanistyczne. Wydawnictwa Ministerstwa Odbudowy nr 8, Trzaska, Ewert i Michalski, Warszawa 1947.
WILSKI T.: Niektóre problemy aktywizacji małych miast. Miasto Z. 4, 1956.
ZAREMBA P., MORAWSKI A., SEKULA B.: Małe miasto i strefa jego wpływu. Próba określenia nowej metody planowania przestrzennego na przykładzie Kamienia Pomorskiego. Wydawnictwo TRZZ, Warszawa 1960.
ZAREMBA P., SEKULA B.: Uproszczona metoda planowania mi-krorejonu i małego miasta. Miasto1 z. 7, 1958.





SPIS TREŚCI

Wstęp................: 3
MIASTO NIDZICA............. 7
Karta projektu.............. 8
Podstawowe zadania opracowania......... 10
Niezbędność studiów nad strefą wpływów miasta .... 10
Analiza możliwości rozwoju miasta........ 10
Jednoznaczność planu podstawowego jako prawa .... 10
Usystematyzowanie elaboratu planu ogólnego..... 10
Funkcje i charakterystyka miasta........: 10
Ośrodek powiatu.............. io
Przemysł............... 10
Turystyka............... 10
Węzeł komunikacyjny .... ........ io
Charakterystyka materiałów wyjściowych...... jo
Studium zagospodarowania powiatu......... 12
Ludność................: 14
Elementy zagospodarowania miasta......... 15
Usługi powiatowe i ogólnomiejskie...... . 15
Administracja.............. 15
Oświata............... 15
Kultura.............. 15
Zdrowie i opieka społeczna......... llj
Handel i gastronomia.......... 16
Rzemiosło.............. 16
Usługi komunalne............ 16
Przemysł, składy, magazyny.......... 16
Przemysł kluczowy........... 16
Przemysł obsługujący rolnictwo........ 17
Przemysł terenowy........... 17
Składy i magazyny........... 17
Bazy budowlane............ 17
Osiedla mieszkaniowe............ 17
Analiza stanu istniejącego .... .... 17
Projektowane osiedla mieszkaniowe....... 17
Komunikacja i uzbrojenie.......... 18
Kolej............... 18
Państwowa Komunikacja Samochodowa..... 18
Zaplecze samochodowe.......... 18
Układ dróg i ulic........... 18
Wodociągi i kanalizacja.......... 18
Elektroenergetyka i gazownictwo....... 18
Tereny zielone............. 19
Tereny zieleni miejskiej.......... 19
Tereny uprawne............ 19
Problemy realizacji............ 20
Gospodarka terenami........... 20
Kolejność budowy miasta......... 20
Wykonawstwo budowlane......... 20
Synteza planu............... 21
MIASTO NOWE n/WISŁĄ............ 23
Ogólna charakterystyka miasta.......... 24
Miasto na tle regionu............ 24
Charakterystyka środowiska przyrodniczego...... 24
Historia miasta............. 24
Charakterystyczne cechy miasta......... 24
Przyjęte zasady przy opracowaniu projektu planu..... 25
Tezy robocze.............. 25
Materiały wyjściowe i stadia.......... 25
Sposób przedstawienia elaboratu planu....... 26
Zagadnienia problemowe........... 27
Przewidywania dotyczące rozwoju miasta ... 27
Hipotezy demograficzne........... 27
Dojazdy do pracy............. 27
Przemysł.......]........ 28
Rzemiosło............... 28
Mieszkalnictwo ............. 28
Urządzenia usługowe........- . 29
Urządzenia techniczne i sanitarne........ 29
Rolnictwo............ 29
Problemy realizacji planu.......... 30
Wytyczne gospodarki terenami........ 30
Ustalenia realizacyjne.......... 31
Ogólne zasady układu przestrzennego....... 31
MIASTO SŁAWKÓW............. 33
Charakterystyka rejonu............ 34
Położenie............... 34
Klimat................ 34
Budowa geologiczna............ 34
Hydrologia............... 34
Gleby................ 35
Surowce............... 35
Lasy............. 85
Rolnictwo............... 35
Charakterystyka miasta............ 37
Zarys rozwoju historycznego miasta........ 37
Położenie miasta, obszar i jego powiązania komunikacyjne . . 37
Warunki naturalne............ 37
Charakterystyka istniejącego zainwestowania..... 37
Zabudowa mieszkaniowa......... 37
Usługi............... 37
Przemysł i magazyny........... 38
Sport i zieleń............. 38
Charakterystyka społeczności miejskiej....... 38
Zagadnienia ludnościowe............ 38
Dojazdy do pracy i ruch wędrówkowy....... 38
Wzrost ludności do 1980 r............ 40
Badania socjologiczne............ 40
Możliwości rozwojowe miasta....... ... 40
Terenowe możliwości rozwojowe miasta....... 40
Gospodarcze możliwości rozwojowe miasta...... 41
Materiały wyjściowe i przyjęte zasady przy opracowywaniu projektu planu.......... 42
Materiały wyjściowe i studia otrzymane...... 42
Przyjęte zasady przy opracowywaniu projektu planu ... 42
Ustalenia projektowe.......... 43
w Przepisy miejscowe........... 43
Program poszczególnych elementów miasta w perspektywie . . 44
Uwagi końcowe.............. 44
Bibliografia................ 46



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI