*************************************************************************************************************************************************************** PRZYGOTOWANIE PIWA W WARUNKACH DOMOWYCH Przygotowanie piwa w warunkach domowych jest bardzo proste, pamiętać należy jedynie, aby zapewnić odpowiednią czystość i zachować proporcje ujęte w przepisie. POTRZEBNE WYPOSAŻENIE:
- koncentrat Coopers’a (z dołączoną torebeczką drożdży piwowarskich)
- 1 kg cukru (dla lepszego smaku piwa należy zastosować glukozę lub ekstrakt słodowy)
- woda
- cukromierz
- balon szklany lub pojemnik fermentacyjny o pojemności ok.30 l
- rurka fermentacyjna
- łyżeczka miarowa do cukru
- kapslownica
- kapsle
- butelki do rozlewu piwa lub butelki plastikowe, w tym wypadku nie potrzebna będzie kapslownica i kapsle.
KOLEJNE ETAPY PRODUKCJI TO:
- Zamkniętą puszkę z ekstraktem wkładamy na 10 minut do naczynia z gorącą wodą w celu upłynnienia.
- Do ok. 5 litrowego naczynia wsypujemy 1 kg cukru (Uwaga: cukier zastąpić możemy glukozą lub słodem) dolewamy 2 litry wrzącej wody i mieszamy aż do rozpuszczenia cukru, następnie dodajemy zawartość puszki i powtórnie dokładnie mieszamy.
- Roztwór po wystudzeniu wlewamy do pojemnika fermentacyjnego lub balonu. Dodajemy 20 l letniej wody (Uwaga: dla lepszego smaku wodę można wcześniej przegotować lub użyć mineralnej) i całość dokładnie mieszamy.
- Końcowa temperatura nastawu powinna wynosić 21-27°C. Jeśli mieści się w tym przedziale należy wsypać zawarte w torebce drożdże suszone. Po dodaniu drożdży wszystko dokładnie wymieszać i zamknąć otwór pojemnika (balonu) umieszczając w korku rurkę fermentacyjną.
- Zalecana temperatura fermentacji od 18 do 24 °C. Uwaga: Jedynie w przypadku tzw. „piw dla zaawansowanych” temperatura fermentacji może być niższa i wynosi od 15 do 20 °C. Okres pierwszej fermentacji (w naczyniu fermentacyjnym) ok. 7 dni.
- Po 7 dniach, przed zlaniem piwa do butelek należy upewnić się, że fermentacja dobiegła końca (wyklucza to niebezpieczeństwo rozsadzenia butelek lub zbyt intensywną pienistość piwa). Sprawdzenie polega na potwierdzeniu, że na powierzchnię nie przedostają się bąbelki, a brzeczka zaczyna się klarować. (Uwaga: koniec fermentacji potwierdzić możemy cukromierzem (winomierzem), gdy wskazuje on 1 Blg – pierwszą fermentację uznać możemy za zakończoną.
- Pomimo zakończonej pierwszej fermentacji polecamy zlać piwo znad osadu do drugiego balonu, zamknąć otwór rurką fermentacyjną i pozostawić na 7 - 10 dniowe leżakowanie.
- Ponownie zlać piwo znad osadu, najlepiej do pojemnika z kranem i rozlać do butelek.
- Dodatek cukru – do każdej 0,5 litrowej butelki dodać 4 g cukru, do większych odpowiednio więcej – służy do tego miarka do cukru. (Polecamy rozpuścić odpowiednią ilość cukru w małej ilości wody i dodać do całości piwa przed rozlaniem).
- Zakapslowane butelki umieścić na 4 dni w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C. Następnie przestawić piwo do chłodniejszego pomieszczenia ( ok. 15°C ) w celu sklarowania. Po rozlewie, w butelkach następuje tzw. druga fermentacja trwająca przynajmniej 12 dni
- Po ok. 2-3 tyg. piwo nadaje się do spożycia, pełnego smaku nabierze jednak po 2-3 miesiącach. Gotowe piwo można przechowywać w chłodnym miejscu nawet do 2 lat.
*************************************************************************************************************************************************************** |