Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Piwnica pod Baranami.Powstanie kabaretu i rozwój.

29-04-2015, 17:33
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 28.32 zł     
Użytkownik poltax
numer aukcji: 5224386248
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 29-04-2015 16:29:41

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2010
Kondycja: bez śladów używania
Rodzaj: biografia
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Piwnica pod Baranami. Powstanie kabaretu i rozwój (1956-63)



Autor: Barbara Nawratowicz
Wydawca: Petrus
ISBN:[zasłonięte]978-83533-82-5
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 224
Oprawa: miękka
Format: 14,5 x 20,0

Wysyłka w ciągu 24 godzin

EAN:978[zasłonięte][zasłonięte]15338

Początki Kabaretu i rozwój od 1956 roku.

Książka napisana przez Barbarę Nawratowicz, współtwórczynie "Piwnicy pod baranami" razem z Piotrem Skrzyneckim i grupą innych, zapalonych aktorów sceny krakowskiej. Rozwój i niezwykła działalność "Piwnicy pod Baranami" była tak wielka, że promieniowała z tego Ośrodka na całą Europę i Stany Zjednoczone.

Ludzie (głównie Polonia zagraniczna) z całego świata przyjeżdżali posłuchać i zobaczyć, na czym polega fenomen Piwnicy. Wśród odwiedzających to miejsce nie brakowało też turystów z zagranicy, którzy nierozumiejąc języka polskiego, potrafili świetnie bawić się razem z Kabaretem, który stał się legendą i przeszedł do historii Krakowa i Polski, wciąż czynnie działając po dzień dzisiejszy.

Kabaret wpisał się w klimat i atmosferę Krakowa. I stało się rzeczą naturalną, że mówiąc czy pisząc o Krakowie, wymienia się wśród fenomenów: Wawel wraz z Katedrą i grobami królewskimi, Sukiennice, Bazylikę Mariacką z Ołtarzem Wita Stwosza i Kabaret "Piwnica pod Baranami".

RECENZJE

Książka, która przejdzie do historii
Po latach z pewną nostalgią wracamy do wydarzeń, które niegdyś były normalną, albo awangardową rzeczywistością, a obecnie stały się już omszałą historią, dla której jakże często brak dokumentów, gdyż był to czas, gdy nie wszystko nadawało się do publikowania, a wiele spraw lepiej było osnuć tajemnicą. Dochodzi do tego jeszcze bardzo powszechna u nas niechęć do pisania i dlatego wydarzenia sprzed pół wieku tak bardzo stają się nieuchwytne.

Szczęśliwym zatem zbiegiem okoliczności trzeba nazwać pojawienie się dzięki Wydawnictwu PETRUS materiałów obrazujących początki dziejów, a także, co jest niezwykle ważne, scenariusze, jakie przedstawiane były w Piwnicy pod Baranami w początkowej fazie jej działania.

Takie rzeczy trzeba dokumentować i ukazywać. Chwała zatem Wydawnictwu, które podejmuje się takiej działalności. Otrzymaliśmy tekst nie byle jaki, gdyż pochodzący od współzałożycielki kabaretu i przechowywany w jej prywatnym archiwum. Do tekstu natomiast dołączono większą ilość fotografii, które według dzisiejszych norm nie spełniają kryteriów artystycznych, ale właśnie dzięki temu doskonale oddają realia tamtego czasu i pozwalają odtworzyć atmosferę przedsięwzięcia, które na stałe weszło w kulturę i legendę miasta Kraka.

Jakiś, zdało się, zamknięty na zawsze rozdział, który na tle niebywale dynamicznego i przepełnionego niezwykle ważnymi, a równocześnie tak wiele zmieniającymi wydarzeniami naszego wieku, mógł zaginąć, zapaść w niepamięć i zniknąć ze świadomości, został uratowany i dzięki wydrukowaniu uzyskał pewien stopień trwałości.

Tę książkę czyta się w jakiś specjalny sposób, to jest dokument, ale podany przez uczestnika wydarzeń, który odgrywał w nim pierwszoplanowa rolę, w ten sposób to także jest w najlepszym tego słowa znaczeniu pamiętnik. Dokument, który odznacza się obiektywnością i pamiętnik tak bardzo subiektywny. To prawdziwie wprowadza w wydarzenia, jakie od pamiętnego roku 1956 działy się w Krakowie przy jego tak rzeczywistym, a także na swój sposób mistycznym Rynku Głównym nieopodal samotnie sterczącej Wieży Ratuszowej, która pozostała, aby strzec tradycji i wprowadzać ją w nurt nieprzerwanie nowego życia.

Zdecydowanie trzeba polecić te pozycję, wszystkim, dla których Kraków znaczy Kraków, a przecież oprócz stałych mieszkańców Grodu, właśnie przez Rynek przepływa szumiący potok tych, którzy przez krótki czas pragną zaczerpnąć coś z jego tajemnicy. Im także poznanie tego dokumentu może pomagać w zrozumienie Krakowa, który bez swej historii nie byłby sobą

prof. Tomasz Jelonek


Piwnica pod Baranami.Powstanie kabaretu i rozwój.