Historia gier z Harry Pitfallem w roli głównej sięga początku lat 80-tych XX wieku, kiedy to w banalnej platformówce zadebiutował na systemie Atari 2600. Od tego czasu minęła cała epoka, lecz dzielny podróżnik trzyma się mocno branży rozrywkowej, co rusz przypominając o sobie w kolejnych grach. Tym razem debiutuje na konsoli Xbox w grze „Pitfall: The Lost Expedition”.
Przygoda zaczyna się w momencie, gdy ekspedycja dr Bittenbindera, przyjaciela Harry’ego, w wyniku katastrofy lotniczej zawierusza się gdzieś w amazońskiej dżungli. Pitfall nie namyślając się wiele wyrusza ekipie na ratunek, a podróż jego wiedzie nie tylko przez las deszczowy, ale także mroczne jaskinie, skute lodem góry i starożytne ruiny. W trakcie wędrówki dochodzą kolejne wątki fabuły: rywalizacja o skarb z El Dorado z wiecznym rywalem Jonathanem St. Claire, pomoc dla pięknej amazońskiej księżniczki w wypełnieniu starożytnej przepowiedni i inne.
Zgodnie z tradycją serii, „Pitfall: The Lost Expedition” jest rozbudowaną, pełną dynamiki platformówka, w której przez ponad 40 poziomów Harry skacze, czołga się, wspina, buja na lianach i oczywiście walczy. Teren wypełniony jest rozmaitymi „zbierajkami”, odnawiającymi energię i ułatwiającymi wędrówkę. Cały ten inwentarz należy zbierać, ponieważ pewnych etapów nie można przejść bez użycia konkretnych przedmiotów (np. czekanu niezbędnego do wspinania się po lodowcu lub dynamitu pozwalającego wysadzić blokującą przejście ścianę).
Walka jest ważnym elementem rozgrywki, bowiem wrogów jest wielu i są bardzo niebezpieczni. Oprócz nieprzyjaźnie nastawionych tubylców i groźnych najemników szczególnie uciążliwi są przedstawiciele fauny: krokodyle, małpy, skorpiony, pająki, nietoperze, piranie itd. Bohater posiada całkiem pokaźny zasób ciosów, kopniaków oraz broni, nie wszystkich jednak tym się powali. Ratunkiem są odwiedziny u szamana, który za skromną opłatą uczy Harry’ego dodatkowych, potężnych ataków.
Oprawa audiowizualna „Pitfall: The Lost Expedition” stoi na wysokim poziomie, co powinno szczególnie ucieszyć posiadaczy telewizorów HDTV, bowiem gra obsługuje format 480p. Przy kreowaniu świata gry wykorzystano technologię Total Havok oraz silnik graficzny Edge, zapewniające dobrą jakość tekstur, kipiące detalami otoczenie oraz szczegółowo wymodelowane i zanimowane postaci. Na uwagę zasługują takie smaczki, jak huśtające się liny czy mieniąca się słonecznym blaskiem woda. Ścieżka dźwiękowa zapisana została w systemie Dolby Digital. Grze towarzyszy orkiestralna muzyka, dobrze oddająca specyfikę danych etapów. Trafnie podłożone głosy głównych bohaterów oraz bogate odgłosy otoczenia dopełniają całości oprawy dźwiękowej.