Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pisma polityczne. Pod znakiem faszyzmu - F.Goetel

24-01-2012, 5:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 23 zł     
Użytkownik kumi50
numer aukcji: 2040708169
Miejscowość Wysyłkowo
Wyświetleń: 5   
Koniec: 16-01-2012 14:03:58

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2006
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Pisma polityczne
"Pod znakiem faszyzmu"
oraz szkice rozproszone 1[zasłonięte]921-19
Ferdynand Goetel
Książka nowa wydanie z 2006r. , ilość stron: 406, wymiar: 21cm. x14,4cm., okładki twarde,
ISBN: 83[zasłonięte]89243-9
Dlaczego warto czytać teksty polityczne Ferdynanda Goetla? Sądzę, iż z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze - o czym świadczy po trosze sam rozmiar niniejszego wyboru - publicystyka polityczna stanowiła obszerny fragment twórczości autora Z dnia na dzień, co świadczyłoby o tym, jak ważna dlań była polityka i jak wiele poświęcał jej uwagi. Ale istotna jest nie tylko ilość tekstów politycznych Goetla - ważna jest także ich jakość.
Choć bowiem przesadne może wydawać się dzisiaj wypowiedziana przed laty opinia Stanisława Piaseckiego, iż autor Z dnia na dzień by! „przede wszystkim pisarzem politycznym, a potem dopiero, i to wtórnie, beletrystą" i że na tematy polityczne pisywał rzeczy najciekawsze, to nie sposób zaprzeczyć, iż w pisarstwie Goetla znajdziemy wiele znakomitych, uderzająco przenikliwych uwag na temat problemów politycznych, z jakimi przyszło zmagać się dwudziestowiecznym intelektualistom, od problematyki rewolucji i bol-szewizmu począwszy, po zagadnienia faszyzmu i hitleryzmu, nacjonalizmu, kolonializmu czy zjawisko przebudzenia narodowego ludów Azji i Afryki. Nie znaczy to oczywiście, iż znaczenie twórczości Goetla ograniczało się tylko do wąsko rozumianej, doraźnej w swych zainteresowaniach i konsekwencjach polityki. W jego znakomitych relacjach podróżniczych, powieściach czy opowiadaniach i nowelach tak rozumianej polityki nie znajdziemy, znajdziemy za to coś co nazwać można by mikropolityką, ukazującą wpływ wielkich wydarzeń politycznych, takich jak np. rewolucja bolszewicka, na jednostkę, albo - rzadziej - makropolityką, która w polityce widzi refleks szerszych procesów kulturowych. Jak więc trafnie zauważył Ryszard Piestrzyński „choć [Goetel] nie był politykiem, utwory jego zahaczały o politykę w szerokim pojęciu tego słowa". Nieco podobnie będzie w prezentowanej tu publicystyce politycznej pisarza, która z tego punktu widzenia może być postrzegana nie tylko jako znaczący margines twórczości Goetla, ale też jako jej swoiste uzupełnienie, które przy tym w pewnych okresach - jak np. druga poło¬wa lat 30. XX wieku - stanowiło wręcz owej twórczości nurt główny...
Wreszcie trzeci powód, dla którego warto przeczytać zgromadzone tu szkice. Tym powodem jest Pod znakiem faszyzmu, zbiór artykułów publikowanych na łamach tygodnika „Pion" w 1938 roku, potem pod koniec tego samego roku wydanych przez pisarza w wydawnictwie „Rój". Była to jedyna książka polityczna sensu stricto, jaką Goetel opublikował, książka, która wywołała prawdziwą burzę i która - mimo iż sam autor się od niej później odżegnywał - rzuciła cień i na osobę pisarza, i na całą jego twórczość. Czy słusznie? Na to - mam nadzieję - pozwoli ponowna lektura tej trudno dzisiaj dostępnej publikacji. Niniejszy tom pozwala przy tym zobaczyć Pod znakiem faszyzmu w kontekście innych, znacznie mniej znanych tekstów politycznych Goetla. Ułatwiają one nie tylko odpowiedź na intrygujące historyków literatury pytanie o istotę i genezę faszyzmu Goetla, ale też uświadamiają ostro, iż Pod znakiem faszyzmu nie było pierwszą ani tym bardziej ostatnią wypowiedzią polityczną tego pisarza, że było pewnym - z pewnością ważnym i bardzo ciekawym - epizodem w jego długim i emocjonującym romansie z polityką.
Wszystko razem, mam nadzieję, pozwoli bardziej precyzyjnie określić miejsce Goetla nie tyle nawet w polityce, co w życiu duchowym minionego stulecia. Choć bowiem Goetel należał w swoim życiu do kilku organizacji politycznych, to sam podkreślał stanowczo na łamach Czasów wojny, że nigdy nie był „czynnym politykiem".”
(Ze wstęp Macieja Urbańskiego)
Przy jednoczesnej wysyłce kilku książek opłata za wysyłkę każdej kolejnej książki wynosi tylko 1zł.
Wysyłka w najbliższym dniu roboczym po otrzymaniu do godz.18 przelewu lub wybraniu przesyłki pobraniowej.