Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Piskorek-Der trugerische Glanz der polnischen,Nowa

12-05-2015, 6:09
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 34 zł     
Użytkownik Mysza657
numer aukcji: 5260207981
Miejscowość Kasinka Mała
Wyświetleń: 3   
Koniec: 12-05-2015 06:13:16

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wysyłka w 24h
- Pocztą Polską

Wybrane przez Państwa książki wysyłane są po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie bankowym lub po mailowej informacji iż przesyłka ma być wysłana za pobraniem.
WYSYŁKA GRATIS
Wysyłka gratis przy zakupach powyżej 150 złotych. Nie dotyczy przesyłek pobraniowych i zagranicznych. Książki wysyłamy również za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Kontakt
Antykwariat i Księgarnia Tezeusza
Kasinka Mała 657
34-734 Kasinka Mała
tel. 604[zasłonięte]847

gg Monika 38[zasłonięte]513
gg Iwona 43[zasłonięte]495
e-mail: [zasłonięte]@tezeusz.pl

Nr konta bankowego:
Millennium
60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803

Piskorek-Der trugerische Glanz der polnischen,Nowa
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]65408
Wymiar: 17.0x24.0cm
Nr wydania: -
Seria: -
Ilość stron: 186
Ocena: -
Waga: 0,34 kg
Indeks: 580[zasłonięte]01302KS
Rok wydania: 2011
Rodzaj okładki: Miękka
Stan: Nowa
Autor: Piskorek Izabela
Wydawca: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Opis książki


Celem publikacji „Złudny blask polskiej korony. Historiograficzny a stereotypowy obraz władców polskich w literaturze niemieckojęzycznej osiemnastego wieku” jest analiza wizerunku władców Polski w literaturze niemieckojęzycznej osiemnastego wieku. Główny punkt zainteresowania stanowi motyw dualizmu natury monarchów, którzy w swoich decyzjach oscylują między politycznymi zobowiązaniami wobec polskiego narodu a słabościami własnych charakterów. Wydaje się bezsprzeczne, że niektórzy królowie nie dojrzeli do tego, by w pełni decydować o losach politycznych Polski, ponieważ nie potrafili oni pogodzić swoich politycznych aspiracji z dobrem narodu polskiego. Oprócz tego w pracy dążono do uzyskania odpowiedzi, czy przedstawione przez niemieckich pisarzy wizerunki literackie władców Polski przyczyniły się do utrwalenia w zbiorowej pamięci Niemców stereotypowych wyobrażeń dotyczących tych monarchów, bądź też czy dostarczony przez niemieckich autorów osiemnastowiecznych obraz króla Polski jest zgodny z wiedzą historyczną. W publikacji podjęta została również kwestia roli, jaką Polska odgrywała w osiemnastym wieku i w jaki sposób była ona postrzegana przez zachodnich sąsiadów, co bez wątpienia wpłynęło na określony sposób przedstawiania polskich historycznych postaci w literaturze niemieckojęzycznej tego okresu. Na podstawie tablic narodów oraz wykorzystując wzmianki o Polsce i Polakach zawarte w leksykonie Zedlera starano się ukazać, jakie wyobrażenia o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach zdominowały myślenie osiemnastowieczne jej zachodnich sąsiadów. W pracy uwzględniono także teoretyczne rozważania na temat władcy i jego znaczenia w państwie. Natomiast jako bezpośrednie nawiązanie do badanej epoki przeanalizowano rozprawę Johanna Daniela Titiusa Vom Ursprunge der Königlichen Würde in Polen (O pochodzeniu godności królewskiej w Polsce). W celu przedstawienia wizerunku monarchy rządzącego w Rzeczypospolitej w niemieckojęzycznej literaturze osiemnastowiecznej skoncentrowano się na źródłowym opisie trzech królów Polski i jednej mitycznej postaci władcy polskiego.
Zobacz także...