Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pisarze XVII wieku Barok Twardowski Kordecki Potoc

16-05-2014, 0:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.90 zł     
Użytkownik Aldonetka
numer aukcji: 4157659042
Miejscowość Toruń
Wyświetleń: 2   
Koniec: 15-05-2014 22:42:27

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2003
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł






Tytuł: Wśród sławetnych, nobilitowanych i szlachetnie urodzonych : studia i rozprawy o pisarzach wieku XVII
Autor: Renarda Ocieczek
Wydanie: I
Nakład: 300 egzemplarzy
Adres wydawniczy: Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2003
200 stron
Format: 24 / 17 cm
ISBN: 83-[zasłonięte]-1223-0

ISSN: 0[zasłonięte]208-63
Seria Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Nr 2116

Książka jest w bardzo dobrym stanie, nowa.



Książka gromadzi rozprawy o dziełach kilku polskich pisarzy epoki baroku, twórców o różnym pochodzeniu i przynależności stanowej. Zwraca uwagę na problem swoistej otwartości i demokratyzacji kultury dawnej Polski. Jej zawartość podzielono na pięć części. Pierwsza część zawiera rozprawy dotyczące Samuela Twardowskiego, który jako autor kilku poematów propagował za pomocą własnej praktyki twórczej i deklaracji metatekstowych ideę tzw. ojczystego heroicum. Wśród współczesnych sobie cieszył się sławą "polskiego Marona", zręcznie ugruntowaną przez kaliskich jezuitów, u których poeta pobierał w młodości nauki.
Rozprawy drugiej części tomu, choć poświęcone czterem różnym pisarzom (Augustynowi Kordeckiemu, Stefanowi Damalewiczowi i dwu o nieznanych nazwiskach), służą głębszemu rozumieniu treści anonimowego poematu Oblężenie Jasnej Góry oraz stanowią próbę ustalenia jego autorstwa. Wśród "podejrzanych" o napisanie tego dzieła Autorka tomu wskazuje Stefana Damalewicza, teologa, historyka i kaznodzieję wieku XVII.
W trzeciej części pomieszczone są artykuły o Wacławie Potockim. Traktują one o związku poety z ziemią rodzinną (Podgórze) i bliskimi mu ludźmi. Akcentują wprowadzenie przez Potockiego do literatury polskiej tematu zbójnictwa, którą to kwestię tradycyjnie łączono z epokami późniejszymi.
Rozprawy w części czwartej dotyczą szczególnych przekazów piśmienniczych wieku XVII. Pierwsza z nich ("Zabytek drogi prawych zwyczajów"...) mówi o książce kucharskiej Stanisława Czernickiego Compendium ferculorum... (1682), która w sposób znaczący wpłynęła na ostateczny kształt końcowych ksiąg Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Druga rozprawa traktuje o aprobatach cenzorskich drukowanych w dawnych epokach w książkach.
Ostatnia, piąta część książki gromadzi wspomnienia o trzech badaczach dawnej literatury polskiej - Leonie Formanowiczu, Romanie Pollaku, Zbigniewie Jerzym Nowaku - ich zasługach naukowych i dydaktycznych oraz związkach (pośrednich lub bezpośrednich) ze Śląskiem.

Kupując u nas mają Państwo gwarancję solidności i uczciwości - jesteśmy legalnie działającą firmą. Naszym priorytetem jest staranne i szybkie realizowanie zamówień a w efekcie zadowolenie klientów. Dlatego na każdym etapie transakcji dokładamy wszelkich starań aby zakupione u nas książki trafiały do Państwa szybko i bezpiecznie. Do każdej zakupionej książki dołączony jest paragon z kasy fiskalnej lub faktura VAT. Każdą zakupioną u nas książkę mogą Państwo zwrócić bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania (książka nie może mieć śladów użytkowania). Wszystkie informacje dotyczące zwrotów i reklamacji oraz sfinalizowania transakcji znajdą Państwo na stronie "O mnie". Koszt wysyłki dokładnie równa się opłacie pocztowej plus VAT. Przy zakupie trzech lub więcej książek wysyłka na terenie Polski jest darmowa.



Autor szablonu: Izabella Grzebieniak. Kopiowanie elementów bez zgody autora zabronione.