Odczynnik jest pakowany w małe saszetki po 10g - cena dotyczy jednej saszetki.
Odczynnik ten powszechnie stosowany jest w winiarstwie. Używa się go do stabilizacji moszczu oraz konserwacji wina. Przy produkcji wina zabieg siarkowania zaleca się przeprowadzić w następujących etapach:
-
Po rozdrobnieniu owoców dodajemy pirosiarczyn uprzednio wymieszany w niewielkiej ilości moszczu. Dawkowanie 5-8g na 100L moszczu (zależnie od stanu owoców). Jego dodanie ma na celu zapobieganie rozwojowi dzikich drożdży (drożdże szlachetne odporne są na małe dawki pirosiarczynu), bakterii oraz drobnoustrojów.
-
Po zakończeniu fermentacji (najczęściej po pierwszym obciągu), dodajemy 6-10g na 100L. Dodanie ma na celu ostatecznie zatrzymać fermentację (zabić drożdże).
-
Siarkowanie wina wykonujemy również trzeci raz gdy wino jest już idealnie wyklarowane i zamierzamy je butelkować. Zabieg ten poleca się szczególnie do win lekkich. Dawka podobnie jak wcześniej 6-10g na 100L. Robimy to zazwyczaj po ok. 1 roku od nastawienia (zależnie od rodzaju wina) i min. 2-3 obciągach zrobionych w czasie dojrzewania. Dodanie pirosiarczynu stabilizuje mikrobiologicznie wino oraz je konserwuje.
Sposób użycia: Odpowiednią dawkę pirosiarczynu rozpuścić w niewielkiej ilości moszczu lub wina po czym dokładnie wymieszać w całej objętości.
Pirosiarczyn jest również powszechnie stosowany jako środek do odkażania i dezynfekcji sprzętu winiarskiego.
Do odkażania przygotowuje się roztwór wodny o stężeniu zazwyczaj 2-3%. Czyli 20-30g rozpuszczamy w litrze wody. Roztworem tym płuczemy butle oraz butelki przed napełnieniem winem, korki przed korkowaniem, wężyki do obciągu wina, korki do butli, rurki, areometry itp. Przy czym w przypadku butli oraz butelek zaleca się przepłukanie wewnętrznych ścianek, zatkanie naczynia i pozostawienie na kilka - kilkanaście minut roztworu w naczyniu (ponieważ właściwości odkażające mają opary siarki).
Roztwór pirosiarczynu do odkażania sprzętu najlepiej przygotować tuż przed jego użyciem. Jest on nietrwały i po przepłukaniu nie nadaje się później do ponownego użycia.
Pirosiarczyn potasu powinien być przechowywany w chłodnym oraz suchym miejscu i zabezpieczony przed dostępem dzieci. Wszelkiego rodzaju zabiegi z użyciem pirosiarczynu powinny być przeprowadzane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Do administratorów allegro: Oświadczam iż zgodnie z regulaminem, art. 18.1 załącznik 2 poz. 2 pirosiarczyn potasu nie należy do grupy niebezpiecznych substancji chemicznych.