Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Piotr Jaroszyński - O godność narodu!

19-05-2014, 21:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 18 zł     
Użytkownik miastobollywood
numer aukcji: 4235702678
Miejscowość Krzywiczyny
Wyświetleń: 2   
Koniec: 19-05-2014 21:09:39

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor: Piotr Jaroszyński
O godność narodu!
Od Autora

Nie w każdej cywilizacji obecny jest personalizm, są bowiem systemy autorytarne lub totalitarne, które nie liczą się z żadnymi prawami ani jednostki, ani społeczeństwa. Polska powstała w łonie chrześcijaństwa, by rozwijać się ku społeczeństwu personalistycznemu. Ale na naszej drodze od wieków próbowano nas podbić lub zmienić nam cywilizację. Tak było w czasie zaborów, wojen, komunizmu. Tak jest i dzisiaj, gdy naszemu narodowi odbiera się godność, zarówno w polityce jak i mediach, w szkole i w sztuce. Walka o godność narodu trwa. Tragedia smoleńska jest tego najwymowniejszym symbolem, gdy odbiera się narodowi prawo do prawdy, a rządzący zwalniają się z jakiejkolwiek odpowiedzialności. Ale naród na to się nie godzi, bo nie pozwala mu na to jego godność.

Pojęcie godności wywodzi się z łaciny. W Rzymie dignitas wiązana była przede wszystkim z piastowanym przez kogoś ważnym urzędem czy zajmowanym wysokim stanowiskiem. Ktoś miał godność, bo był dostojnikiem. Ale obok tego godność łączono z prawością, uczciwością i honorem. Ktoś miał godność, cieszył się sławą i poważaniem z uwagi na swe przymioty moralne, tak potrzebne zarówno w życiu osobistym jak i na stanowiskach publicznych. W chrześcijaństwie godność nabrała jeszcze głębszego znaczenia, gdy zaczęto odnosić ją do tego, co samo w sobie ma wartość, w odróżnieniu od tego, co jest tylko użyteczne. Godność posiada człowiek, bo jest osobą. Każdy człowiek, nie tylko cesarz, senator, książę lub dyrektor. A jest osobą, bo został stworzony na obraz i podobieństwo Boga.

W ten sposób chrześcijańskie pojęcie godności utorowało drogę dla personalizmu (persona to po łacinie osoba). I właśnie na gruncie personalizmu pojawia się całkiem nowe pojęcie społeczeństwa jako narodu, gdy naród staje się wspólnotą osób. Ta wspólnota powołana jest do tego, by chronić godność stanowiących ją osób i dlatego sama niejako posiada godność, którą symbolizuje słowo ojczyzna. Ojczyzna i naród stają się najcenniejszym dziedzictwem, które należy chronić, bo ono zabezpiecza ludzkie oblicze życia społecznego.

Teksty zebrane w niniejszej tomiku z cyklu Rozmyślań o mojej ojczyźnie poruszają tematy ciągle aktualne, ale których motywem przewodnim jest właśnie godność narodu, bo przecież taki głębszy sens ma upominanie się o nasze prawa, o naszą kulturę, o naszą suwerenność. Wiele z tych tekstów głoszonych było na przełomie lat 2010/2011 na falach Radia Maryja i Telewizji Trwam, i drukowanych na łamach Naszego Dziennika, Naszej Polski, W naszej rodzinie. Choć tematy w nich poruszane trudno wyczerpać, to przecież liczy się przede wszystkim inspiracja do dalszych refleksji i przemyśleń, rozmów i dyskusji, w domu, w szkole i wszędzie, gdzie jest Polska.




Masz jakieś pytania? Pisz, dzwoń - [zasłonięte]@irdpoland.pl | tel. 696 [zasłonięte] 888